Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Kredyt hipoteczny. Największy bank w Polsce obniży wymagany wkład własny

34
Podziel się:

- Patrząc na to, w jaki sposób zachowują się nasi klienci i w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich wyniki finansowe, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu dostępności kredytów hipotecznych - zapowiedział wiceprezes banku PKO BP Piotr Mazur.

Kredyt hipoteczny. Największy bank w Polsce obniży wymagany wkład własny
Największy bank w Polsce obniży wymagany wkład własny (Flickr, Monika, (CC BY-SA 2.0))

- Chcemy zwiększyć dostępność poprzez powiększenie parametru LTV do 90 proc., który pozwala większej grupie osób, które chciałyby zakupić nieruchomość, na tego typu decyzje - wyjaśnił Mazur w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Obecnie parametr LTV wynosi 80 proc. Co oznacza podniesienie go do 90? Wystarczy 10 procent wkładu własnego, by otrzymać kredyt hipoteczny, a nie - jak ma to miejsce teraz - 20 procent.

Jak tłumaczy Mazur, PKO BP, jako największy bank w Polsce, ma najwięcej informacji o klientach, które może przetwarzać i analizować.

Zobacz także: Kredyty w dobie pandemii. Banki poluzowały rygor

- Od kiedy pandemia się rozpoczęła, obserwowaliśmy zachowanie naszych modeli w ocenie ryzyka kredytowego, co dało nam czas na pewne przebudowanie i myślę, że w tej chwili jesteśmy dobrze przygotowani, żeby udzielać kredytów w nowych warunkach - wyjaśnił wiceprezes PKO BP.

Według Mazura ważniejszy z punktu widzenia ryzyka jest sam profil klienta niż parametr LTV.

- Przy pomocy analityki danych jesteśmy w stanie dobrze ten profil ryzyka rozpoznać i dzięki temu możemy poluzować trochę LTV, ponieważ mamy dobrą informację na temat klientów i ich profilu ryzyka. Potrafimy dobrze ocenić ryzyko klientów - dodał.

- Podczas pierwszej fali pandemii banki zareagowały bardzo gwałtownie, ale jak każde przedsiębiorstwo, muszą zarabiać. Dlatego też poluzowały politykę kredytową, nauczyły się też przez tych kilka miesięcy, jak klienci spłacają zobowiązania i zobaczyły, komu można udzielić kredytu - mówiła niedawno w programie "Money. To się liczy" Anna Serafin z serwisu totalmoney.pl.

- Jeśli mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, to nie będzie problemu z kredytem. Najtrudniej cały czas mają przedsiębiorcy, nawet z teoretycznie bezpiecznych branż. Muszą liczyć się z odmową - tłumaczyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Panika
3 lata temu
Teraz może wzięcie kredytu nie będzie takie nierealne. Ja mam nadzieję, że w końcu się uda. Mam upatrzone mieszkanie w Rowach - Apartamenty Lubicz i nie mogę się już doczekać.
Iza
3 lata temu
No fajnie, że obniżacie wkład własny, ale co z tego, jak wymyślacie bzdurne wewnętrzne przepisy... Jednego dnia Pani miała nas gdzieś i kręciła nosem, a za dwa dni dzwoniła, czy może nie chce jakiegoś małego kredytu... Szkoda gadać. Konto w tym banku jest mi teraz potrzebne tylko po to, żeby mieć dobra historie dla innego banku, który bez łaski da mi kredyt hipoteczny. Później będę się zastanawiała nad zmianą. Obsługe macie beznadziejną.
Franki
3 lata temu
Taki Polski taki prawdziwy. Jak Franek kowalski.
dfbs
3 lata temu
damy Wam kredyt bo mniej zarabiacie ? Cudownie.
Spryciarz
3 lata temu
A ja tam od 10 lat squatuje w Londynie. Wszystko co zarabiam idzie mi do kieszeni na czysto, zadnego czynszu, zadnych rachunkow poza telefonem komorkowym
...
Następna strona