Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Wyroki w sprawie kredytów frankowych. Będzie przełom

65
Podziel się

Wątpliwości w sprawie unieważniania umów kredytowych w przypadku frankowiczów ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy - podaje "Rzeczpospolita". Jak ustaliła gazeta, jeszcze w tym tygodniu Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma otrzymać pytania o rozstrzygnięcie kwestii spornych w sprawach o umowy na kredyty frankowe.

Wyroki w sprawie kredytów frankowych. Będzie przełom
Przełom w sprawie kredytów frankowych. (Unsplash.com, Uwe Conrad)
bDSctkhx

Zdanie sędziów SN może okazać się przełomowe, bo tego typu sprawy ciągną się latami. Nie pomógł nawet wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydał w tej sprawie orzeczenie korzystne dla klientów.

Spraw w sądach co prawda przybyło, ale wątpliwości nie zostały rozwiane.

Jak podaje "Rzeczpospolita", pytania, które Pierwsza Prezes SN ma zadać Izbie Cywilnej, będą dotyczyły m.in. skutków prawnych stwierdzenia, że umowa kredytowa zawiera klauzule niedozwolone.

bDSctkhz
Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Sędziowie mają też rozstrzygnąć, jak będą wyglądały rozliczenia między bankami a klientami po stwierdzeniu nieważności umowy.

"Stosowane są dwa rozbieżne podejścia: tzw. teoria salda, a więc zasądzanie tylko nadpłaty dla którejś ze stron, lub teoria tzw. dwóch kondykcji, czyli traktowanie roszczeń frankowicza i banku jako niezależnych. Że np. frankowicz wygrywa, nie oglądając się na roszczenia banku" - pisze "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSctkia
kredyty
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Kiki
3 miesiące temu
Wszystkie proponowane rozwiązania w sprawie nielegalnych kredytów frankowych mają na celu jedno- nabić kasę prawnikom!! Do sądów oddają sprawy grube ryby z kredytami milionowymi zwykły Kowalski który się zadłużył na m2 w wielkiej płycie nie ma szans. Duda pamiętamy!!!
luc
3 miesiące temu
Sprawa dotyczy kilku milionów Polaków a SN od 8 lat nie zajął stanowiska !!! Wiecie może dlaczego ??? Co sprawia, że nie mogą się zebrać ??? Zwykłe lenistwo czy bezczelna kastowa prowokacja ???
ewa
3 miesiące temu
Panie Duda pamiętamy!!!! Emerytura stazowe także
bDSctkib
Rafał
3 miesiące temu
We Francji załatwili sprawę kredytów frankowych w pięć minut. Skończyło się anulowaniem wszystkich umów i karami dla banków. Kredytobiorcy otrzymali zadośćuczynienie za to że zostali oszukani.
oko
3 miesiące temu
Za długo to trwa, Prokuratura w Szczecinie tez prowadzi latami śledztwo
...
Następna strona