Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Decyzja KNF ułatwi wzięcie kredytu? Oto jak zmieni się zdolność kredytowa Polaków

38
Podziel się:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej. Oznacza to, że ma być łatwiej o kredyt hipoteczny. Jak ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisor, jest to jednak zbyt mała zmiana, aby znacząco wpłynąć na fatalną obecnie sytuację na rynku.

Decyzja KNF ułatwi wzięcie kredytu? Oto jak zmieni się zdolność kredytowa Polaków
Zdolność kredytowa Polaków od września 2021 r. spadła o około połowę (Getty, Michal Fludra)

Co się zmienia? Według rekomendacji KNF minimalną zmianą stopy procentowej, jaka powinna być przyjmowana w ocenie zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową, powinno być 2,5 pp. To oznacza, że dostępność kredytów wzrośnie.

Kredyty mieszkaniowe – rynek przeżywa załamanie

Ostatnie miesiące przyniosły załamanie się akcji kredytów mieszkaniowych. Bardzo słabo wygląda także pod tym względem początek 2023 r. Biuro Informacji Kredytowej informowało wcześniej, że popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 56,1 proc. rok do roku. Złagodzenia podejścia KNF wyczekiwała m.in. branża deweloperska, o czym pisaliśmy w money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy kupić mieszkanie? "Zaczynamy pytać: czy w ogóle kupimy. Sytuacja jest trudna"

Oto jak zmieni się zdolność kredytowa pary bez dzieci z dochodem 6000 zł netto

Jak wylicza Sadowski, obniżenie bufora z 5 pp. do 2,5 pp. podwyższy dostępną kwotę zwykłego kredytu (bez dopłat) o 19 proc. Przykładowo, oznacza to wzrost zdolności kredytowej pary bez dzieci i z dochodem 6000 zł netto z 269 tys. zł do 321 tys. zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że dalej będzie to dużo niższa kwota niż we wrześniu 2021 r., czyli z okresu sprzed rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych i przed zaostrzeniem wymogów przez KNF, gdy ci sami bezdzietni małżonkowie mogli liczyć jeszcze na kredyt rzędu 551 tys. zł.

we wrześniu 2021 r.

550 833 zł

w styczniu 2023 r.

269 906 zł

po obniżeniu bufora do 2,5 pp.

321 109 zł

po obniżeniu bufora do 2,5 pp. w przypadku "Bezpiecznego kredytu 2%"

461 237 zł

Decyzja KNF jest jednak w jego ocenie zbyt mało znacząca, aby zdecydowanie wpłynąć sytuację na rynku.

"Wzrost zdolności kredytowej jest niewielki, ponieważ nawet przy niższym buforze oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż jest wysokie. Dodatkowo wzrosły koszty utrzymania, które banki muszą przecież uwzględniać w wyliczeniach" – podkreśla Sadowski.

Bezpieczny kredyt 2% – w tym przypadku jest spora zmiana

Znaczący wzrost zdolności kredytowej (o 70,9 proc.) pojawi się natomiast w przypadku kredytów z dopłatą udzielanych w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%". W taki przypadku dostępna kwota dla wspomnianej pary wzrośnie z 369 tys. zł do 461 tys. zł.

"Tu wzrost jest dużo wyższy dzięki dopłatom, które pomniejszają raty w pierwszych 10 latach oraz ze względu na spłatę przez pierwszych 10 lat w ratach malejących. Ten ostatni element powoduje, że po zakończeniu dopłat rata wciąż będzie dość niska, co pozwala udzielić wyższego kredytu" – tłumaczy ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Ekon
10 miesięcy temu
Z kredytem 2% może i zdolność wzrośnie, ale ceny tez. Tym bardziej że w deweloperce zapaść i 40% mniej budów, to się przełoży na mniejsza podaz a w efekcie końcowym na wyższe ceny, skoro będą chętni. Przed podwyżkami mój blok wyprzedał się w 2 tygodnie, 0 inwestorów wg danych wspólnoty (wspólnota wymaga podania kto będzie wynajmowal). W tym samym czasie oddano 200k mieszkań w PL. Czyli teraz jeśli oddadzą raptem 120k to jak szybko się wyprzedadza po tej samej cenie? Dlatego dadzą wyższe, wytestuja, zejdą z ceny lekko a la promocja, ale i tak zarobią.
Masakra
10 miesięcy temu
Dziękuję bardzo hahaha czekam na kredyt hipoteczny na poziomie 3% jak średnia w UE a nie 10%
S b
10 miesięcy temu
Przecież tu nie chodzi o zdolność kredytową a oraty które trzeba płacić, jto teraz zdecyduje się na kredyt w tych niepewnych czasach naraża się na przykrą niespodziankę, lepiej poczekać aż spadną raty a nie wzrośnie zdolność kredytowa
Roman
10 miesięcy temu
I teraz będą łapać naiwniaków na kredyty hipoteczne 10% ze stałą stopą.
Brawo
10 miesięcy temu
Za parę lat ta para z dziećmi , będzie latać po sądach. Bo przecież bank ich oszukał i nie wiedzieli że za 5 lat nie będą mieli pracy. Niesprawiedliwie jest to że muszą spłacać kredyt złodziejskim bankom. Ci prawda dziś chodzą od banku do banku . Podpiszą wszystko byle dostać więcej ...jak frankowicze. Dziś rząd nie podwyższa stop ,bo chroni lekkoduchów cwaniaków którzy pobrali kredyty na wyrost . A płacą wszyscy cenami w sklepach i spadkiem wartości oszczędności.
...
Następna strona