Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Mieszkanie w niskim standardzie albo wynajem. Oto skutki zapaści na rynku kredytów

61
Podziel się:

Osłabienie akcji kredytowej prowadzi do spadku transakcji na rynku mieszkaniowym. Powodzeniem cieszą się lokale o niższym standardzie - wynika z najnowszego raportu. Zdaniem ekspertów zapaść na rynku kredytów sprawia, że dla niektórych "wynajem to jedyna droga do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych".

Mieszkanie w niskim standardzie albo wynajem. Oto skutki zapaści na rynku kredytów
Zapaść na rynku kredytów sprawia, że wynajem mieszkania to jedyna droga do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób, które do niedawna planowały zakup własnego "M" - uważają eksperci (Adobe Stock)

- Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z dużym osłabieniem akcji kredytowej, która w rezultacie prowadzi do spadku transakcji na rynku mieszkaniowym. Grupami klientów są osoby posiadające zasoby gotówkowe oraz kredytobiorcy posiłkujący się znacznie niższymi kwotami kredytów, pozwalającymi jedynie na uzupełnienie brakującej kwoty do zakupu - tłumaczy Marcin Jańczuk z sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse.

W opublikowanym w środę raporcie przygotowanym przez ekspertów Metrohouse, Credipass i RynekPierwotny.pl zwrócono uwagę na wiele zmian, jakim poddawany jest rynek mieszkaniowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wrocław: Miał 20-metrową kawalerkę, dobudował na tarasie drugie tyle. Najpierw kupił "powietrze"

Zdaniem ekspertów ponadprzeciętne nagromadzenie negatywnych czynników, takich jak wybuch wojny w Ukrainie, szybko rosnąca inflacja i stopy procentowe, nowe wymagania KNF, a wraz z nimi znaczące obniżenie możliwości finansowania zakupów kredytem, przełożyły się na dzisiejszy obraz rynku nieruchomości.

Statystyki pokazują, że w przypadku stolicy średnia kwota zaciąganego kredytu wynosi 372 tys. zł i jest niższa o 88 tys. zł od wyniku sprzed dwunastu miesięcy.

Jak wynika z raportu, prawie połowa (48 proc.) nabywców mieszkań na rynku wtórnym dokonuje transakcji w celach inwestycyjnych. Większość z nich zapewne już wkrótce wystawi zakupione lokale na rynek najmu, który w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Do grupy rodzimych najemców dołączyli uchodźcy z Ukrainy, a coraz częściej także Białorusini i przedstawiciele innych nacji, często z dalekiej Azji.

Zapaść na rynku kredytów sprawia, że wynajem mieszkania to jedyna droga do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wśród grupy osób, która jeszcze do niedawna planowała zakup mieszkania - wskazano w raporcie.

Jak pokazuje Indeks Popytu będący częścią raportu, klienci zdają się oczekiwać na lepszy moment do wejścia na rynek. Liczba aktywnych uczestników rynku pozostaje na niskim poziomie.

Nabywcy szukają mieszkań o niższym standardzie

Z analizy wynika, że nagromadzenie wielu niekorzystnych czynników na rynku mieszkaniowym prowadzi do spadku cen nominalnych. Taką sytuację eksperci zaobserwowali w czterech z sześciu największych miast w Polsce. W pozostałych dwóch (Warszawa, Gdańsk) ceny pozostały na zbliżonym poziomie do obserwowanego w III kw. 2022 r.

"Znacznie tańsze mieszkania, bo o 9,5 proc., nabywamy w Łodzi, gdzie za mkw. płaciliśmy ostatnio 6206 zł. Warto zwrócić uwagę, że w tym mieście sprzedający znacząco schodzą z ceny już na etapie ekspozycji oferty (średnio o ponad 6 proc.)" - podkreślono. Jak dodano, w porównaniu do sytuacji sprzed dwunastu miesięcy największe wzrosty cen zachowane są - co ciekawe - również w Łodzi (7,7 proc.), natomiast w Poznaniu średnia jest niższa niż przed rokiem.

Jak zauważa Marcin Jańczuk, wraz z ograniczeniem w dostępie do kredytów szczególnym powodzeniem w ostatnich miesiącach cieszą się mieszkania o niższym standardzie, z niższej półki cenowej, co także może mieć wpływ na kształtowanie się średnich cen.

Ceny nowych mieszkań w górę. 15 tys. zł za mkw. w Warszawie

Z raportu wynika, że w przeciwieństwie do rynku wtórnego, na rynku nowych mieszkań mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów. Najwięcej - w porównaniu do III kw. 2022 r. - ceny wzrosły w Gdańsku (3,5 proc.) i we Wrocławiu (3,1 proc.), gdzie za mkw. mieszkania od dewelopera należało zapłacić średnio odpowiednio 11 883 zł i 11 908 zł.

Jedyną metropolią, w której odnotowano spadek (-1,9 proc.) była Warszawa. Jak czytamy w raporcie, spadkowe zmiany z IV kw. 2022 r. były spowodowane przede wszystkim wyprzedażą warszawskich nowych lokali kosztujących ponad 15 tys. zł za mkw.

Rok 2022 był bardzo trudny na rynku kredytów hipotecznych. W ubiegłym roku było osiem podwyżek stóp procentowych, a wliczając te z końca 2021 r., mieliśmy serię 11 podwyżek. Osłabiło to możliwości finansowe klientów do pożyczania pieniędzy z banków.

Perspektywy na rok 2023 bardziej optymistyczne

"Dane rynkowe wskazują, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem o połowę wypłaconych kredytów hipotecznych. W całym 2022 r. było to zaledwie 45 mld zł wobec prawie 87 mld zł w 2021 r." - podano w raporcie. Zdaniem ekspertów "perspektywy na rok 2023 są bardziej optymistyczne".

Wiele wskazuje, że sytuacja powinna ulec zmianie na lepsze. Rada Polityki Pieniężnej już od czterech posiedzeń nie wykonała ruchu w górę ze stopami procentowymi, co mogłoby wskazywać na pewną stabilizację ich poziomu - czytamy.

Z tego powodu Komisja Nadzoru Finansowego zaczęła się zastanawiać nad zmniejszeniem bufora w liczeniu przez banki zdolności kredytowej. Dodatkowo banki rozpoczęły już proces zmiany stawki referencyjnej w oprocentowaniu kredytu na parametr WIRON, który jest niższy niż poprzedni WIBOR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Stać tylko Ur...
rok temu
Kawalerka w Warszawie cena od 300 tys w górę 🤣🤡
Mazur
rok temu
Sprzedają się klity 25 M2 to przyszłość do tego dzięki PiS bez balkonu
Tea
rok temu
Kto w tych czasach kupuje duży dom lub mieszkanie? Nie dość że cena za m2 kosmiczna to jeszcze utrzymanie takiej nieruchomości z roku na rok coraz drożej i lepiej nie będzie. Ludzie mają po 1- 2 dzieci lub wcale ale dom 200m, kto w tym domu lub mieszkaniu będzie mieszkać za 15 lat jak dziecko pójdzie na swoje? Samotni emeryci ktorzych nie będzie stać na ogrzewanie czy wymianę okien, sprzątanie itp.
Bojkot Auchan...
rok temu
Bojkotujemy Auchan. Rzuca kilka podstawowych produktów taniej a reszta ma ceny jak w sklepach osiedlowych a nawet większe. Myszy biegają po sklepie jak jeszcze mało klientów z rana jest. Owoce i warzywa często gnijące. Konkurencje ubili i zaczęli się panoszyć. Dino polskie ratuje sytuację i pokazuje ile co powinno kosztować.
arnold
rok temu
Kupuje za gotówkę w Warszawie trzecie mieszkanie. Nie pali mi się z wykończeniem i wynajmem. Mam zamiar pomieszkiwać w weekendy bo super widok ma. Może wynajmę ale najwcześniej za ro jak się nacieszę.
...
Następna strona