Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|

Na rynku mieszkaniowym tąpnięcie. Tak to przekłada się na ceny mieszkań

66
Podziel się:

Mamy drastyczny spadek liczby nowych budowli. Równocześnie ceny mieszkań w III kwartale 2022 r. w ujęciu nominalnym wzrosły, ale w ujęciu realnym (z uwzględnieniem inflacji) zaczęły spadać – podał Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o sytuacji na polskim rynku nieruchomości.

Na rynku mieszkaniowym tąpnięcie. Tak to przekłada się na ceny mieszkań
W środowisku podwyższonych stóp procentowych ceny mieszkań zaczynają spadać (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Z danych przedstawionych przez NBP wynika, że liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań w największych miastach Polski spada znacząco. Na rynkach branych pod uwagę przez NBP był to w III kwartale 2022 r. olbrzymi spadek o ok. 55 proc. rok do roku, gdy w III kw. 2021 r. wystąpił wzrost o ok. 12 proc.

Rynek mieszkaniowy w III kwartale 2022 r. – dane NBP

  • Odnotowano spadek liczby nowych umów na kredyt mieszkaniowy (o ok. 71 proc. rok do roku, wobec wzrostu o ok. 36 proc. r/r w III kw. 2021 r.);
  • Oddano do użytkowania w Polsce 57,6 tys. mieszkań (spadek o ok. 1,8 proc. r/r), co – jak zauważa NBP – było efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat;
  • Wydano pozwolenia na budowę 66,1 tys. mieszkań, co jest liczbą niższą od notowanej w poprzednich kwartałach (o ok. 29 proc. kw./kw. i ok. 21 proc. r/r);
  • Rozpoczęto budowę 45,1 tys. mieszkań, tj. mniej o ok. 32 proc. kw./kw. i mniej o ok. 24 proc. r/r;
  • Rosły koszty budowy mieszkań, tj. materiałów, robocizny, najmu sprzętu i terenów budowlanych.

W rezultacie, choć średnie nominalne ceny metra kwadratowego mieszkania dalej wzrosły zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, oraz wzrosły stawki najmu, to ceny w ujęciu realnym (czyli z uwzględnieniem inflacji) zaczęły spadać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 9.12 | Kredyty i ceny mieszkań. Co nas czeka?

Nominalne ceny wzrosły w stosunku do ubiegłego roku zwłaszcza w Poznaniu i Krakowie. Najwyższe realne (względem inflacji CPI) spadki kwartał do kwartału odnotowano w Gdyni, a w ujęciu rocznym - w Łodzi.

Ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły zwłaszcza w Krakowie, Wrocławiu i Gdyni. Spadki cen realnych odnotowano zwłaszcza w Warszawie.

Aktualna średnia cena za metr kwadratowy mieszkania – Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w III kwartale 2022 r. według wyliczeń NBP wyniosła:

  • 11599 zł na rynku pierwotnym i 10880 zł na wtórnym w Gdańsku;
  • Odpowiednio 11669 zł i 11037 zł w Krakowie;
  • 12742 zł i 11 866 zł w Warszawie;
  • 10520 zł i 10 178 zł we Wrocławiu;

Według NBP wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w siedmiu największych miastach (bazujący na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) spadł nieznacznie kw./kw. w efekcie szybszego wzrostu cen mieszkań niż wynagrodzeń.

Szacowany maksymalny dostępny kredyt mieszkaniowy zmniejszył się, podobnie jak wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania. Stało się tak zdaniem NBP za sprawą wzrostu stóp procentowych i cen mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Kierownik bud...
5 miesięcy temu
Koszt budowy mieszkania to 3000-4000 zł/m (zależy od miasta i pory roku). Reszta to zarobek dewelopera.
solo777
5 miesięcy temu
Kredyt a kto sobie założy pętlę na szyję mało tego Rada Polityki Pieniężnej miała zebranie 7 grudnia i stwierdzili że stopy pozostaną na tym samym miejscu ,czy oni z ludzi robią wariatów 27 grudnia zapłaciłem ratę 2319złotych bo taka była a dziś mi wysłali wiadomość że jeszcze mam dopłacić 68 złotych twierdząc że podnieśli stopy procentowe mało tego nie raczyli mi wysłać charmonogramu lub maila to co są na tym samym miejscu czy podnueśli po cichu i tylko banki wiedzą
Karol S.
5 miesięcy temu
Idealnie zaplanowane zniszczenie ludzi, firm i gospodarki. Ja nie jestem specjalistą a widziałem błąd za błędem rządu i dalej widzę kolejne jak pomysły zabierania pieniędzy tym co spłacają kredyty i rozdawania tym co dopiero chcą wziąć. Masakra. Pandemia, tridemia, szczepionki to wszystko oszustwo na światową skalę. Jedynie obniżenie stóp procentowych do wysokości maks 2% obniżenie cen energii i gazu u źródła może nas jeszcze podnieść w górę. Ale jest to już ostatni gwizdek przez pogrążeniem. A można obniżyć ceny energii i paliw i to bardzo tylko chęci nie ma.
Sprzedaż
5 miesięcy temu
spada, a ceny rosną... Ha, ha, ha...
Patryk
5 miesięcy temu
mieszkania i swoją pracą się dorobili . Tego wam nie wybaczą ludzie . Pożegnajcie się z władzą . Biedni najemcy będą płacić jeszcze więcej z najem .
...
Następna strona