Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Kryzys gospodarczy. Eksperci ostrzegają przed propozycjami Andrzeja Dudy na walkę ze skutkami bezrobocia

34
Podziel się

Eksperci ostrzegają, że kumulowanie świadczeń dla bezrobotnych zniechęci część ludzi do szukania pracy. Andrzej Duda mówił o świadczeniu, którego wysokość przekroczy minimalne wynagrodzenie.

Andrzej Duda zdradził w piątek 1 maja, ile ma wynieść zasiłek dla bezrobotnych po podwyżce
Andrzej Duda zdradził w piątek 1 maja, ile ma wynieść zasiłek dla bezrobotnych po podwyżce (Twitter.com)
bCXRYvYR

Wyższymi świadczeniami dla osób, które straciły pracę, chce Andrzej Duda łagodzić skutki bezrobocia. Na piątkowej konwencji programowej powiedział o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1300 zł. Zapowiedź sama w sobie nie jest nowa, bo już kilka tygodni temu wicepremier Jadwiga Emilewicz oświadczyła, że w obecnych warunkach podniesienie zasiłku jest zasadne. Po raz pierwszy sprecyzowana została natomiast kwota.

Duda powiedział też o zupełnie nowym świadczeniu, które miałoby być wypłacane przez 3 miesiące i przeznaczone wyłącznie dla osób, które straciły prace w wyniku cięć spowodowanych pandemią. Prezydent określił to świadczenie mianem dodatku solidarnościowego w kwocie 1200 zł. Nie sprecyzował, czy to kwoty brutto czy netto.

Eksperci rynku pracy mają wątpliwości, czy mnożenie świadczeń rzeczywiście jest najlepszym sposobem walki ze skutkami pandemii.

bCXRYvYT

- Doktryna liberalna mówi, że transfery socjalne są złe, bo skoro nagradzamy niepracujących, to po co szukać pracy? Państwo jest gotowe płacić 2500 zł miesięcznie przez trzy miesiące, dodatkowo wiele rodzin dostaje 500+, więc w sumie będzie to więcej niż wynosi płaca minimalna – zwrócił uwagę w rozmowie z money.pl dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego, którego poprosiliśmy o komentarz "na gorąco" zaraz po przemówieniu Dudy.

Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Z kolei "Rzeczpospolita" przywołała wyliczenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którego wynika, że gdyby świadczenie wynosiło 2500 zł, Polska byłaby najhojniejszym krajem wśród państw OECD dla tracących pracę osób o niskich zarobkach (definiowanych jako 67 proc. średniej krajowej). Świadczenie wynosiłoby bowiem 107 proc. tych zarobków. Dla porównania, w Belgii to 90 proc., u naszych sąsiadów Czechów – 65 proc., a w Niemczech – 60 proc.

Dr Antoni Kolek przestrzegł przed tym, że relatywnie wysokie świadczenia zniechęca ludzi do podejmowania pracy przez pierwsze trzy miesiące po jej utracie – wtedy bowiem przysługiwać ma dodatek solidarnościowy.

bCXRYvYZ

- Moim zdaniem skuteczniejsze jest – i dotychczas system się na tym opierał – aktywizowanie bezrobotnych. O to przecież chodzi w gospodarce, by jak najmniej osób korzystało z pomocy państwowej – zauważył nasz rozmówca.

Ekspert rynku pracy PIE Andrzej Kubisiak zauważył w rozmowie z "Rz", że w USA w czasie pandemii bardzo mocno podniesiono zasiłek dla bezrobotnych i można podejrzewać, że w jakimś stopniu przyczyniło się to do ogromnego wzrostu liczby osób bez pracy.

bCXRYvZa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bCXRYvZu
KOMENTARZE
(34)
qwer
5 miesięcy temu
to trzeba byc ekspertem, zeby wiedziec, ze dawanie kasy za darmo jest zle ? jak chcemy spoleczenstwa nierobow, to to jest doskonala droga. po co miec myslacych, pracowitych, jak mozna miec takich na garnuszku, ktorzy zaglosuja tak jak dobrotliwy rzad sypiacy kasa pracujacych powie.
Programista15...
5 miesięcy temu
Dla Polaka tylko socjal sie liczy, chciał by brać pieniądze za nic i przy tym jest mało kreatywny i oporny na wiedze.
Obiecanki cac...
5 miesięcy temu
Bezrozumna hucpa przedwyborcza pana Dudy i nic więcej. Nikt ci tyle nie da ile Duda obieca a na to co obiecuje w sensie realizacyjnym nie ma żadnego wpływu. To nie jego kompetencje i odpowiedzialność. Taki przedwyborczy humbuk obietnic obowiązujący tylko do wyborów. A po wyborach z rozbrajającą szczerością pan Duda poinformuje Polaków że kasa pusta i nic nie dostaną z jego obietnic.
bCXRYvZv
don
5 miesięcy temu
pinokio ! a dziady dalej mu wierza....
Jan
5 miesięcy temu
A skąd wezmą te pieniądze skoro już teraz brakuje na leczenie Polaków a wpływy podatkowe katastrofalnie zmaleją. Pewnie dalej będą się zapożyczać a spłacać będą jeszcze nasze wnuki. Ten to powie i obieca każdemu to co on chce usłyszeć żeby tylko na niego zagłosowali. A potem to won.
Najnowsze komentarze (34)
C330
5 miesięcy temu
A Krus zwolnienie z płatności ubezpieczeń i postojowe kiedy... ???
Normalni
5 miesięcy temu
Znów się zaczyna kupowanie głosów przez pisowską patologię!! Nieroby dają się na to złapać !
PIS TO PRZEKL...
5 miesięcy temu
PIS ZNISZCZY TEN KRAJ
Kolejny bryla...
5 miesięcy temu
Człowiek marionetka oderwana od rzeczywistości uprawiająca kampanię na trumnach
Benek
5 miesięcy temu
Duda zadłuży Polskę na następne 200 lat tylko by utrzymać swoje krzesełko prezydenckie jak najdłużej.
Ed
5 miesięcy temu
I prezydent dobrze mówi. Ludzie i tak stracą pracę i rząd musi podtrzymać konsumpcję i ma spore możliwości pożyczkowe, bo dużo poniżej deficytu dopuszczalnego, polski rząd może i powinien dać ludziom pieniądze, bo za spadkiem popytu pójdą kolejne zwolnienia ludzi i zamykanie firm, eksperci od wpuszczania gospodarki w spadek a ludzi w biedę, od 30 lat powtarzają, że trzeba oszczędzać, dobrze, że wreszcie jest ekipa, która ma w nosie ich błędne rady
obserwator
5 miesięcy temu
Hallo wy tutaj w wp macie jakichś ekspertów
pis=0
5 miesięcy temu
Ten łajdak chce kupować sobie elektorat za pieniądze podatnika. Uważam, że zostanę przez niego okradziony i oszukany bo nawet grosza nie poświęcę żeby przedłużyć mu kadencję. To jest zwykłe chamstwo i niech nie wyciera sobie mordy troską o bezrobotnych
bCXRYvZn
no i
5 miesięcy temu
Zagrożeniem są płace za te tzw wywody eksperckie
Ejej
5 miesięcy temu
Duda juz mial swoje 5 minut !!....????....na wrozby to do wrozki!!! /czas innym dac szanse ,
Petro
5 miesięcy temu
I tak wszytko niedługo padnie...
Rychu
5 miesięcy temu
Kabaret TEY:Genowefa Pigwa chwali się reporterowi:"bez kozery powiem tysiąc, milion,sto milonów".......
rewers
5 miesięcy temu
chyba o ekonomii to nie wiele wie!!!
kordian
5 miesięcy temu
On walczy sam ze sobą .Jak zabije to sam siebie.