Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Duda proponuje wyższy zasiłek i dodatek solidarnościowy. Ekspert: "to może zniechęcić ludzi do podejmowania pracy"

- Dotychczas walka z bezrobociem polegała na aktywizowaniu bezrobotnych. Zwiększając transfery społeczne, możemy sobie zafundować na wakacje sztuczny wzrost bezrobocia - tak pomysł Andrzeja Dudy ocenia Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
Andrzej Duda przedstawił w piątek program na drugą kadencję

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w piątek program, który będzie realizował, jeśli wygra wybory prezydenckie. Zapowiedział podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1300 zł i dodatek solidarnościowy, czyli 1200 zł dla każdego bezrobotnego, który stracił pracę przez koronawirusa. O ile o konieczności podniesienia zasiłku dla bezrobotnych mówiła już kilka tygodni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, to już wypłacany przez trzy miesiące dodatek jest nowością.

1 maja odbyła się konwencja programowa Andrzeja Dudy
Duda chce wsparcia dla bezrobotnych. Obiecuje dodatek solidarnościowy

Zapytaliśmy dra Antoniego Kolka, prezesa zarządu Instytutu Emerytalnego, czy jest to właściwy sposób wspierania osób, które w związku z kryzysem straciły pracę.

- Doktryna liberalna mówi, że transfery socjalne są złe, bo skoro nagradzamy niepracujących, to po co szukać pracy? Państwo jest gotowe płacić 2500 zł miesięcznie przez trzy miesiące, dodatkowo wiele rodzin dostaje 500+, więc w sumie będzie to więcej niż wynosi płaca minimalna – zwraca uwagę ekspert.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu o otwarciu galerii. "Obowiązuje podwójny limit"

Dodaje, że człowiek, który wcześniej zarabiał mniej, dwa razy się zastanowi, czy na pewno warto szukać pracy, czy też przez te pierwsze trzy miesiące po prostu nie odpocząć.

- Tym samym możemy sobie zafundować sztuczny wzrost bezrobocia na 3 miesiące. Tym bardziej że w okresie wakacyjnym zawsze jest praca w rolnictwie, wierzymy, że wkrótce odrodzi się turystyka. Tymczasem wielu pracowników może stracić nimi zainteresowanie - uważa Kolek.

Dr Antoni Kolek nie pochwala systemu, który nie dość, że opłaca ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnym, ale jeszcze dodatkowo ich dotuje.

- Moim zdaniem skuteczniejsze jest – i dotychczas system się na tym opierał – aktywizowanie bezrobotnych. O to przecież chodzi w gospodarce, by jak najmniej osób korzystało z pomocy państwowej – uważa nasz rozmówca.

Zasiłek dla bezrobotnych: podstawowe zasady

Obowiązujące obecnie stawki zasiłku dla bezrobotnych, wynoszą:

861,40 zł brutto przez 90 dni, później 676,40 zł brutto; dla osób ze stażem od 5 do 20 lat pracy,
689,12 brutto, później analogicznie 541,12 brutto; dla osób ze stażem nie przekraczającym 5 lat,
1033,68 brutto, później 811,68 brutto, dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2020

MikeTo straszne jak rozjadą ten kraj... uważam, ze bezpośrednia demokracja przestaje się sprawdzać. Jakość głosu powinna być uzależniona od wkładu w … Czytaj całość

01-05-2020

robertZnając zaradność Polaków uważam , że duża część będzie pracowało na czarno aby dostać ten podwyższony zasiłek

01-05-2020

TYLKONAJPIERW DUDA MUSIAŁ BY MIEĆ DRUGA KADENCJĘ. SZYMON HOŁOWNIA MOŻE POPSUĆ SZYKI PISOWI I WYGRAĆ Z DUDĄ i PISEM W W DRUGIEJ TURZE . MY GŁOSUJEMY NA … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (504)