Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Duda proponuje wyższy zasiłek i dodatek solidarnościowy. Ekspert: "to może zniechęcić ludzi do podejmowania pracy"

504
Podziel się

- Dotychczas walka z bezrobociem polegała na aktywizowaniu bezrobotnych. Zwiększając transfery społeczne, możemy sobie zafundować na wakacje sztuczny wzrost bezrobocia - tak pomysł Andrzeja Dudy ocenia Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Andrzej Duda przedstawił w piątek program na drugą kadencję
Andrzej Duda przedstawił w piątek program na drugą kadencję
bDJYHdDp

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w piątek program, który będzie realizował, jeśli wygra wybory prezydenckie. Zapowiedział podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1300 zł i dodatek solidarnościowy, czyli 1200 zł dla każdego bezrobotnego, który stracił pracę przez koronawirusa. O ile o konieczności podniesienia zasiłku dla bezrobotnych mówiła już kilka tygodni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, to już wypłacany przez trzy miesiące dodatek jest nowością.

Zapytaliśmy dra Antoniego Kolka, prezesa zarządu Instytutu Emerytalnego, czy jest to właściwy sposób wspierania osób, które w związku z kryzysem straciły pracę.

bDJYHdDr

- Doktryna liberalna mówi, że transfery socjalne są złe, bo skoro nagradzamy niepracujących, to po co szukać pracy? Państwo jest gotowe płacić 2500 zł miesięcznie przez trzy miesiące, dodatkowo wiele rodzin dostaje 500+, więc w sumie będzie to więcej niż wynosi płaca minimalna – zwraca uwagę ekspert.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu o otwarciu galerii. "Obowiązuje podwójny limit"

Dodaje, że człowiek, który wcześniej zarabiał mniej, dwa razy się zastanowi, czy na pewno warto szukać pracy, czy też przez te pierwsze trzy miesiące po prostu nie odpocząć.

bDJYHdDx

- Tym samym możemy sobie zafundować sztuczny wzrost bezrobocia na 3 miesiące. Tym bardziej że w okresie wakacyjnym zawsze jest praca w rolnictwie, wierzymy, że wkrótce odrodzi się turystyka. Tymczasem wielu pracowników może stracić nimi zainteresowanie - uważa Kolek.

Dr Antoni Kolek nie pochwala systemu, który nie dość, że opłaca ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnym, ale jeszcze dodatkowo ich dotuje.

- Moim zdaniem skuteczniejsze jest – i dotychczas system się na tym opierał – aktywizowanie bezrobotnych. O to przecież chodzi w gospodarce, by jak najmniej osób korzystało z pomocy państwowej – uważa nasz rozmówca.

Zasiłek dla bezrobotnych: podstawowe zasady

Obowiązujące obecnie stawki zasiłku dla bezrobotnych, wynoszą:

bDJYHdDy

861,40 zł brutto przez 90 dni, później 676,40 zł brutto; dla osób ze stażem od 5 do 20 lat pracy,
689,12 brutto, później analogicznie 541,12 brutto; dla osób ze stażem nie przekraczającym 5 lat,
1033,68 brutto, później 811,68 brutto, dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy.

bDJYHdDz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDJYHdDS
KOMENTARZE
(504)
Mike
10 miesięcy temu
To straszne jak rozjadą ten kraj... uważam, ze bezpośrednia demokracja przestaje się sprawdzać. Jakość głosu powinna być uzależniona od wkładu w społeczeństwo - podatków, jakie płacisz, pozycji społecznej i wykształcenia. Inaczej zawsze kupią głosy tanimi obietnicami.
robert
10 miesięcy temu
Znając zaradność Polaków uważam , że duża część będzie pracowało na czarno aby dostać ten podwyższony zasiłek
TYLKO
10 miesięcy temu
NAJPIERW DUDA MUSIAŁ BY MIEĆ DRUGA KADENCJĘ. SZYMON HOŁOWNIA MOŻE POPSUĆ SZYKI PISOWI I WYGRAĆ Z DUDĄ i PISEM W W DRUGIEJ TURZE . MY GŁOSUJEMY NA HOŁOWNIĘ
bDJYHdDT
Henia
10 miesięcy temu
Wychodzi na to że ci co pracują to głupki. Chyba rzucę robotę.
Ada
10 miesięcy temu
Kupowanie głosów i rozpasanie nierobów. Pokolenie coraz bardziej roszczeniowe. W. Tym kraju nie opłaca się pracować. Sprzątaczka zarabia więcej niż nauczyciel stażysta i kontraktowy, a dyplomowany zarabia niewiele więcej niż sprzątaczka czy woźny. Pielęgniarka z wyższym wykształceniem, pracująca na zmiany , ratownik medyczny są gorzej opłacani niż sekretarki czy urzędnicy ... Za to rodzice mający dzieci do 18 roku życia za nic pobieraja500+ na każde co miesiac, 300 + na wypra je mimo, że wszystkie podręczniki i ćwiczenia otrzymują bezplatnie na cały cykl kształcenia. Dzieci dostają w szkołach owoce, warzywa, mleko za darmo i obiady w cenienie wyższej niż 5 złotych. Podwyżki rok temu dostały wszystkie służby mundurowe , gornicy, emeryci i renciści, a emeryci 13 emeryturę. Zniszczono służbę zdrowia, edukację rozwalono, tak, że nie wiadomo jak ja teraz poskładać, nauczycieli zmieszano z błotem i roztarto na miazgę, lekarzy stłamszona. Zęby dostać się na medycynę trzeba brać lekcje prywatne minimum dwa lata i nie ma gwarancji, że kandydat się dostanie. Poprzeczka tak wysoka,że nie jeden lekarz nie byłby wstanie przejść przez egzamin. Teraz brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek, nauczyciele dobicie biurokracja i zadami roszczeniowych rodziców, bez szacunku rodziców, uczniów nauczyciele, a pacjentów lekarze! Zamiast wpompować pieniądze w edukację i opiekę zdrowotną, ładuje się w tych, którzy zagłosują "właściwie".
...
Następna strona