Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kryzys opioidowy. J&J ma zapłacić 230 milionów dolarów

57
Podziel się:

Johnson & Johnson zapłaci 263 mln dolarów stanowi Nowy Jork. Firma zobowiązała się też do zaprzestania produkcji i dystrybucji leków opioidowych. Koncern podkreśla, że ugoda nie jest równoznaczna z przyznaniem się do winy.

Kryzys opioidowy. J&J ma zapłacić 230 milionów dolarów
J&J ma zapłacić 263 mln dolarów odszkodowania. (Getty Images, David Benito)

Kryzys opioidowy w USA eksperci nazywają epidemią uzależnienia od bardzo silnych środków przeciwbólowych.

Koncerny medyczne często naginały przepisy reklamując leki opioidowe. Zatajały też informacje o ich uzależniającym działaniu.

Ugoda zawarta przez J&J ze stanem Nowy Jork i dwoma hrabstwami Long Island została podpisana w przeddzień rozpoczęcia procesu.

Zobacz także: Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

Sam Nowy Jork ma otrzymać 230 milionów dolarów. Liczba ta nie obejmuje opłat prawnych.

"Chociaż żadne pieniądze nigdy nie zrekompensują tysiącom osób, które straciły życie lub uzależniły się od opioidów w całym naszym stanie, ani nie zapewnią pocieszenia niezliczonym rodzinom rozdartym przez ten kryzys, fundusze te zostaną wykorzystane, aby zapobiec przyszłym zniszczeniom" - czytamy w oświadczeniu prokuratora generalnego.

Firma zobowiązała się do całkowitej rezygnacji z produkcji i dystrybucji leków opioidowych.

Jak czytamy w oświadczeniu koncernu, ugoda nie jest jednoznaczna z przyznaniem się do winy.

W 2019 roku sąd w Oklahomie przełomowy wyrok w sprawie kryzysu opioidowego i nakazał koncernowi J&J zapłatę 572 mln złotych kary.

Jak podaje BBC, leki opioidowe odpowiadają za 400 tysięcy zgonów w wyniku przedawkowania w latach 1999–2017. Według prawników stanu od 2000 r. około sześciu tysięcy osób w Oklahomie zmarło z powodu przedawkowania opioidów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
doktorJudym
7 miesięcy temu
gdy autor tego artykułu będzie się zwijał z bólu, albo jego rodzice będa chorować na raka to ja zalecę aspiryne i paracetamol bo wiadomo że opioidy to som cinżkie narkotyki i nie wolno ich przepisywać pacjentą
Baca
3 lata temu
Amerykanie to hipokryci. Meksykańskie kartele narkotykowe przy amerykańskich koncernach farmaceutycznych to fraszka.
Gonia
3 lata temu
Ameryka walczy z oxykodonem czyli opiatem najbardziej wypisywanym przez lekarzy w Ameryce. Firmie się pali koło tyłka. Ale od niedawna ten lek jest obecny w polskich szpitalach. Firma wchodzi z lekiem do nas wlewa się powoli i niepostrzerzenie
Alicja
3 lata temu
Nie oszczedzili niemawlat, malych dzieci, produkujac i rozprowadzajac rakotworczy Puder, zasypke dla niemowlat wiec na co liczycie? Zostalo im to udowodnione!! To KONCERNY wziely sie za gansterke i dilerke narkotykow. Bo to sie oplaca. Rzygac sie po prpstu juz chce. Doskonaly system mafijny, jaki zosal przyjety przez Koncerny nie tylko farmaceutyczne, ale takte spozywcze to FAKT!!. Tu zycie czlowieka, jego zdrowie nie ma zadnego znaczenia!! Wiec nie liczcie, ze opracowana przez nich szczepionka pomoze komukolwiek. Zniszczy nasze zdrowie, uzalezni nasze organizmy od ch... wiec czego, napedzi kolejne miliardy Koncernom
Grzyb
3 lata temu
ta firma słynie z tego, że jak coś wyprodukuje to albo zabija, albo okalecza. Zapi8ać zatem po szprycę,na pewno dobrze działa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona