Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Księgowym być każdy może? Już nie. Resort finansów chce, by było trudniej

Pięć lat temu Ministerstwo Finansów zderegulowało rynek usług księgowych. Teraz chce go na nowo doregulować. Powód? Więcej księgowych to też często więcej niekompetentnych księgowych. Jedno jest pewne: po zmianach takie usługi będą droższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pięć lat po deregulacji zawodu księgowego Ministerstwo Finansów chce ją cofnąć.

Resort finansów chce dokręcić śrubę osobom wykonującym zawód księgowego. Trwają prace nad wprowadzeniem systemu certyfikacji księgowych. Do tego będą oni mieli obowiązek dokształcania.

To reakcja na fatalne wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Finansów. Wynik z niego, że ponad połowa osób świadczących usługi księgowe i 43 proc. spośród korzystających z nich ocenia, że efektem wprowadzonej pięć lat temu deregulacji był spadek jakości usług.

- Efektem tych zmian będzie wzrost profesjonalizmu księgowych, z drugiej zaś strony spadek liczby podmiotów, które świadczą takie usługi, a w konsekwencji wzrost cen – przyznaje Mariusz Rutke, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach.

Obejrzyj: Ceny usług mogą znów wzrosnąć. Zawód księgowego do certyfikacji

Co ważne, szykowane zmiany dotyczą osób, dla których zawód księgowego jest działalnością gospodarczą. Jeśli ktoś pracuje w tym zawodzie na etacie, zmian bać się nie musi.

- Zaletą zmian jest to, że nowe osoby, które wchodzą na rynek i chcą wykonywać zawód księgowego, będą mogły zdobyć certyfikat uprawniający do pracy z rachunkami. Wcześniej, w wyniku zmian po 2014 roku, taka możliwość była wygaszana. Innymi słowy, taki pracownik nie miał glejtu potwierdzającego jego kompetencje – komentuje Mariusz Rutke.

Wady? Młoda osoba rozpoczynjąca działalność, która nie jest jeszcze pewna, jaki zawód będzie chciała wykonywać, nie otworzy już biura rachunkowego "na próbę". To będzie musiała być świadoma i odpowiedzialna decyzja.

Nie ma pewności, jak będzie wyglądać certyfikacja usług. Zdaniem ekspertów, na wzór tego, co było przed 2014 rokiem, obejmie ona zarówno usługi pełnej księgowości, jaki księgowości uproszczonej. Z tego drugiego wariantu chętnie korzystają firmy, której w swojej strukturze nie mają działu rachunkowego i zlecają prace zewnętrznym podmiotom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: księgowi, wiadmości, gospodarka, deregulacja, ministerstwo finansów
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2019

BorekOlsztyn... niech ktoś się zajmie doradcami podatkowymi (bez egzaminu 99%), są tacy co nie rozróżniają przychodu od dochodu ale liczy się marketing i … Czytaj całość

14-07-2019

EARDlaczego nie możemy wziąć za przykład ustawy Wilczka, która rozwinęła gospodarkę, tylko wprowadzamy coś całkiem odwrotnego. Tylko zbędne regulacje, … Czytaj całość

14-07-2019

BobbysNie kto inny jak "geniusz" Gowin był zwolennikiem deregulacja "zawsze i wszędzie". Ciekawe jak teraz będzie się tłumaczył ze swoich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)