Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kuriozum płacy minimalnej. Woźna zarabia więcej od nauczycielki

1214
Podziel się:

W styczniu płaca minimalna wzrosła z 2250 zł do 2600 zł brutto. Efekt? Woźna zarabia więcej od nauczycielki, a sekretarka lepiej od dyrektora szkoły. - Kuriozum goni kuriozum - komentują dyrektorzy szkół.

Woźna zarabia więcej od nauczycielki. To skutki wzrostu płacy minimalnej.
Woźna zarabia więcej od nauczycielki. To skutki wzrostu płacy minimalnej. (East News)
bEDflBqt

520 zł za staż pracy, kolejne 520 stałej premii i podstawa, czyli – od stycznia 2,6 tys. – daje łącznie 3640 brutto. To pensja woźnych czy konserwatora.

- Nie ujmując im niczego, wypłata nauczyciela stażysty to 2782 brutto, czyli prawie tysiąc złotych mniej – wylicza dyrektor łódzkiej podstawówki, z którą rozmawiała "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem pedagogów, ten absurd jest skutkiem styczniowego wzrostu pensji minimalnej z 2250 zł do 2600 zł brutto.

bEDflBqv
Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna. Nauczycielka zarobi mniej od sprzątaczki

- Owszem, doświadczeni nauczyciele mogą liczyć na dodatki motywacyjne, stażowe i – raz w roku – na nagrody prezydenta miasta. Ale młodzi, których potrzebujemy, zostają z gołą pensją – opowiada dyrektorka przedszkola z Katowic.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się co prawda podwyższyć pensje nauczycieli z najniższymi kwalifikacjami (czyli np. stażystom i nauczycielom kontraktowym bez przygotowania pedagogicznego) o blisko 150 zł.

bEDflBqB

- Inaczej ponad 19 tys. nauczycieli z wyższym wykształceniem zarabiałoby poniżej płacy minimalnej – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To jak zachęcić absolwenta politechniki do pracy np. w szkole branżowej, jeśli na starcie proponujemy mu niecałe 3 tys. zł?

W efekcie chętnych do pracy brak. Zarówno w podstawówkach, szkołach średnich, jak i przedszkolach.

bEDflBqC

Podwyżek nie dostali też ci lepiej wykształceni nauczyciele, np. dyplomowani czy kontraktowi z przygotowaniem pedagogicznym. Różnice między ich pensjami a wypłatami stażystów wynoszą teraz 17 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDflBqW
KOMENTARZE
(1214)
Alicja
3 miesiące temu
Aż w głowie się nie mieści co tu ktoś wypisuje i ta osoba ma wyższe wykształcenie żenada. Dlaczego komuś chodzi aby wywołać burzę w szklance wody. Biedronka, Lidl odpada teraz wziął się za nauczycieli jacy oni biedni.
Jan
rok temu
Po co pisać w tym stadzie wielkanocnych b........... .
Jacek
rok temu
Chętnych na etat nauczyciela jest nadmiar-woznych czy konserwatorów, dozorców brakuje.
bEDflBqX
Jacek
rok temu
Co za bzdury ! 2800 zł brutto to nie podstawowe wynagrodzenie , lecz minimalna kwota wynagrodzenia na pełny etat! Pisał to ignorant czy prowokator społeczny ?!
dd
rok temu
kłamliwy art
...
Następna strona