Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Lagarde o PKB: optymistyczny wariant już nieaktualny. Rozważa średni i drastyczny

4
Podziel się

Optymistyczne scenariusze łagodnego kryzysu w strefie euro już są nieaktualne. Szefowa EBC spodziewa się mocniejszego uderzenia w gospodarkę. PKB może spaść w dwucyfrowym tempie.

Christine Lagarde jest na czele Europejskiego Banku Centralnego.
Christine Lagarde jest na czele Europejskiego Banku Centralnego. (Wikimedia Commons)
bEpzZCwl

- W tym roku gospodarka strefy euro prawdopodobnie skurczy się między 8 proc. a 12 proc. - powiedziała w środę prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez Reuters.

To oznacza, że w porównaniu z poprzednimi szacunkami sytuacja nie poprawiła się, a wręcz przeciwnie, nie ma już szans na stosunkowo łagodny wymiar kary jakim byłby spadek PKB o 5 proc. Przypomnijmy, że poprzednio prognozy zakładały zwijanie się gospodarki w tempie 5-12 proc.

bEpzZCwn

Lagarde przyznała, że scenariusz "łagodny" jest już nieaktualny, a rzeczywistość będzie odzwierciedlać raczej coś pomiędzy "średnim" i "drastycznym" scenariuszem.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

W podobnym czasie francuski odpowiednik naszego GUS-u w najnowszym raporcie prognozuje, że jedna z najważniejszych gospodarek strefy euro tylko w drugim kwartale skurczy się o około 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

bEpzZCwt

W całym 2020 roku PKB Francji ma spaść o ponad 8 proc. Dotychczasowe statystyki pokazują, że aktywność francuskich firm jest mniej więcej na poziomie 80 proc. aktywności sprzed kryzysu, jaki wywołał koronawirus.

Niewiele lepiej wyglądają perspektywy dla Niemiec. Z powodu pandemii PKB naszych zachodnich sąsiadów może skurczyć się o ponad 6 proc. - wynika z prognoz koniunktury przygotowanych przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

bEpzZCwu

W znacznie głębszym dołku od Francji czy Niemiec znajdą się głównie takie kraje jak Hiszpania, Włochy i Grecja, które średnią dla strefy euro będą mocno zaniżać.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpzZCwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Margaret
rok temu
WHIT MY RESPECT , sytuacja napewno się zmieni ale jest jedno pytanie ❓ w jakim stanie będzie nasz kraj, czy więcej będziemy printowac, aby zaspokoić potrzeby ludzi czy sztuczna ekonomia będzie naszym ratunkiem, czyli respect for the busness,
oskarm
rok temu
"To atak na człowieka, który stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem"" – tak w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ocenił ostatnie doniesienia medialne dotyczące Łukasza Szumowskiego"
Świadomy
rok temu
Kolejna wróżka z dezinformacją
bEpzZCwP
ABC
rok temu
Jak dobrze, że złoty jest walutą wymienialną na euro, dolary czy juany ;-)