Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
27.05.2020 21:54

Lagarde o PKB: optymistyczny wariant już nieaktualny. Rozważa średni i drastyczny

Optymistyczne scenariusze łagodnego kryzysu w strefie euro już są nieaktualne. Szefowa EBC spodziewa się mocniejszego uderzenia w gospodarkę. PKB może spaść w dwucyfrowym tempie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Christine Lagarde jest na czele Europejskiego Banku Centralnego.

- W tym roku gospodarka strefy euro prawdopodobnie skurczy się między 8 proc. a 12 proc. - powiedziała w środę prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez Reuters.

To oznacza, że w porównaniu z poprzednimi szacunkami sytuacja nie poprawiła się, a wręcz przeciwnie, nie ma już szans na stosunkowo łagodny wymiar kary jakim byłby spadek PKB o 5 proc. Przypomnijmy, że poprzednio prognozy zakładały zwijanie się gospodarki w tempie 5-12 proc.

Lagarde przyznała, że scenariusz "łagodny" jest już nieaktualny, a rzeczywistość będzie odzwierciedlać raczej coś pomiędzy "średnim" i "drastycznym" scenariuszem.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

W podobnym czasie francuski odpowiednik naszego GUS-u w najnowszym raporcie prognozuje, że jedna z najważniejszych gospodarek strefy euro tylko w drugim kwartale skurczy się o około 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W całym 2020 roku PKB Francji ma spaść o ponad 8 proc. Dotychczasowe statystyki pokazują, że aktywność francuskich firm jest mniej więcej na poziomie 80 proc. aktywności sprzed kryzysu, jaki wywołał koronawirus.

Niewiele lepiej wyglądają perspektywy dla Niemiec. Z powodu pandemii PKB naszych zachodnich sąsiadów może skurczyć się o ponad 6 proc. - wynika z prognoz koniunktury przygotowanych przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

W znacznie głębszym dołku od Francji czy Niemiec znajdą się głównie takie kraje jak Hiszpania, Włochy i Grecja, które średnią dla strefy euro będą mocno zaniżać.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pkb, christine lagarde, ebc, prognozy, kryzys, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

ABCJak dobrze, że złoty jest walutą wymienialną na euro, dolary czy juany ;-)

27-05-2020

ŚwiadomyKolejna wróżka z dezinformacją

29-05-2020

MargaretWHIT MY RESPECT , sytuacja napewno się zmieni ale jest jedno pytanie ❓ w jakim stanie będzie nasz kraj, czy więcej będziemy printowac, aby … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)