Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Lekarze uciekają z Polski. "Chodzi o godność"

152
Podziel się

Po pandemii koronawirusa braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia tylko się pogłębią. Lekarze już szykują się do wyjazdu za granicę i to nie w poszukiwaniu lepszych pieniędzy, ale godnych warunków pracy.

Lekarze uciekają z Polski. "Chodzi o godność"
Lekarze mają dość. Wyjadą z Polski po pandemii (ONS, Photoshot)
bDHEHuol

Po pandemii może nastąpić wielki exodus medyków za granicę - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jak przyznają rekruterzy, tym razem nie chodzi o pieniądze, lecz o warunki pracy.

– Od początku jesieni mam miesięcznie minimum 50 zgłoszeń lekarzy różnych specjalizacji, od anestezjologów po zakaźników. Lekarz, który zgłosi się do mnie dzisiaj, może zacząć pracę już za sześć miesięcy – powiedział dziennikowi Bartosz Kosmalski z Futur1.pl, agencji wysyłającej polskich lekarzy do Niemiec.

bDHEHuon

Jeszcze więcej lekarzy zgłasza się do Moniki Ziegler, prezes firmy Medena, która od 2000 r. wysłała do Szwecji ponad 500 medyków. Jak podkreśla w rozmowie z "Rz", powodem wyjazdów przestały być finanse. Od paru lat to kwestia standardu i sposobu pracy. Wyjeżdżający znajdą zatrudnienie w Polsce, ale zależy im na komforcie pracy.

Zobacz także: Obejrzyj: Patrole w galeriach? "Póki co stawiamy na edukację"

Jak dodaje, obecnie ofert jest mniej, ale Szwedzi już zapewniają, że personel z Polski będzie potrzebny po pandemii.

bDHEHuot

Nawet prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja spodziewa sięwielkiego odpływu lekarzy. – To osoby świetnie wykształcone, znające języki, obyte w świecie. Zamiast zatrzymać je w kraju, rząd rzuca im kłody pod nogi, na przykład pod pozorem walki z pandemią likwidując miejsca specjalizacyjne w najlepszych ośrodkach - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- Teraz rezydent, który dostanie się na specjalizację, musi się liczyć z zesłaniem do szpitala covidowego, w którym warunki kształcenia są o wiele gorsze. Trudno się dziwić, że młodzi chcą wyjeżdżać – dodał.

Z kolei jak twierdzi prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski, główną emocją jest zniechęcenie i poczucie, że gdy skończy się pandemia, zacznie się rozliczanie lekarzy.

bDHEHuou

Jak podkreśla Jankowski, dziś nie da się zapewnić opieki na poziomie sprzed pandemii, więc lekarze martwią się, że obarczy się ich winą i spróbuje rozliczać za brak odpowiedniego przygotowania szpitali do walki z Covid-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHEHuoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Chora
3 miesiące temu
A ja już rok nie widziałam lekarza, po 7 operacjach i niezliczonych chorobach. Więc jedźcie i tak większość leczy się sama. Na NFZ nie dostaniesz się, ale prywatnie tak i to jest godność?
lump
3 miesiące temu
Ważne, że kliniki rządowe będą działać dla wybrańców narodu, rząd się zawsze wyżywi.
nanader
3 miesiące temu
Lekarz to dobra profesja. Może powinniśmy jeszcze zwiększyć działy medyczne, bo widać, że jest popyt i ci lekarze potem budują dobry wizerunek Polski w świecie. Po zakończeniu studiów powinni chyba jednak najpierw odpracowywać publiczny wydatek na edukację, bo wykształcenie medyka kosztuje kilkakrotnie więcej za każdy rok, niż inne studia.
bDHEHuoP
to są jakieś ...
3 miesiące temu
a gdzie jest godność dla pacjenta gdy lekarz chowa się przed nim w przychodni...w klinice po pracy już nie-jest już otwarty na świeżutką kasę..!...to jest właśnie ta godność większości lekarzy !
szkoda czasu ...
3 miesiące temu
Ja się lekarzom w sumie nie dziwię. Jak patologia rządzi to nie może być inaczej. Jak patologia postudiuje 14 lat i będzie pożyteczna dla społeczeństwa to wtedy pogadamy. Póki co nie ma o czym.
...
Następna strona