Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Lewica chce o 1 zł obniżyć ceny paliw. "Czas ograniczyć obsceniczne zyski Orlenu"

136
Podziel się:

- Byliśmy na spotkaniach z zarządem Orlenu i ciągle słyszymy, że nie da się obniżyć cen paliw. Otóż da się - powiedziała podczas czwartkowego briefingu prasowego posłanka Magdalena Biejat. Lewica przedstawiła projekt ustawy, która miałaby obniżyć ceny paliw o 1 zł/l.

Lewica chce o 1 zł obniżyć ceny paliw. "Czas ograniczyć obsceniczne zyski Orlenu"
Adrian Zandberg i Lewica chcą ustawowej obniżki paliw, Fot. Sebastian Nowik/REPORTER (East News, Sebastian Nowik/REPORTER)

Od wielu dni na stacjach paliw mamy rekordowe ceny, które dochodziły do 8 zł/l. W pierwszych dniach lipca paliwa na stacjach tanieją, ale w dalszym ciągu ich ceny utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. Obecnie za litr oleju napędowego płaci się 7,74 zł. Tak wysokie ceny nie podobają się politykom Lewicy, którzy w czwartek rano spotkali się z dziennikarzami przed siedzibą Orlenu.

Mamy projekt ustawy, która systemowo rozwiąże ten problem - nakłada ograniczenia na marże na paliwa w hurcie i detalu. Chodzi o ograniczenie możliwości czerpania zysków z Polek i Polaków. Gdyby nasz projekt wszedł w życie to cena benzyny na litrze spadłaby o 1,6 zł, a oleju napędowego o 1,1 zł. Odbyłoby się to bez żadnej straty dla skarbu państwa, a Orlen, który tak bardzo martwi się o swoje zyski, zachowałby je z 2021 r. które wtedy i tak były rekordowe - mówiła Biejat.

Według danych Lewicy zysk Orlenu za 2021 r. wyniósł 11 mld zł. Z kolei zysk za pierwszy kwartał 2022 r. to 2,8 mld zł. - To o 1 mld zł niż w adekwatnym okresie rok wcześniej. Zarobki zarządu Orlenu z premiami to 16 mln zł - zauważył poseł Tomasz Trela. 

"Chciwość odpowiada za ceny paliw"

Adrian Zandberg dodał, że tak wysokie ceny paliw wynikają z chciwości. Dlatego rząd oraz Parlament powinny coś z tym zrobić.

Zarząd Orlenu opowiada bajkę. Mówienie o tym, że firma paliwowa działa na wolnym rynku, to są wolne żarty. Państwo polskie, które jest udziałowcem Orlenu, pozwala tej spółce zajmować tak dominującą pozycję na polskim rynku. Z tym wiąże się społeczna odpowiedzialność za koszty polityki cenowej - podkreślił Adrian Zandberg.

Jego zdaniem "Daniel Obajtek owinął sobie wokół palca polityków Zjednoczonej Prawicy." Dodał, że "tu trzeba działać, bo chciwość sektora paliwowego to nie jest tylko i wyłącznie pan Obajtek".

Dodał, że w Wlk. Brytanii i Stanach Zjednoczonych trwa debata oraz szuka się rozwiązań prawnych, żeby ograniczyć chciwość sektora paliwowego. Dlatego "należy korzystać z rozwiązań, które już leżą na stole". Np. z podatku "od obscenicznych zysków od takich korporacji jak Orlen."

Pan Obajtek lubi się zasłaniać tym, że nic się nie da. Da się, mamy ustawę, która ograniczy obseniczne zyski Orlenu i ulży kierowcom - zapowiedział polityk.

Zandberg dodał, że ceny benzyny wzrosły szybciej niż ceny ropy na światowych rynkach. Dlatego partia podchodzi do sprawy "realistycznie i nie obiecuje, że benzyna będzie po 5 zł". Lewica uważa, że Prawo i Sprawiedliwość nie powinno się zasłaniać trwającą w Ukrainie wojną. Bo marża jest po prostu zbyt wysoka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
mirek
miesiąc temu
na chciwość rządu i pis nie ma lekarstwa - za wyjątkiem politycznej śmierci
yYyY
miesiąc temu
...,tak jak się siedzi w agenturalnej opozycji to łatwo ustalić cenę pali nawet na 1 zeta, ale gdyby rzonnnndziły to było by po dychu...
a może
miesiąc temu
niech lewica siebie ograniczy i odejdzie z polityki - dzieciaki pzpr
Katolik
miesiąc temu
Żadna Partia nie chce ujawnić jak to jest w tym Polskim Orlenie , nie ważna która rządzi Polską brak Przejrzystości w działaniu ,,Tajne przez Poufne".Taka jest niestety prawda .Dlaczego w Radach nadzorczych nie ma nigdy osób z poza polityków -na Zachodzie są ludzie -reprezentanci Społeczeństwa a nie Polityków -Partii Władzy -Komuna w Polsce trwa i ma się ok.
Andy
miesiąc temu
Szkoda, że było tutaj cicho o ustawie przygotowanej już rok temu przez Konfederację, która przedstawiła realne rozwiązania, a nie kolejne bujanie w chmurach w wykonaniu Lewicy.
...
Następna strona