Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Marnowanie żywności. 1 marca wchodzi nowe prawo, posypią się kary

678
Podziel się:

Nadchodzi zmiana przepisów dotycząca marnowania żywności. Od 1 marca sklepy muszą oddawać jedzenie specjalnym organizacjom, zamiast je wyrzucać. Jeśli zrobią to drugie, czeka je kara.

Ustawa zwalczająca marnowanie żywności. Jedzenie będzie trafiało do specjalnych organizacji
Ustawa zwalczająca marnowanie żywności. Jedzenie będzie trafiało do specjalnych organizacji (East News)
bFdPvIqd

Od 1 marca właściciele sklepów, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary - przypominają Wiadomości Handlowe. Tego dnia wejdą w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

W praktyce oznacza to, że sklepy i sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umów z organizacjami pozarządowymi. Żywność będą im przekazywać nieodpłatnie. Mowa o tym jedzeniu, które nadal nadaje się do spożycia, czyli na przykład podwiędnięte warzywa, produkty z uszkodzonych opakowań (jeśli to nie wpływa na jakość i przydatność do spożycia) czy też te, którym zbliża się koniec terminu ważności.

bFdPvIqf

Jeśli sklep mimo to wyrzuci taką żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Wysokość kary? 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia.

Gdyby sklep nie zawarł umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary oraz również 10 gr za każdy kilogram. Jednak w tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.

Zobacz także: Obejrzyj: Opłata cukrowa od lipca. "Przepisy nikogo nie dyskryminują"
bFdPvIql

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdPvIqG
KOMENTARZE
(678)
Katerina45
2 lata temu
W marketach wyrzuca się dużo pieczywa a pracownikom nie można oddać bo tylko organizacjom pożytku publicznego a jest dużo samotnych matek które pieczywa z chęcią wzięłyby do domu. Coś nie tak jest z tą ustawa.
Ona40
2 lata temu
Dlaczego tylko organizacjom można oddawać przecież pracodawca mógłby pracownikom oddać np. pieczywo, warzywa, owoce ale po co...
TommyB
2 lata temu
Prowadzę sklep spożywczy, wszystko co mógłbym wyrzucić raczej zawsze sam biorę do domu i z rodziną gotuję. Też dostanę 5k kary, bo "marnuję żywność" przez niepodpisanie jakiejś umowy? Bezsens z tymi karami, niech siebie ukarzą za roztrwanianie pieniędzy Polaków na głupoty. Kartonowy kraj...
bFdPvIqH
antypis
2 lata temu
A te organizacje pozarządowe których właścicielami są pocioty rządzących gotują z tych produktów kotły żarcia i w cateringu sprzedają do szpitali , stołówek , szkół
Gość
2 lata temu
"""MickDzieci chodzą głodne bo starzy wolą otrzymane 500+ przepić, przepalić czy przećpać niż dać coś dziecku, PiS rozdaje nasze podatki bez zastanowienia a może im o to chodzi bo w bałaganie jak zginie kilkadziesiąt milionów to nikt nie zauważy.""" --------------------------------- "Pięćsetkowicze" niejako sami zarabiają na siebie. Kupując papierosy czy gorzałę płacą też akcyzę, więc te pieniążki wydane na te plusy wracają do budżetu, z którego później się im wypłaca. Ważne tylko jest to, aby te wszystkie minusy były dodatnie.
...
Następna strona