Notowania

prawo
28.02.2020 16:48

Marnowanie żywności. 1 marca wchodzi nowe prawo, posypią się kary

Nadchodzi zmiana przepisów dotycząca marnowania żywności. Od 1 marca sklepy muszą oddawać jedzenie specjalnym organizacjom, zamiast je wyrzucać. Jeśli zrobią to drugie, czeka je kara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ustawa zwalczająca marnowanie żywności. Jedzenie będzie trafiało do specjalnych organizacji

Od 1 marca właściciele sklepów, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary - przypominają Wiadomości Handlowe. Tego dnia wejdą w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

W praktyce oznacza to, że sklepy i sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umów z organizacjami pozarządowymi. Żywność będą im przekazywać nieodpłatnie. Mowa o tym jedzeniu, które nadal nadaje się do spożycia, czyli na przykład podwiędnięte warzywa, produkty z uszkodzonych opakowań (jeśli to nie wpływa na jakość i przydatność do spożycia) czy też te, którym zbliża się koniec terminu ważności.

Jeśli sklep mimo to wyrzuci taką żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Wysokość kary? 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia.

Gdyby sklep nie zawarł umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary oraz również 10 gr za każdy kilogram. Jednak w tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.

Obejrzyj: Opłata cukrowa od lipca. "Przepisy nikogo nie dyskryminują"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

MyślącyJestem za,karać karać i jęszcze raz karać,aż serce boli jak się widzi jak hipermarkety marnują żywność,a tyle dzieći codziennie chodzi do szkoły bez … Czytaj całość

29-02-2020

Matka czestochoraPowiedzcie to panu co miał piekarnie i nadwyżki chleba oddawał szkołom i innym i skarbówka tego pana zniszczyła i facet zbankrutował..obudzili się … Czytaj całość

29-02-2020

roneypowrót KOMUNY w czystej postaci .To prywatne sklepy a towar to prywatna własnosc ! Jesli ze swoja własnoscia nie mogę zrobic co zechce to co to jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (678)