Notowania

edukacja
08.05.2019 11:56

Matura 2019 - język angielski. Podstawowe informacje oraz terminy. Kiedy wyniki egzaminów?

Obowiązkowa matura w części pisemnej obejmuje cztery egzaminy, m.in. język obcy nowożytny. W środę absolwenci szkół średnich piszą testy z języka angielskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Matura 2019 - język angielski

Matura 2019 - język angielski

Tegoroczna matura rozpoczęła się w poniedziałek 6 maja egzaminem z języka polskiego. W środę o godz. 9 maturzyści rozpoczęli egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14 początek matury na poziomie rozszerzonym.

Matura z języka angielskiego sprawdza m.in. czytanie ze zrozumieniem, znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu. Test na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, poziom rozszerzony 30 minut dłużej.

Absolwenci będą musieli zdać również egzamin ustny z tego samego języka nowożytnego, który wybrali do zaliczania w formie pisemnej.

Zobacz: Matura. Matematyka zmorą polskich uczniów według NIK. Zrobiliśmy Polakom mały test

Matura 2019. Podstawowe informacje

Matura w Polsce zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki testów jako kryteria w procesie rekrutacji. Wyznacza również poziom spełniania przez zdających wymagań programowych w zakresie przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów.

Absolwenci przystępują obowiązkowo do czterech egzaminów w części pisemnej oraz dwóch egzaminów w części ustnej. Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym uczeń może przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów.

Matura 2019. Egzaminy obowiązkowe:
część pisemna - język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym);
część ustna - język polski oraz języka obcy nowożytny.

Matura 2019. Terminy i harmonogram. Kiedy wyniki egzaminów?

Tegoroczna matura rozpoczęła się 6 i potrwa do 25 maja. Aby otrzymać świadectwo, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i ustnej.

Uczniowie muszą również przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej, jednak nie jest dla niego określony próg zaliczenia.

Matura 2019. Terminy część pisemna:

 • 6 maja - język polski (poziom podstawowy 9:00 i rozszerzony 14:00)
 • 7 maja - matematyka (poziom podstawowy 9:00)
 • 8 maja - język angielski (poziom podstawowy 9:00 i rozszerzony 14:00)
 • 9 maja - matematyka (poziom rozszerzony 9:00)
 • 10 maja - biologia (poziom podstawowy oraz rozszerzony 9:00) i wiedza o społeczeństwie (poziom podstawowy oraz rozszerzony 14:00)
 • 13 maja - chemia (poziom podstawowy oraz rozszerzony 9:00) i informatyka (poziom podstawowy oraz rozszerzony 14:00)
 • 14 maja - język niemiecki (poziom podstawowy 9:00 i rozszerzony 14:00)
 • 15 maja - geografia (poziom podstawowy oraz rozszerzony 9:00) i historia sztuki (poziom podstawowy oraz rozszerzony 14:00)
 • 20 maja - fizyka i astronomia (poziom podstawowy); fizyka i astronomia/fizyka (poziom rozszerzony 9:00) oraz historia (poziom podstawowy oraz rozszerzony 14:00)

Matura 2019. Terminy część ustna:

 • 9-22 maja - język polski, języki mniejszości narodowych, język łemkowski i język kaszubski
 • 6-25 maja - języki obce nowożytne

Termin ogłoszenia wyników tegorocznego egzaminu maturalnego przypada na 4 lipca. Tego samego dnia zostaną wydane zdającym świadectwa, aneksy oraz informacji o wynikach.

Tagi: edukacja, matura 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz