Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Mazury. Protest przeciwko budowie S16

76
Podziel się:

Mieszkańcy Mazur protestują przeciwko jednemu z wariantów nowej trasy szybkiego ruchu. Złożyli petycję do GDDKiA.

Mapa z przebiegiem 3 wariantów drogi S16.
Mapa z przebiegiem 3 wariantów drogi S16. (WP.PL)

Trasa S16 ma trzy proponowane warianty. Wszystkie są kontrowersyjne i budzą sprzeciw lokalnej społeczności, ale największe protesty dotyczą wariantu północnego, biegnącego w pobliżu Rynu.

"Jest on najdroższy, najbardziej ingeruje w środowisko, nie ma dróg dojazdowych, które trzeba będzie wybudować od podstaw. Jesteśmy przeciwko trwonieniu pieniędzy podatników" - powiedział PAP Jarosław Kociałkowski z Komitetu Ochrony Ziemi Ryńskiej.

W środę mieszkańcy złożyli w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad petycję podpisaną przez 10 tys. osób.

Zobacz także: Obejrzyj: System oparty o Business Intelligence

Wariant C drogi przebiega od Mrągowa na północ, w pobliżu Muntowa przecina jezioro Juksty, a niedaleko Notystu Wielkiego przechodzi przez jezioro Tałty, po tym przechodzi na południe do miejscowości Woźnice. Wiąże się też z budową gigantycznego mostu przez jezioro.

Pozostałe warianty A i B przebiegają bliżej obecnej drogi 16.

Droga ekspresowa S16 ma połączyć drogę S19 w Białymstoku z S61 w Ełku i dalej z drogą S51 w Olsztynie. W ten sposób trasa ma spiąć dwa międzynarodowe korytarze transportowe - via Baltica i via Carpatia.

Trasa ma prowadzić od Ełku do Mrągowa - w sumie ponad 70 kilometrów w samym sercu Mazur.

GDDKiA utrzymuje, że ostatecznego wariantu jeszcze nie wybrała. Na początku roku zamierza złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
Budować Ruski...
12 miesięcy temu
..Z rządowych rejestrów w wynika, że tylko w jednym mieszkaniu w Białej Podlaskiej białoruska przedsiębiorczymi zarejestrowała 63 firmy transportowe. Dzięki rejestracji zarówno w Polsce, jak i na Białorusi mogą swobodnie działać po obu stronach granicy.''
AJ AJ
rok temu
Droga powstaje dlatego że silne lobby chce szybkiej odbudowy gospodarczej i militarnej Rosji.
stop korytarz...
2 lata temu
Ile ton materiałow saperskich będzie potrzeba do natychmiastowego zatrzymania dywizji pancernych wroga szybko przemieszczającego się szeroka szestnastką ???
a-ma
3 lata temu
Pryz tej okazji za stosunkowo niewielkie pieniądze w porównaniu do budowy autostrady można by przekopać kanał, tak aby powstała żeglarska pętla mazurska. To na pewno pomoże mieszkańcom i pozwoli na rozwój regionu.
Satyr2
4 lata temu
To jest droga dla tirów z Niemiec na Białoruś. Projekt nie był konsultowany z burmistrzem m.in. Rynu, który mógłby wskazać inne tereny pod taką ekspresówkę.
...
Następna strona