Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Miało być w 100 dni. Rząd każe czekać. Zmian w składce zdrowotnej w tym roku nie będzie?

248
Podziel się:

Ze strony Ministerstwa Zdrowia padła jasna deklaracja, że zmiany w składce zdrowotnej nie wejdą w życie w tym roku - tak główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski relacjonuje obrady komisji, która zajmuje się m.in. zmianami w systemie podatkowym.

Miało być w 100 dni. Rząd każe czekać. Zmian w składce zdrowotnej w tym roku nie będzie?
Minister finansów Andrzej Domański i premier Donald Tusk (Licencjodawca, KPRM)

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców to jeden z najbardziej palących problemów, który pozostawiła po sobie reforma podatkowa PiS. Polski Ład przewiduje bowiem m.in. płacenie składki zdrowotnej od sprzedanego samochodu firmowego czy innego środka trwałego.

Ten absurd tak bardzo uwiera przedsiębiorców, że jego zlikwidowanie zostało wpisane do "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakredytowani "pod korek". Czekają na ruch rządu

Co ze składką zdrowotną? Minister obiecywał zmiany

Minister Andrzej Domański niedawno zapewniał w money.pl, że absurd naliczania składki zdrowotnej od sprzedanego samochodu firmowego czy maszyny, wprowadzony Polskim Ładem, wkrótce zniknie.

Mówił, że podległy mu resort będzie gotowy z propozycją zmian w przepisach przed upływem stu dni od objęcia rządów przez Donalda Tuska.

Prowadzimy prace nad redefinicją dochodu, który stanowić będzie podstawę do naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Tak, by skończyć z odprowadzeniem składek od sprzedaży środków trwałych – poinformował money.pl minister Domański.

Dodał również, że ministerstwo pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami dotyczącymi składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiany w składce zdrowotnej jednak nie w tym roku?

W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości. Brali w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów, a także Rozwoju i Technologi. W spotkaniu uczestniczyły też organizacje reprezentujące właścicieli firm. Federację Przedsiębiorców Polskich reprezentował jej główny ekonomista - Łukasz Kozłowski.

Podczas obrad nie zapadły kluczowe decyzje, przedstawiciele rządu przekazali jednak istotne informacje. Wszystko wskazuje na to, że zmiany w składce zdrowotnej nie wejdą w życie w najbliższym czasie.

Ze strony Ministerstwa Zdrowia padła jasna deklaracja, że zmiany w składce zdrowotnej nie wejdą w życie w tym roku, i będą one skoordynowane ze zmianami w przepisach podatkowych - wyjaśnia Łukasz Kozłowski.

Wyjaśnił też, że wykluczony jest także prosty powrót do składki zdrowotnej sprzed 2022 r., ponieważ uszczupliłoby to wpływy o 9,5 mld zł w 2024 r., a w 2025 r. - nawet o 10 mld zł.

Jak wyjaśnia ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, przy zmianie składki pod uwagę brane są dwie opcje. "Pierwszą z nich jest wprowadzenie systemu wzorowanego na obecnej składce płaconej przez podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - czyli podstawa wymiaru kwotowa, z progami uzależnionymi od rocznego przychodu" - wyjaśnia przedstawiciel FPP.

W takim wariancie przedsiębiorcy płaciliby składkę zdrowotną w stałej kwocie przez cały rok. W razie przekroczenia określonego progu, po zakończeniu roku następowałoby rozliczenie i dopłata ewentualnej różnicy - precyzuje.

Opisuje też, jak może wyglądać druga opcja rozważana przez rząd. "To tzw. system mieszany, w ramach którego osoba prowadząca działalność gospodarczą miałaby do wyboru składkę ryczałtowo-progową, lub składkę ustalaną proporcjonalnie w relacji do dochodu - który byłby całkowicie tożsamy z dochodem w rozumieniu przepisów podatkowych" - czytamy w komentarzu.

Zmiany nie tylko w składce zdrowotnej

Podczas posiedzenia omówiono też inne propozycje. Resort finansów potwierdził trwające prace nad wprowadzeniem kasowego PIT oraz modyfikacją podatku Belki - który zostanie nie tyle zlikwidowany, co zmieniony. "W tym miesiącu MF ma przedstawić wstępne założenia w tym obszarze" - pisze Łukasz Kozłowski.

Przedstawiciele rządu wyjaśnili też, że wszelkie legislacje będą wprowadzane z co najmniej półrocznym vacatio legis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
Jacek
miesiąc temu
Musimy zrozumieć, że Polakom poprostu nie może się dobrze żyć
Kacha
miesiąc temu
Nikomu nie można ufać !! Nawet "Tuski zawiodą"... wiadomo że w programie wyborczym obiecają wszystko, z czego w gruncie rzeczy niczego nie zrobią, bo poprostu nie mają woli żeby to wykonać... Teraz będzie 3 lata wytykania Pisowi błędów... a w ostatnim roku przed kolejnymi wyborami będą myśleć jak tu " głośno" się pokazać....zawiedliście i bedziecie zawodzić.. nie tylko mnie ale i wielu innych swoich wyborcow. Zwykły "Kowalski", jego praca, czy biznes nic dla nich się nie liczy, jeśli faktycznie nie zmienicie tej wybijającej nas składki zdrowotnej, to i nasz rodzinny biznes, w którym miejsc pracy ma 50 osób jeszcze w tym roku przestanie istnieć... ;(
Ja8
miesiąc temu
Rząd do dymisji
księgowa
2 miesiące temu
Dlaczego składka zdrowotna ma być uzależniona od dochodu? Przecież ja osiągając wyższy dochód nie mam nic w zamian. Mam taki sam dostęp do lekarzy i leków jak ten co płaci najniższa składkę, a więc z jakiej racji mam komuś dokładać. kara za to że pracuję po 12 godzin dziennie bo chcę lepiej żyć??????????????? Powinna być stała składka w określonej wysokości za pakiet podstawowy i ścisłym określeniem co za to przysługuje, a jak ktoś chce lepsza opiekę to dopłaca jakąś kwotę i ma pakiet rozszerzony. Dosyć mam utrzymywania tych nierobów, leni i dzieciorobów, niech każdy utrzymuje sam siebie a dzieci robi na własny koszt
Łucja
2 miesiące temu
Jako absolwentka Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pracuję w zawodzie jako Higienistka stomatologiczna. Lubię pomagać innym, więc cieszę się, że dzięki mojej pracy mogę to robić. Popyt w tym zawodzie jest stały, wiec nie musze sie martwic o prace, a zarabiam tyle, ze nie musze sie martwic o koszty zycia, a nawet oszczedzam na pozniejsze lata.
...
Następna strona