Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Miedwiediew: polityka gospodarcza USA "agresywna i bezsensowna"

70
Podziel się:

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew określił jako "agresywną i bezsensowną" politykę Stanów Zjednoczonych w sferze gospodarki. Ocenił, że dolar jest nadmiernie uprzywilejowany i że nasili się tendencja zmniejszenia zależności gospodarek narodowych od tej waluty - informuje Polska Agencja Prasowa.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. (WP.PL)

Jak podaje PAP, w wystąpieniu we wtorek na Forum Gajdara w Moskwie Miedwiediew ocenił, że "idea dedolaryzacji otrzymuje stałe bodźce od samego emitenta" i że "kraj, którego jednostka płatnicza jest kluczową walutą rezerwową, sam niszczy do niej zaufanie".

Podkreślił, że Rosja poszerza wykorzystanie rubla i innych walut w rozliczeniach w handlu zagranicznym i znacznie zmniejszyła inwestycje w amerykańskie obligacje skarbowe. Działania te ocenił jako "skutki agresywnej i często bezsensownej polityki Stanów Zjednoczonych".

"Działania gospodarcze najpotężniejszego gracza na arenie ekonomicznej tylko wzmacniają napięcie" - oświadczył cytowany przez PAP Miedwiediew. Przyznał przy tym, że i Rosja, i inne państwa mają do czynienia także z "innymi problemami strukturalnymi" w sferze gospodarczej.

Wcześniej, nie wymieniając nazwy konkretnego kraju, premier Rosji mówił o niepewności i napięciach w gospodarce światowej. Wspomniał o "polityce agresywnej presji gospodarczej i politycznej, po którą sięgają w ostatnim czasie pewne kraje", o "nielegalnych sankcjach" i "negocjacjach handlowych (prowadzonych) z pozycji siły".

"Chodzi nie tylko o sankcje" (...), w istocie chodzi o próbę przekształcenia - we własnych interesach (USA) - całej architektury handlu międzynarodowego, kontrolowania międzynarodowego systemu finansowego, przy wykorzystywaniu statusu globalnego centrum emisyjnego" - czytamy w depeszy PAP.

Premier Rosji wziął udział w posiedzeniu plenarnym w pierwszym dniu Forum Gajdara. Międzynarodowa konferencja w Moskwie co roku tradycyjnie gromadzi przedstawicieli rządu Rosji, ministrów najważniejszych resortów gospodarczych, przedstawicieli instytucji finansowych, szefów regionów Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także: Majątek Putina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
kib14
5 lata temu
Autorka ma raczej blade pojęcie o światowej gospodarce ale ideologicznie jest bez zastrzeżeń...Chociaż nie do końca bo prawdziwy pisowiec patriotyzm ma ustach,a p.Kalus widzi,że hegemonistyczna polityka gospodarcza prezydenta Trampa uderza ta że w Polskę.
adam
5 lata temu
Putin zapowiedział parę lat temu że rubel zastąpi dolara jednak wrogi dolar nie chce się poddać.
da
5 lata temu
Rubel walutą światową marne szanse. Np. Brazyki sprzedaje towar Rosji wysawiając cenę w realach. Rosja bojkotuje dolara wiec płaci w rublach, tranzakcja przechodzi przez bank w Londynie który przewalutuje rubla na dolara a dolara na reale. Pobierając dwókrotnie spred. W tym momencie Miedwiediew narzeka na jawą dyskryminację rubla i agresywną politykę
la2010
5 lata temu
Misiek, jeśli polityka USA jest "agresywna i bezsensowna" to jak nazwać politykę RaSSiji ?
dragon
5 lata temu
City bank zachęca do oszczędzania w dolarach. Widocznie trzeba go ratować
...
Następna strona