Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Jędrzyński
|
aktualizacja

Mieszkanie dla seniora A.D. 2020 - co powinno je wyróżniać?

4
Podziel się:

Statystyki krajowej demografii w nieubłagany sposób wskazują na coraz szybsze tempo starzenia się polskiego społeczeństwa. Oznacza to m.in. uruchomienie procesu dopasowywania biznesu szeregu branż do zaspokajania potrzeb "silver tsunami" - silnie rosnącej liczebności seniorów, którzy także dla deweloperów mieszkaniowych z roku na rok stają coraz ważniejszą grupą docelową.

Co takiego powinno wyróżniać nowe lokum dla seniora na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku?
Co takiego powinno wyróżniać nowe lokum dla seniora na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku? (PAP, PAP/Darek Delmanowicz)

Pesymistyczne trendy demografii

Polskie społeczeństwo starzeje się niestety w mocno przyśpieszonym tempie, a różnego rodzaju badania statystyczne prześcigają się wręcz w publikowaniu coraz to bardziej spektakularnych w tym względzie prognoz. Z jednej strony można się cieszyć, że Polacy żyją coraz dłużej, co jest dowodem wzrostu jakości życia w szeregu aspektach. Z drugiej jednak pozycja Polski jako europejskiego lidera procesu wzrostu odsetka senioralnego pokolenia w liczbie ludności kraju, z pewnością nie jest optymistycznym sygnałem.

Wg portalu RynekPierwotny.pl pesymistycznie prezentują się pod tym względem zwłaszcza prognozy GUS, według których w roku 2020 osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić 20 proc., natomiast dekadę później już jedną trzecią populacji rodaków zamieszkałych w kraju. Abstrahując od przyczyn tego stanu rzeczy, nie ulega wątpliwości, że będzie on miał swoje przełożenie na szereg aspektów rozwoju gospodarczego kraju, który w coraz większym stopniu będzie musiał być skorelowany z rosnącą liczbą ludzi w starszym i podeszłym wieku.

Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Jakie perspektywy budownictwa senioralnego?

W Polsce nie została na razie wypracowana konkretna metodyka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych seniorów zgodnie z ich preferencjami, potrzebami i możliwościami. Rodzime budownictwo senioralne nie ma wciąż określonej definicji, pojawia się więc pytanie, jaką przyjmie formę w bliższej czy dalszej przyszłości. Czy będą to oddzielne inwestycje deweloperskie, dedykowane wyłącznie osobom starszym? A może seniorzy woleliby zamieszkiwać w dobrze dostosowanych do ich potrzeb lokalach na tradycyjnych osiedlach wielopokoleniowych? Jeszcze inną opcją jest urządzanie na tych ostatnich swoistych enklaw mieszkaniowych dla seniorów.

Portal RynekPierwotny.pl przeprowadził ankietę w grupie wiodących w kraju deweloperów z pytaniem o ich stosunek do kwestii budownictwa stricte senioralnego. Co ciekawe, nie padła ani jedna deklaracja podjęcia takich inwestycji w bliższej czy dalszej perspektywie. Za to blisko 100 proc. respondentów zdecydowanie zapowiedziało podejmowanie obecnie i w przyszłości starań o jak najlepsze dostosowanie własnych inwestycji do potrzeb i preferencji wszelkiego rodzaju klientów, a więc także seniorów i osób starszych z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

W tej sytuacji przynajmniej w przewidywalnej przyszłości należy raczej oczekiwać rozwoju opcji integrujących mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych w ramach specjalnie pod tym kątem zaplanowanych inwestycji. Zarówno ze wspomnianej ankiety, jak i sygnałów docierających z firm deweloperskich, monitorujących już od dłuższego czasu zainteresowanie nowymi mieszkaniami ze strony potencjalnych klientów 60+, wynika wybór takiego właśnie modelu budownictwa senioralnego w Polsce.

Na dziś dzień popyt generowany przez seniorów, a więc osoby czy gospodarstwa domowe w wieku 60+, według różnych źródeł wynosi 3-5 proc. całego krajowego popytu na mieszkania deweloperskie. Jest jednak więcej niż prawdopodobne, że w najbliższych latach będzie systematycznie rósł wprost proporcjonalnie do wzrostu liczebności rodzimej społeczności seniorów. Coraz większa ich część będzie bowiem decydować się na zamianę dotychczas posiadanych mieszkań w starszym, najczęściej wielkopłytowym budownictwie na lokale raczej o mniejszej powierzchni, jednak zlokalizowanych na nowych, funkcjonalnych, optymalnie dostosowanych do ich potrzeb i preferencji osiedlach deweloperskich. Pytanie, co takiego powinno wyróżniać nowe lokum dla seniora na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku.

Jakie mieszkanie dla seniora w 2020 roku?

Tradycyjnie w nieruchomościach absolutnym priorytetem jest lokalizacja. Inwestycja deweloperska AD 2020 przyjazna osobom starszym musi być zlokalizowana w okolicy niekoniecznie najmodniejszej i ogólnie pożądanej, ale o jak najlepiej rozwiniętej infrastrukturze usługowo-handlowej, w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych i oczywiście punktów opieki medycznej. Ważne jest też, by otoczenie było dobrze skomunikowane, spokojne i przynajmniej względnie ciche.
Kolejna kwestia, na którą zwracają uwagę eksperci portalu RynekPierwotny.pl to odpowiednie zaplanowanie i zagospodarowanie części wspólnych, zarówno wewnątrz budynku jak i poza nim. Windy, korytarze i ciągi komunikacyjne, schody, wymiary drzwi i przejść powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności.

Ważne jest zagospodarowanie przestrzeni przed i pomiędzy budynkami, w tym tzw. patio. Najważniejsze są bezpieczne przejścia pozbawione jakichkolwiek przeszkód architektonicznych, odpowiednia ilość ławek i miejsc, w których można się zrelaksować na świeżym powietrzu, najlepiej w otoczeniu zieleni.
I wreszcie samo mieszkanie dla seniora

Co powinno wyróżniać mieszkania przyjazne osobom starszym?

Dla pary seniorów najlepszą opcją wydają się mieszkania 2-pokojowe o powierzchni około 50-metrowej i do perfekcji doprowadzonej funkcjonalności. Co przez to należy rozumieć?

Przede wszystkim na stosunkowo niewielkiej powierzchni muszą być dobrze zaplanowane dla starszych osób o ograniczonej bądź z wiekiem pogarszającej się sprawności te części lokum, w których aktywność ruchowa mieszkańców jest największa, czyli hol, aneks kuchenny oraz łazienka. Absolutnie niezbędny jest taki rozkład tych pomieszczeń i ich funkcjonalność, aby gwarantowały swoim użytkownikom maksymalny komfort i bezpieczeństwo korzystania. O możliwie obszernym balkonie czy też loggii, jako absolutnie nieodzownym atrybucie lokum dla seniora w 2020 roku, już nawet nie wspominajmy.

Czołowi rodzimi deweloperzy od pewnego czasu wprowadzają już jako standard do swoich inwestycji opcję automatyki mieszkaniowej, zwaną też systemem domu inteligentnego. Pod tym pojęciem kryje się możliwość sterowania wszelkimi urządzeniami w mieszkaniu, czyli m.in. ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, monitoringiem czy kontrolą dostępu. Już w najbliższej przyszłości bardzo trudno będzie sobie wyobrazić nowoczesne, funkcjonalne lokum dla seniora bez udogodnień domu inteligentnego.

Czy na dziś dzień łatwo jest znaleźć na pierwotnym rynku mieszkaniowym optymalne mieszkanie dla seniora o parametrach wyżej opisanych? Być może jeszcze nie każda inwestycja deweloperska obfituje w tego typu oferty, ale już teraz są wystarczająco dostępne z jak najlepszymi perspektywami w przyszłości.

Opracowanie: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(4)
Komentarz
4 lata temu
Hmmm zniknal
Trust
4 lata temu
Jaki aneks kuchenny??? Przecież to jakieś nieporozumienie pokój z aneksem! Gotuję coś i wali na całe mieszakanie, bo drzwi do kuchni brak. Deweloperzy tak budują, bo będąc dusigroszami chcą zaoszczędzić jak najwięcej! Mieszkanie bez oddzielnej kuchni to padaka. Chcę oglądać telewizję w salonie, a tu mi żona garami napierdziela. Masakra! No chyba, że ktoś ma tyle hajsu, że żywi się poza domem a w aneksie tylko kawę, albo herbatę robi. Śniadania i kolacje też je ja mieście, bo smażąc jajecznicę nie da się uniknąć zapachu.
Ealdon
4 lata temu
Deweloper to się kiedyś nazywało inwestor budowlany.
Bede amant
4 lata temu
Budujcie Budujcie bo za 20 lat chce z Anglii wrocic i właśnie chciałbym mieszkac w niskim bloku dla seniorow. Emerytura państwowa angielska plus pracowa plus odlozone pieniądze i bedzie ok. Należy pomyslec też o klubie seniora gdzie mozna pograć w różne rzeczy jak petang. Do tego powinien być barek z herbatka winem i ciastko. Moze jakies male obiady. Takze budujcie a bedzie sie działo.