Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Mieszkanie na "dwie raty"? UOKiK zabiera głos

21
Podziel się:

UOKiK skrytykował sposób działania wielu deweloperów, którzy rozbijają umowę na dwie i wymagają od klientów wpłaty przed przeniesieniem praw własności do lokalu - podaje portal RynekPierwotny.pl. Zdaniem urzędu to działanie na niekorzyść klientów i wprowadza niepotrzebne ryzyko. Praktyka ma zniknąć po wprowadzeniu nowej ustawy deweloperskiej.

Mieszkanie na "dwie raty"? UOKiK zabiera głos
Podwójne umowy deweloperskie przestaną się opłacać. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje RynekPierwotny.pl, część deweloperów sprzedaje mieszkania i domy w ramach dwóch umów. Pierwsza z nich nie jest, z punktu widzenia prawa, umową sprzedaży nieruchomości, bo nie przenosi na klienta prawa własności.

Taka umowa może obligować klienta do zapłaty 100 proc. ceny nieruchomości, ale jednocześnie nie musi być poświadczona notarialnie i nie wiąże się ze wpisem do księgi wieczystej, który dla nowego właściciela jest podstawą roszczeń.

UOKiK zabiera głos

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, taka praktyka to dla klientów niepotrzebne ryzyko. Czas pomiędzy podpisaniem pierwszej umowy a zawarciem drugiej, może wynosić nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

W tym czasie klient zasadniczo poprawia płynność finansową firmy, bo dokonał pełnej wpłaty, ale wciąż nie jest właścicielem nieruchomości, którą kupił.

Zmiany w ustawie

Zawierane z klientami firm deweloperskich umowy wstępne i rezerwacyjne mają zostać uregulowane ustawą deweloperską, która wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku.

Zgodnie z nowymi przepisami każda umowa, również taka, która nie przenosi na klienta pełnych praw własności lokalu czy domu, będzie musiała być potwierdzona notarialnie, a roszczenie obowiązkowo wpisane do księgi wieczystej.

Ponadto środki, które klient zapłaci w ramach takiej umowy, będą musiały trafić na bankowy rachunek powierniczy, skąd wpłyną na konto dewelopera dopiero po przekazaniu praw własności, dzięki czemu rozbijanie umów sprzedaży na dwie przestanie się firmom opłacać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Marian
2 lata temu
Płacę za towar, ale towar nie jest mój i jeśli sprzedający ma komornika, to komornik ten towar zabiera. Jakie to logiczne.
Marian
2 lata temu
Teraz trzeba wskazać, kto obecne złodziejskie przepisy wprowadził i kto za nimi głosował w sejmie, to może przy okazji dowiemy się jaką kasę mafia na to wydała.
John
2 lata temu
Proszę wprowadzić podatek KATASTRALNY to on zatrzyma 150% zarobki tylko dla Deweloperów. My kupujący nie możemy tego obejść i musimy im płacić. Podatek przyniesie rządowi kasę do budżetu także ostudzi nasz zapał do kupowania nieruchomości. Możemy przeznaczyć pieniądze na inne cele...
kaka
2 lata temu
kilka lat temu przegrałem z pracodawcą sąd, w podtekscie było że podatki płącą przedsiębiorcy i wyroki są faworyzowane na ich korzyść. Teraz klient jest dobrze chroniony, ktoś robi zamęt.
lazania
2 lata temu
I tak przedsiębiorca będzie okradał klienta, bo w tym kraju sądy interpretują prawo na korzyść złodziei.
...
Następna strona