"Mile widziana ulga". Europa uzupełnia magazyny gazu
Niższe ceny gazu sprzyjają uzupełnianiu magazynów tego paliwa w Europie, które po zimie świecą pustkami - uważają eksperci Allianz Trade. Poziom wypełnienia wynosi średnio 34 proc. Według analityków UE potrzeba ok. 25,8 mld m sześc. gazu więcej niż w 2024 r., co oznacza dodatkowy koszt 10 mld euro.
Z analizy Allianz Trade wynika, że Europa ma szansę uzupełnić wyczerpane rezerwy gazu po "okazyjnej cenie". "Po dwóch latach ekstremalnej zmienności, europejski rynek gazu ziemnego w 2025 r. przeżywa okres względnego spokoju. Ceny gazu gwałtownie spadły z zimowych maksimów" - ocenili. Inna sprawa, że przez pustki w magazynie państwa i tak muszą wyłożyć dodatkowe środki.
Europa uzupełnia braki gazu. "Okazyjna cena"
Przypomnijmy - po ostatniej zimie magazyny w państwach UE są mocno wybrakowane. Średni poziom wypełnienia po ostatnim sezonie grzewczym spadł do 34 proc., co jest najniższym poziomem po zimie od 2022 r. W Polsce wygląda to nieco lepiej, z danych Gas Storage Poland wynika, że 19 maja poziom zapełnienia magazynów wynosił 42 proc.
Jeszcze na początku lutego towarzyszyły temu wysokie ceny gazu - z powodu mroźnej zimy, ale i niskiej produkcji energii wiatrowej. "Zima 2024/25 była chłodniejsza i mniej wietrzna niż rok wcześniej, co przyspieszyło wyczerpywanie się zapasów gazu, mimo że pod koniec 2024 r. były one prawie pełne" - ocenili eksperci Allianz Trade.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska Amica podbija Europę i rzuca wyzwanie gigantom AGD - Jacek Rutkowski w Biznes Klasie
Teraz gaz potaniał, co jest korzystne w kontekście letniego napełnienia magazynów w Europie. "Do wiosny ceny gazu spadły o ponad 25 proc. w stosunku do lutowego szczytu. Niższy sezonowy popyt - wraz ze spadkiem zapotrzebowania na ogrzewanie i wiosenną pogodą zwiększającą produkcję energii odnawialnej - dał rynkowi chwilę wytchnienia" - zauważyli analitycy. Pokreślili, że towarzyszy temu brak ożywienia w produkcji w sektorach intensywnie wykorzystujących gaz (chemikalia, stal, nawozy itp.), zwłaszcza w Niemczech.
Te łagodniejsze ceny, choć nie są tanie według historycznych standardów, są mile widzianą ulgą i otworzyły strategiczny moment dla Europy na uzupełnienie rezerw gazu po ciężkiej zimie - eksperci Allianz Trade.
Zdaniem analityków ten spadek popytu wywarł dodatkową presję na system gazowy. W rezultacie europejskie kontrakty terminowe na gaz z dostawą w okresie letnim oscylują wokół poziomu 40 euro/MWh. Zaznaczmy, że europejskim celem jest osiągnięcie poziomu 90 proc. zapasów do 1 listopada br. UE potrzebuje około 57,7 mld m sześc. gazu wtłoczonego podczas sezonu uzupełniania - około 25,8 mld m sześc. więcej niż w 2024 r. "Przy obecnych cenach, dodatkowy rachunek za gaz wyniósłby około 10 mld euro (ok. 42,5 mld zł)" - policzyli analitycy.