Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Miliarder atakuje McDonald's. Doprowadzi do wielkiej zmiany polityki firmy?

9
Podziel się:

Inwestor i miliarder Carl Icahn rozpoczął walkę o zmiany w McDonald's. Biznesmen chciałby, żeby globalna sieć fast-foodów lepiej traktowała świnie. Jak stwierdził, czuje wyjątkową sympatię wobec tych zwierząt. Jak opisuje Bloomberg, jest to "najgłośniejszy atak" na politykę McD w historii spółki.

Miliarder atakuje McDonald's. Doprowadzi do wielkiej zmiany polityki firmy?
Miliarder Carl Icahn chce zmusić McDonald's do zmiany polityki względem zwierząt (Adobe Stock, gargantiopa)

Carl Icahn to miliarder uważany za jednego z pierwszych inwestorów-aktywistów - czyli osób, które wchodząc w akcjonariat spółki, chcą na niej wymuszać zmiany na lepsze, np. w kontekście społecznym. Jego majątek wart jest 16,5 miliarda dolarów, co czyni go jednym z najbogatszych ludzi świata. Teraz Icahn wziął na cel McDonald's - i chce skłonić słynną sieć fast-foodów do zmiany sposobu... traktowania świń w ciąży.

Miliarder Carl Icahn walczy o zmiany w McDonald's

Icahn sprzeciwia się zamykaniu świń w ciąży w klatkach tak małych, że zwierzęta nie mogą się nawet ruszyć ani położyć. Miliarder chce w związku z tym, by McDonald's zmusił do zmian swoich dostawców mięsa i współpracował wyłącznie z tymi, którzy zaniechają haniebnej względem zwierząt praktyki. McD jako firma nie posiada przy tym własnych zwierząt, polega jedynie na dostawach.

Według Icahna, takie klatki powodują "niepotrzebne cierpienie". Inwestor nie poprzestaje jednak tylko na słowach - w weekend zaproponował dwóch nowych członków zarządu McDonald's, którzy mieliby wymusić na firmie zmiany. Trzeba jednak podkreślić, że Icahn domaga się tym samym spełnienia obietnicy McD sprzed dekady.

W 2012 r. bowiem spółka zobowiązała się do niekupowania mięsa od producentów, którzy zamykają ciężarne zwierzęta w klatkach. Zrobiła to jednak w sposób na tyle niedookreślony, iż pozostawia on pole na pewną interpretację. McD bowiem zapewnił, że zmiana ma dotyczyć świń w "potwierdzonej ciąży". Jak opisuje Bloomberg, zwierzęta mogą jednak być wciąż zamykane w małych klatkach od czasu zapłodnienia do potwierdzenia ciąży, czyli nawet przez pięć tygodni z szesnastu - tyle trwa cała ciąża.

Carl Icahn domaga się zmian standardu ramię w ramię z organizacją Humane Society, walczącej o prawa zwierząt. Według nieoficjalnych informacji, zainspirowała go do tego córka, która pracowała kiedyś dla Humane Society. Co jednak istotne, miliarder nie ma zbyt silnego, bezpośredniego wpływu na McDonald's, bo posiada... tylko 200 akcji giganta, wartych ok. 50 tys. dol. Tymczasem cała spółka ma na giełdzie wycenę 188 mld dol.

McDonald's odpowiada na atak miliardera

McDonald's w odpowiedzi na działania miliardera wskazał, że do końca roku 85-90 proc. mięsa w USA ma pochodzić od zwierząt, które "nie są zamykane w klatkach ciążowych podczas ciąży". Firma stwierdziła jednak zarazem, że żądanie Icahna, by całkowicie odejść teraz od zwierząt z klatek, to nowe wyzwanie, które w obecnej sytuacji byłoby nie do spełnienia dla dostawców mięsa.

Zobacz także: Stek z drukarki 3D. To ewenement na światową skalę!

Firma w oświadczeniu dla Bloomberga stwierdziła, że już "30-35 proc. produkcji wieprzowiny w USA przeniosło się do grupowych systemów mieszkalnych dla zwierząt". Spółka jednak nie odpowiedziała na pytanie, czy "klatki ciążowe" wciąż są używane we wczesnych okresach ciąży zwierząt.

McDonald's w innym oświadczeniu, cytowanym przez CNBC, wskazał też, że "warte odnotowania jest", iż miliarder posiada większościowe udziały w Viskase - firmie dostarczającej opakowania dla producentów mięsa i przetwórców żywności. McD podkreśliło, że Icahn "nie wezwał publicznie Viskase do przyjęcia podobnych zobowiązań".

Według Bloomberga jednak część inwestorów, szczególnie tych skupionych na wątkach ESG, może poprzeć postulaty Icahna. Gdyby inwestorowi udało się zrealizować swoje żądania, byłoby to niewątpliwie jedno z jego największych zwycięstw w ponad 60-letniej karierze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Kowalski
2 lata temu
Czy ktos to swinstwo jeszcze je? Frytki od Gates, genetycznie zmodyfikowane odmiany ziemniakow. Monsanto w calej krasocie
etcetera
2 lata temu
To Macdonalds oszukuje bo wszystkie chamburgery to ma byc w 100%wolowina
Amen
2 lata temu
Tak, prawa dla świń w ciąży a aborcja na życzenie dla kobiet. Jesteście podli. Zobaczycie się na sądzie gdzie prawa ważek, psów kotów i świń są większe niż prawa człowieka który od poczęcia ma dusze bo został stworzony na podobieństwo Boga.
Alex
2 lata temu
Krwa, ciezko sie czyta o dreczeniu zwierzat zeby zaoszczedzic pare dol. Powinien byc nakaz montowania kamer i dostepem publicznym zeby ludzie widzieli kogo sponsoruja
sntahou
2 lata temu
Ach... ten okrutny swiat stworzony przez nieskonczenie dobrego zydowskiego bozka...