Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Milion złotych za dzieciństwo za kratkami. Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych

113
Podziel się:

Magdalena Zarzycka-Redwan, córka Żołnierzy Wyklętych, dostanie milion złotych zadośćuczynienia za dzieciństwo spędzone w więzieniu. Jej matka zmarła przy porodzie, kobieta pierwsze dwa lata życia pozostawała za kratkami.

Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych. Dostanie milion złotych
Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych. Dostanie milion złotych (PAP/EPA, Adam Warżawa)

Córka Żołnierzy Wyklętych Magdalena Zarzycka-Redwan, której rodzice działali po wojnie w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym, urodziła się w więzieniu na Zamku Lubelskim. Jej matka zmarła przy porodzie, a kobieta pierwsze dwa lata życia pozostawała za kratkami, później tułała się po domach dziecka.

Jak informuje Anna Gmiterek-Zabłocka z TOK FM, zapadł wyrok w precedensowej sprawie Zarzyckiej-Redwan. Przyznano jej milion złotych zadośćuczynienia, choć walczyła o 15 mln zł.

Córka Żołnierzy Wyklętych domagała się 15 mln zł za doznane krzywdy. Chodziło o narodziny i późniejszy pobyt w więzieniu, bez matki i najbliższych, ale także o późniejsze pobyty w kilku domach dziecka. Jak podaje TOK FM, sąd uznał jednak, że na mocy tzw. Ustawy Lutowej można przyznać zadośćuczynienie jedynie za okres więzienny, dlatego przyznał milion złotych.

Zobacz także: Obejrzyj: Niemcy zniszczyli stolicę. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

- Cierpienia wnioskodawczyni były bardzo duże, natomiast sąd zasądzając zadośćuczynienie musi też brać pod uwagę stopień zamożności społeczeństwa i dbać o to, by zadośćuczynienie było godne, ale jednocześnie nie powodowało nadmiernego wzbogacenia. Ważąc te wszystkie okoliczności i mając na uwadze to, że kwota miliona złotych w odczuciu społecznym jest jednak kwotą znaczną, sąd uznał, że zadośćuczynienie w takiej wysokości będzie w tej konkretnej sprawie sprawiedliwe - argumentował sędzia Adam Daniel z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sąd przyznał zadośćuczynienie m.in. za to, że o Zarzyckiej-Redwan nagminnie mówiono "dziecko bandytów", a także dlatego, że na skutek strasznych przeżyć z dzieciństwa popadła w depresję.

Rodzice kobiety - Stefania i Władysław Zarzyccy - współpracowali z oddziałem kapitana Zdzisława Brońskiego, pseudonim "Uskok". W ich gospodarstwie niedaleko Lublina wielokrotnie kwaterowali partyzanci, w tym m.in. mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" ze swoim sztabem. W 1949 roku gospodarstwo zostało otoczone przez siły SB. W domu Zarzyckich przebywali wówczas partyzanci. Gospodarze zostali aresztowani. Trafili do więzienia na Zamku Lubelskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
marlon
4 lata temu
mojemu ojcu w 1945 już po zakończeniu wojny żołnierze wyklęci zabili ojca. I żadnych milionów nie dostanie z tytułu przeżytych traumatycznych doświadczeń.
peepe
4 lata temu
Mam rozumieć, że teraz KAŻDY kto mor dował, gwa łcił i gra bił w latach 40-50-tych i za to co zrobił poszedł do więzienia a jego dzieci do domu dziecka dostanie milionowe odszkodowania? Czy tylko Ci RÓWNIEJSI którzy podszywają się pod ROZWIĄZANĄ 19 stycznia 1945 AK czy mor dujące ży dów i współpracujące z Niemcami NSZ?
GaBi
4 lata temu
Niech zwróci się do szydowskich towarzyszy z UB, a nie do nas Bogu ducha winnych podatników.
ewa
4 lata temu
Jeżeli PRL zrobiło taką krzywdę wszystkim i wypłaca się teraz odszkodowania za życie w tych czasach to należy też zwrócić wszystkie dobra które PRL rozdał biedakom. A więc należy znieść reformę rolną i niech wszyscy chłopi pańszczyźniani oddadzą ziemię.Wszystkie sprywatyzowane państwowe zakłady pracy niech powrócą do ich właścicieli niech kościół odda to co nieprawnie sobie przywłaszczył,teraz zabrał więcej niż posiadał.To wtedy będzie sprawiedliwie.
stary zdred
4 lata temu
Ciekaw jestem czyim ona jest pociotkiem że "wygrała".
...
Następna strona