Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Milion złotych za dzieciństwo za kratkami. Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych

113
Podziel się

Magdalena Zarzycka-Redwan, córka Żołnierzy Wyklętych, dostanie milion złotych zadośćuczynienia za dzieciństwo spędzone w więzieniu. Jej matka zmarła przy porodzie, kobieta pierwsze dwa lata życia pozostawała za kratkami.

Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych. Dostanie milion złotych
Zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych. Dostanie milion złotych (PAP/EPA, Adam Warżawa)
bDzbaXvp

Córka Żołnierzy Wyklętych Magdalena Zarzycka-Redwan, której rodzice działali po wojnie w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym, urodziła się w więzieniu na Zamku Lubelskim. Jej matka zmarła przy porodzie, a kobieta pierwsze dwa lata życia pozostawała za kratkami, później tułała się po domach dziecka.

Jak informuje Anna Gmiterek-Zabłocka z TOK FM, zapadł wyrok w precedensowej sprawie Zarzyckiej-Redwan. Przyznano jej milion złotych zadośćuczynienia, choć walczyła o 15 mln zł.

bDzbaXvr

Córka Żołnierzy Wyklętych domagała się 15 mln zł za doznane krzywdy. Chodziło o narodziny i późniejszy pobyt w więzieniu, bez matki i najbliższych, ale także o późniejsze pobyty w kilku domach dziecka. Jak podaje TOK FM, sąd uznał jednak, że na mocy tzw. Ustawy Lutowej można przyznać zadośćuczynienie jedynie za okres więzienny, dlatego przyznał milion złotych.

Zobacz także: Obejrzyj: Niemcy zniszczyli stolicę. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

- Cierpienia wnioskodawczyni były bardzo duże, natomiast sąd zasądzając zadośćuczynienie musi też brać pod uwagę stopień zamożności społeczeństwa i dbać o to, by zadośćuczynienie było godne, ale jednocześnie nie powodowało nadmiernego wzbogacenia. Ważąc te wszystkie okoliczności i mając na uwadze to, że kwota miliona złotych w odczuciu społecznym jest jednak kwotą znaczną, sąd uznał, że zadośćuczynienie w takiej wysokości będzie w tej konkretnej sprawie sprawiedliwe - argumentował sędzia Adam Daniel z Sądu Okręgowego w Lublinie.

bDzbaXvx

Sąd przyznał zadośćuczynienie m.in. za to, że o Zarzyckiej-Redwan nagminnie mówiono "dziecko bandytów", a także dlatego, że na skutek strasznych przeżyć z dzieciństwa popadła w depresję.

Rodzice kobiety - Stefania i Władysław Zarzyccy - współpracowali z oddziałem kapitana Zdzisława Brońskiego, pseudonim "Uskok". W ich gospodarstwie niedaleko Lublina wielokrotnie kwaterowali partyzanci, w tym m.in. mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" ze swoim sztabem. W 1949 roku gospodarstwo zostało otoczone przez siły SB. W domu Zarzyckich przebywali wówczas partyzanci. Gospodarze zostali aresztowani. Trafili do więzienia na Zamku Lubelskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzbaXvy
bDzbaXvS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(113)
bidak
2 lata temu
urodziłem się w 1979 więc pierwsze 10 lat żyłem w państwie komunistycznym, poprosze 20 mln zotych odszkodowania
hero
2 lata temu
od października 2015 mieszkam w reżimowym kraju żądam po 2,5 mln za każdy rok
Christian
2 lata temu
Na przełomie stycznia i lutego 1946 r. oddział Romualda Rajsa "Burego" dokonał pacyfikacji pięciu wsi na Podlasiu zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. Zamordowanych zostało 79 niewinnych mieszkańców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnik Kampanii Wrześniowej w Wojsku Polskim. Niektórych spalono żywcem innych zarąbano siekierami,a pozostałych zastrzelono. Romuald Rajs "Bury" został złapany i osądzony za dokonane zbrodnie. W śledztwie wydał wszystkich konspiratorów w tym swojego zastępcę "Rekina" którego obwiniał za dokonanie pacyfikacji. Został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano. W 1995 r. sąd zrehabilitował "Burego" uzasadniając, że sytuacja zmuszała go do dokonywania czynów nie zawsze moralnych. Syn Romualda Rajsa "Burego" otrzymał odszkodowanie za śmierć ojca w wysokości 180 tys. zł. Rodziny pomordowanych niewinnych ofiar nie dostały i nie dostaną odszkodowania. W okresie powojennych "żołnierze" wyklęci zamordowali ponad 15 tys. Polaków, w tym milicjantów, żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, a również ludność cywilną np. sołtysów, nauczycieli, geodetów... Niewinne ofiary wyklętych pomijane są milczeniem, są to fakty niewygodne dla obecnej władzy.
bDzbaXvT
cynik
2 lata temu
Jej rodzice współpracowali ze Zdzisławem Bońskim ps. Uskok dowódcą oddziału który miedzy innymi walczył po wojnie mordując chłopów i paląc całe wsie za co pośmiertnie został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego - prezydenta.Zaś w czasie wojny ze swym oddziałem przesiedział w lesie skutecznie nie robiąc żadnej krzywdy niemcom tylko przed nimi uciekając. Prawdziwy wyklęty bohater i jego służki
zcx
2 lata temu
Znów promocja przeklętych- PISowskich bohaterów.
...
Następna strona