Słynna milionerka radzi, jak odnieść sukces. "Wyśpij się"

"Czas to pieniądz", a "wyśpimy się po śmierci" – te powiedzenia słyszał zapewne każdy z nas. Nie śpimy, ucząc się do egzaminów na studiach, zarywamy noce, chcąc ukończyć biznesowy projekt. Arianna Huffington, słynna przedsiębiorczyni i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata, udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie.

Któregoś z kolejnych intensywnych dni Arianna Huffington zasłabła w pracy, uderzyła głową o biurko, a kiedy się ocknęła, okazało się, że leży w kałuży własnej krwi. Wtedy przyszło "oświecenie"Któregoś z kolejnych intensywnych dni Arianna Huffington zasłabła w pracy, uderzyła głową o biurko, a kiedy się ocknęła, okazało się, że leży w kałuży własnej krwi. Wtedy przyszło "oświecenie"
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2019 Getty Images

Arianna Huffington jest autorką książek, współzałożycielką "The Huffington Post", jednego z najpopularniejszych amerykańskich serwisów informacyjnych (pracowała tam do 2016 r.), i jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu "Time". Po odejściu z HuffPost, który przyniósł jej miliony dolarów, założyła poświęcony zdrowemu trybowi życia serwis Thrive Global. Wtedy też zaczęła szczerze opowiadać o tym, co tak naprawdę pozwoliło jej osiągnąć sukces.

W 2007 r., kiedy "The Huffington Post" działał dopiero od dwóch lat, Arianna Huffington – jak sama to opisuje w książce "Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" – dosłownie padła "z niewyspania, wycieńczenia i wypalenia".

Choć z czasem wychowanie dzieci przestało wymagać ode mnie wiecznego niedosypiania (...) uznałam, jak wielu z nas, że nie potrzebuję już tyle snu. (...) Błędne koło wypalenia i wiecznego wyczerpania stało się dla mnie normą – aż do gwałtownego przebudzenia – wspomina w swojej książce.

Któregoś z kolejnych intensywnych dni zasłabła w pracy, uderzyła głową o biurko, a kiedy się ocknęła, okazało się, że leży w kałuży własnej krwi. Złamała kość policzkową. Wtedy przyszło "oświecenie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prowadzić biznes i pozostać szczęśliwym? "Nadal żyjemy w świecie, w którym to jest trochę tabu"

Arianna Huffington radzi, jak odnieść sukces: "wyśpij się"

Sukces w "The Huffington Post" nastąpił dopiero po tym, jak zaczęłam o siebie dbać – powiedziała przedsiębiorczyni w rozmowie z telewizją CNBC.

Huffington przez lata wierzyła, że bez rezygnacji z czasu na sen nie jest w stanie odnieść sukcesu. Utwierdzały ją w tym historie znanych osób, kojarzonych z wysoką pozycją zawodową. "Clinton zaczął sypiać po cztery, pięć godzin na dobę, kiedy jeden z wykładowców na studiach powiedział, że wielkim przywódcom to wystarczało" – pisze Huffington w książce "Wyśpij się". Cytat ten pierwotnie ukazał się w biografii Billa Clintona, napisanej przez Davida Maranissa. Jak czytamy dalej, niechęć do snu mogła zaowocować wieloma nietrafnymi decyzjami z początku prezydentury.

To oczywiście domniemania, wszak nie wiadomo, co by było, gdyby Clinton spał po siedem czy osiem godzin na dobę. Liczne badania nie pozostawiają jednak wątpliwości: brak snu znacząco pogarsza proces podejmowania decyzji, niekorzystnie wpływa na naszą efektywność i przetwarzanie przez nasze mózgi informacji.

Jak czytamy w serwisie CNBC Make It, podobne podejście do snu jak to, do którego "dojrzała" w pewnym momencie Arianna Huffington, mają m.in. Bill Gates czy Jeff Bezos, jedni z najsłynniejszych przedsiębiorców i najbogatszych ludzi świata.

Lubię spać w nocy po siedem godzin, ponieważ tego właśnie potrzebuję, aby zachować ostrość umysłu, kreatywność i optymizm – twierdzi Gates.
(Osiem godzin – przyp. red.) to dla mnie niezbędna ilość czasu, która pozwala czuć się pobudzonym i podekscytowanym – powiedział w rozmowie z CNBC Make It Bezos.

Dobry sen przynosi pozytywne zmiany

Arianna Huffington przekonuje, że niesłusznie ulegamy złudzeniu, że sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy całą uwagę poświęcać karierze, zaniedbując sen i zdrowie. Twierdzi też, że od kiedy zdała sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma dobry sen i zaczęła o siebie dbać, zmienił się jej styl pracy, a firma zaczęła działać coraz prężniej. – Kiedy jestem wyczerpana, kiedy jadę "na oparach", jestem swoją najgorszą wersją – czytamy słowa milionerki w serwisie CNBC Make It.

Nie twierdzę, że nie możesz odnieść sukcesu, stale się wypalając. Możesz jednak odnieść sukces znacznie skuteczniej i w sposób bardziej zrównoważony, minimalizując przy tym szkody dla swojego zdrowia i w relacjach z innymi – przekonuje Huffington.

Źródła: Arianna Huffington, "Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" wyd. Czarna Owca, Warszawa 2017; CNBC Make It

Źródło artykułu: money.pl
Wybrane dla Ciebie
Największy przewoźnik kolejowy w Polsce ma nowego szefa. Wskazał cele
Największy przewoźnik kolejowy w Polsce ma nowego szefa. Wskazał cele
"Nasze cele są jasne". Donald Trump o ataku na Iran
"Nasze cele są jasne". Donald Trump o ataku na Iran
Nawrocki wzywa rząd. Chodzi o polskich turystów
Nawrocki wzywa rząd. Chodzi o polskich turystów
Tusk i Macron potwierdzają: Polska w grze o program nuklearnego odstraszania
Tusk i Macron potwierdzają: Polska w grze o program nuklearnego odstraszania
Komitet wyborczy Karola Nawrockiego ukarany. Jest decyzja
Komitet wyborczy Karola Nawrockiego ukarany. Jest decyzja
"To wzmacnia Europę".-Polska z misją na MWC 2026
"To wzmacnia Europę".-Polska z misją na MWC 2026
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert z branży TSL widzi szansę dla Polski
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert z branży TSL widzi szansę dla Polski
"Krwawy" poniedziałek dla polskiej giełdy. Z jednym wyjątkiem
"Krwawy" poniedziałek dla polskiej giełdy. Z jednym wyjątkiem
Ropa po 120 dol. za baryłkę? Spodziewają się dalszego wzrostu cen po blokadzie cieśniny Ormuz
Ropa po 120 dol. za baryłkę? Spodziewają się dalszego wzrostu cen po blokadzie cieśniny Ormuz
Zaatakowali Iran tą technologią mimo decyzji Trumpa. Spór o AI w Pentagonie
Zaatakowali Iran tą technologią mimo decyzji Trumpa. Spór o AI w Pentagonie
Czy eskalacja na Bliskim Wschodzie powstrzyma RPP? Ekonomistów podzielił dylemat wojenny
Czy eskalacja na Bliskim Wschodzie powstrzyma RPP? Ekonomistów podzielił dylemat wojenny
Dostawy energii dla UE. Bruksela zabrała głos. Będą specjalne posiedzenia
Dostawy energii dla UE. Bruksela zabrała głos. Będą specjalne posiedzenia