Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Iwona Ludwinek,SAS
|
aktualizacja

Słynna milionerka radzi, jak odnieść sukces. "Wyśpij się"

3
Podziel się:

"Czas to pieniądz", a "wyśpimy się po śmierci" – te powiedzenia słyszał zapewne każdy z nas. Nie śpimy, ucząc się do egzaminów na studiach, zarywamy noce, chcąc ukończyć biznesowy projekt. Arianna Huffington, słynna przedsiębiorczyni i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata, udowadnia, że jest zupełnie odwrotnie.

Słynna milionerka radzi, jak odnieść sukces. "Wyśpij się"
Któregoś z kolejnych intensywnych dni Arianna Huffington zasłabła w pracy, uderzyła głową o biurko, a kiedy się ocknęła, okazało się, że leży w kałuży własnej krwi. Wtedy przyszło "oświecenie" (Getty Images, 2019 Getty Images)

Arianna Huffington jest autorką książek, współzałożycielką "The Huffington Post", jednego z najpopularniejszych amerykańskich serwisów informacyjnych (pracowała tam do 2016 r.), i jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu "Time". Po odejściu z HuffPost, który przyniósł jej miliony dolarów, założyła poświęcony zdrowemu trybowi życia serwis Thrive Global. Wtedy też zaczęła szczerze opowiadać o tym, co tak naprawdę pozwoliło jej osiągnąć sukces.

W 2007 r., kiedy "The Huffington Post" działał dopiero od dwóch lat, Arianna Huffington – jak sama to opisuje w książce "Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" – dosłownie padła "z niewyspania, wycieńczenia i wypalenia".

Choć z czasem wychowanie dzieci przestało wymagać ode mnie wiecznego niedosypiania (...) uznałam, jak wielu z nas, że nie potrzebuję już tyle snu. (...) Błędne koło wypalenia i wiecznego wyczerpania stało się dla mnie normą – aż do gwałtownego przebudzenia – wspomina w swojej książce.

Któregoś z kolejnych intensywnych dni zasłabła w pracy, uderzyła głową o biurko, a kiedy się ocknęła, okazało się, że leży w kałuży własnej krwi. Złamała kość policzkową. Wtedy przyszło "oświecenie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak prowadzić biznes i pozostać szczęśliwym? "Nadal żyjemy w świecie, w którym to jest trochę tabu"

Arianna Huffington radzi, jak odnieść sukces: "wyśpij się"

Sukces w "The Huffington Post" nastąpił dopiero po tym, jak zaczęłam o siebie dbać – powiedziała przedsiębiorczyni w rozmowie z telewizją CNBC.

Huffington przez lata wierzyła, że bez rezygnacji z czasu na sen nie jest w stanie odnieść sukcesu. Utwierdzały ją w tym historie znanych osób, kojarzonych z wysoką pozycją zawodową. "Clinton zaczął sypiać po cztery, pięć godzin na dobę, kiedy jeden z wykładowców na studiach powiedział, że wielkim przywódcom to wystarczało" – pisze Huffington w książce "Wyśpij się". Cytat ten pierwotnie ukazał się w biografii Billa Clintona, napisanej przez Davida Maranissa. Jak czytamy dalej, niechęć do snu mogła zaowocować wieloma nietrafnymi decyzjami z początku prezydentury.

To oczywiście domniemania, wszak nie wiadomo, co by było, gdyby Clinton spał po siedem czy osiem godzin na dobę. Liczne badania nie pozostawiają jednak wątpliwości: brak snu znacząco pogarsza proces podejmowania decyzji, niekorzystnie wpływa na naszą efektywność i przetwarzanie przez nasze mózgi informacji.

Jak czytamy w serwisie CNBC Make It, podobne podejście do snu jak to, do którego "dojrzała" w pewnym momencie Arianna Huffington, mają m.in. Bill Gates czy Jeff Bezos, jedni z najsłynniejszych przedsiębiorców i najbogatszych ludzi świata.

Lubię spać w nocy po siedem godzin, ponieważ tego właśnie potrzebuję, aby zachować ostrość umysłu, kreatywność i optymizm – twierdzi Gates.
(Osiem godzin – przyp. red.) to dla mnie niezbędna ilość czasu, która pozwala czuć się pobudzonym i podekscytowanym – powiedział w rozmowie z CNBC Make It Bezos.

Dobry sen przynosi pozytywne zmiany

Arianna Huffington przekonuje, że niesłusznie ulegamy złudzeniu, że sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy całą uwagę poświęcać karierze, zaniedbując sen i zdrowie. Twierdzi też, że od kiedy zdała sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma dobry sen i zaczęła o siebie dbać, zmienił się jej styl pracy, a firma zaczęła działać coraz prężniej. – Kiedy jestem wyczerpana, kiedy jadę "na oparach", jestem swoją najgorszą wersją – czytamy słowa milionerki w serwisie CNBC Make It.

Nie twierdzę, że nie możesz odnieść sukcesu, stale się wypalając. Możesz jednak odnieść sukces znacznie skuteczniej i w sposób bardziej zrównoważony, minimalizując przy tym szkody dla swojego zdrowia i w relacjach z innymi – przekonuje Huffington.

Źródła: Arianna Huffington, "Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" wyd. Czarna Owca, Warszawa 2017; CNBC Make It

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
koo
2 lata temu
cierpię na bezsenność, leki nie pomagają
victor
2 lata temu
...pruderia - kto by chcial siedziec w takiej atmosferze i byc takim jak ona?
victor
2 lata temu
Nie znany ani jeden problem z tych problemow - a juz opieka nad dziecmi gdy same zmienia pieluche i w nocy nie placze - to powtarzenie niczym jak w kolko jakie to dzieci sa trudne.