Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Miliony na szpital, który nie przyjął żadnego pacjenta. Wnioski po raporcie NIK

21
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że wydano ponad niemal 31,5 mln zł na utworzenie szpitali tymczasowych, które nie zostały uruchomione. Najwięcej, bo 29 mln zł, wydano w Szczecinie na szpital, który nie przyjął ani jednego pacjenta.

Miliony na szpital, który nie przyjął żadnego pacjenta. Wnioski po raporcie NIK
Wydano 29 mln zł na szpital tymczasowy, który nie przyjął żadnego pacjenta (East News, Reporter, Karol Makurat/REPORTER)

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania państwa w zakresie tworzenia, funkcjonowania i likwidacji szpitali tymczasowych (ST). Wykazano działanie bez planu, analiz i kalkulacji oraz nieprawidłowości w umowach i finansowaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Świat walczy z ociepleniem klimatu. Co może zrobić Polska? Najważniejsze obszary

Szpital tymczasowe podczas pandemii

Nakłady na utworzenie, funkcjonowanie i likwidację wszystkich 33 szpitali tymczasowych wyniosły 941,6 mln zł, z czego 612,6 mln zł pochłonęło utworzenie i utrzymanie 13 szpitali w obiektach wielkopowierzchniowych. Kwota 174,9 mln zł dotyczyła 15 ST utworzonych w już istniejących obiektach, a kwota 154,1 mln zł dotyczyła szpitali tymczasowych w obiektach modułowych.

Jak czytamy w komunikacie pokontrolnym, w konsekwencji nieprzeprowadzenia rzetelnego postępowania administracyjnego decyzje o tworzeniu wielu szpitali wydawane były bez związku z bieżącą i prognozowaną sytuacją epidemiologiczną w poszczególnych województwach i w całym kraju.

W sześciu przypadkach do utworzenia ST nie doszło ze względu na brak zapotrzebowania na łóżka dla pacjentów z COVID-19 w danej lokalizacji. Jeden ST został utworzony, lecz z powodu braku takiej potrzeby nie uruchomiono go.

29 mln zł na szpital, który nie przyjął żadnego pacjenta

Na konferencji mówiono na przykład o hali Netto Arena w Szczecinie, gdzie na szpital tymczasowy wydano 29 mln zł, a nie przyjęto jednocześnie ani jednego pacjenta.

Łącznie na tworzenie szpitali tymczasowych, które nie zostały uruchomione, wydano 31 437,8 tys. zł. Kwotę 2305,6 tys. zł zwrócono spółkom w związku z tym, że podjęły zgodnie z poleceniem Prezesa Rady Ministrów niezwłoczne działania w celu utworzenia szpitali tymczasowych, a decyzje nie zostały uchylone na tyle wcześnie, by zapobiec poniesieniu przez nie określonych nakładów. Zdaniem NIK ten wydatek był niegospodarny z punktu widzenia przeciwdziałania pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Chudyy
6 miesięcy temu
Ile wydali to pikus a ile wydali na mafie w bialych fartuszkach co tak ochoczo pchala sie do pracy w tych szpitalach bez pacjentow:) pandemia drenazu portfeli obywateli. Procz tego bezobjawowego kataru
ZK590
6 miesięcy temu
Mojej mamie nikt nie pomógł mimo, że była śmiertelnie chora. "Leczyli" tylko na pandemię tj. zamknęli na 10 dni w szpitalu i tak jak w moim przypadku wypisali z zapaleniem pluc i co dalej?Pandemia to hasło które wpędziło wiele ludzi do grobu .
Patriota
6 miesięcy temu
Na obrzezach Katowic wybudowali hale, zrobili instalacje, wode, nikt z tego nie skorzystał oprócz koleżki od którego ziemię dzierżawia za 70tys. Miesiecznie i ma prawo pierwszeństwa wykupu co postawione na ziemi za grosze, ot tak się doi polaczkow.
Emeryt
6 miesięcy temu
Ja wierzę, że po wyborach te bulwersujące sprawy zostaną dogłębnie przeanalizowane i wyjaśnione, a winni odpowiednio potraktowani !
w-wa
6 miesięcy temu
..." mam pytanie gdzie w tym kraju jest prokuratura, gdzie jest CBA, gdzie jest CBŚP, gdzie jest KAS, gdzie US????" odp. Na Nowogrodzkiej i na Żoliborzu!
...
Następna strona