Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Mity na temat silversów. Oto największe fake newsy

4
Podziel się:

Na temat srebrnej fali na rynku pracy wciąż funkcjonują mity, które zniechęcają rekruterów i przedsiębiorców do stawiania na pracowników 50 plus. Zamiata nich, wybierają oferty młodszych osób szukających pracy. Oto trzy mity, które mają mało wspólnego z prawdą.

Mity na temat silversów. Oto największe fake newsy
Jednym z mitów jest rzekome wykluczenie cyfrowe "silversów" (Getty Images, Gary Burchell)

Choć Polska starzeje się w szybkim tempie, co siłą rzeczy wpływa na rynek pracy, to wciąż wokół pomocników po 50. roku życia funkcjonuje wiele mitów, które wpływają na podejście rekruterów do tzw. silversów.

Jak czytamy w raporcie OLX Srebrne Talenty, według danych GUS, od 20 lat, systematycznie rośnie udział osób 50 plus w populacji Polski i już niedługo osiągnie on 40 pro. Kiedyś wizualizacja struktury wiekowej społeczeństwa przypominała klasyczną piramidę.

Dzisiaj ten kształt staje się inny, bo szeroka podstawa przesuwa się sukcesywnie ku górze. Wg ostatniego spisu powszechnego GUS, mediana wieku w Polsce to 42 lata (dla porównania w 2011 roku było to 38 lat).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Narzut na kawie to 1000% - nie opłaca się sprzedawać złej kawy - Andrzej Blikle - Biznes Klasa #5

Fakty i mity na temat "silversów"

  • Osoby 50 plus częściej chorują i spędzają więcej czasu na chorobowym

Rzeczywistość nie potwierdza tego mitu. Postęp w medycynie i farmacji w ostatnich latach przyczynił się do znacznego wydłużenia przewidywanej średniej długości życia i poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. W Polsce przewidywana średnia długość życia wynosi obecnie 77 lat, a w przypadku kobiet nawet 81 lat – czytamy na rządowym portalu zielonalinia.

Co więcej, badania naukowe pokazują, że pracownicy w wieku 50 plus rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich młodsi koledzy. W rzeczywistości, częstotliwość nieobecności w pracy jest bardziej związana z satysfakcją z wykonywanej pracy niż z wiekiem pracownika.

  • Pracownicy 50 plus są drożsi dla pracodawcy

Badania pokazują, że pracownicy z upływem lat coraz rzadziej zmieniają pracę. Zatrudniając osoby w wieku 50 plus, pracodawcy zdecydowanie zmniejszają ryzyko rotacji pracowników. To przekłada się na wymierne oszczędności związane z uniknięciem kosztów rekrutacji i szkolenia nowych pracowników. Co więcej, utrzymanie doświadczonych pracowników w organizacji pozwala na zachowanie tzw. pamięci instytucjonalnej, co pomaga uniknąć kosztów związanych z luką kompetencyjną.

  • Silversi są wykluczeni cyfrowo

Internet jest coraz częściej wykorzystywany przez osoby w wieku 50 lat i więcej, co czyni ich najszybciej rosnącą grupą użytkowników sieci. To zjawisko jest obserwowane nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Myśląc o osobach 50+ czy 60+ musimy wyzbyć się stereotypów i stygmatyzacji przedstawicieli tej najszybciej rosnącej grupy wiekowej. Współcześni seniorzy nie są wykluczeni cyfrowo (obecnie ok. 3/4 używa internetu, połowa robi w nim zakupy lub korzysta z bankowości elektronicznej). To pierwsze pokolenie osób, które było aktywne na rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej i nadal chce korzystać z dobrodziejstw jej skutków – podkreśla Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca

Co ważne, młody wiek nie jest różnoznaczny z posiadaniem umiejętności cyfrowych. Nawet młode osoby będą miały problemy z nabraniem kompetencji dotyczących np. skomplikowanych programów komputerowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Beba
2 miesiące temu
Wykluczeni cyfrowo? Dobre sobie, to my wprowadzaliśmy komputery do pracy ( prawda, zaczynaliśmy często od szkoleń informatycznych na poziomie podstawowym), tworzyliśmy pierwsze bazy danych i robiliśmy analizy na bardzo jeszcze ubogim oprogramowaniu. Może młodzi potrafią programować i tworzyć gry ale to pracownicy 50+ "śmigają" w exelu i accessie.
Marcin
2 miesiące temu
Dzięki ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych znalazłem swoje powołanie jako Technik masażysta. Jestem wdzięczny za możliwość rozwijania się w tej dziedzinie, która nie tylko pasjonuje mnie, ale także zapewnia stabilność zawodową. Polecam tę drogę edukacyjną każdemu, kto szuka satysfakcjonującej i perspektywicznej kariery zawodowej.
20goto10
2 miesiące temu
zacznijmy od tego ze wiekszosc mlodego pokolenia poza obsluga smatfona nie maja pojęcia o technologii. a ci powyzej 45 projektowali i wdrazali te technologię.
nienospoko
2 miesiące temu
Pierwsze slysze o silversach,myslalem ze jakies cpuny znowu albo ci co po roku pracy sa przepracowani badz wpadli w gleboka depresje a do dna juz nie daleko.