Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Społeczeństwo się starzeje. Każdy słyszał, nie każdy wie, co to znaczy. Tak zmieni się struktura zatrudnienia

31
Podziel się:

Starzenie się społeczeństwa to zjawisko obserwowane na całym świecie. Prognozy ONZ wskazują, że w nadchodzących dekadach będziemy świadkami znaczącej zmiany demograficznej. W 2022 roku na świecie żyło 771 milionów osób w wieku 65 lat i starszych, do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 1,6 miliarda.

Społeczeństwo się starzeje. Każdy słyszał, nie każdy wie, co to znaczy. Tak zmieni się struktura zatrudnienia
Zmiany demograficzne dotkną rynek pracy (Licencjodawca, Rawpixel)

Pierwszą i najbardziej oczywistą zmianą, jaką przyniesie starzenie się społeczeństwa, jest zmiana struktury zatrudnienia. Pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami związanymi ze znalezieniem sposobów na zatrudnienie i utrzymanie starszych pracowników. Skąd jednak wiemy, że starzenie faktycznie będzie postępować?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Akcja PIT startuje. Masz czas do 30 kwietnia. "Można nie zrobić nic"

W raporcie "Demographic Changes in Europe in the 21st Century" (Jan Misiuna, Marta Pachocka, Katedra Administracji Publicznej, Kolegium Ekonomii Społecznej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) czytamy, że w pierwszych dekadach XXI wieku kwestia międzynarodowych migracji zyskuje na znaczeniu w Europie, napędzana zmianami demograficznymi dotykającymi kontynent, szczególnie starzeniem się populacji.

Starzenie definiowane jest dwojako: po pierwsze, oznacza to, że ludzie żyją dłużej, a oczekiwana długość życia rośnie. Po drugie oznacza to wzrost liczby osób starszych, co przekłada się na zmiany w strukturze wiekowej populacji. Towarzyszą temu niskie wskaźniki ogólnej i częściowej dzietności, niskie wskaźniki urodzeń żywych oraz wskaźniki reprodukcji brutto i netto​.

Autorzy opracowania zauważają, że starzenie się społeczeństwa oznacza zasadnicze przekształcenia demograficzne, które prowadzą do wzrostu średniej wieku populacji oraz zwiększenia udziału osób starszych (65 lat i więcej) w całej populacji.

W praktyce, starzenie się społeczeństwa ma dalekosiężne konsekwencje dla gospodarki, systemu opieki zdrowotnej, rynku pracy, oraz systemów emerytalnych. Oznacza to większą potrzebę usług zdrowotnych i opiekuńczych, wyzwania dla systemów emerytalnych w zakresie zapewnienia wystarczających środków na emerytury oraz konieczność dostosowania rynku pracy do zmieniającej się struktury wiekowej pracowników - czytamy w opracowaniu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje starzenie się społeczeństwa

Światło na problem rzuca też raport Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak czytamy w "World Population Prospect" w 2022 roku na świecie żyło 771 milionów osób w wieku 65 lat i starszych, co stanowiło znaczący wzrost w porównaniu do 258 milionów w 1980 roku. Prognozy wskazują, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 1,6 miliarda.

"Starzenie się populacji oznacza zmniejszającą się liczbę osób w wieku produkcyjnym w stosunku do liczby osób starszych, co stwarza wyzwania dla systemów emerytalnych, opieki zdrowotnej oraz rynku pracy, wymagając adaptacji polityk publicznych w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego​" - twierdzą autorzy opracowania.

Te dane kierują nas z powrotem do pierwszego raportu. Znajdujemy w nim bowiem źródło prognoz istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Do 2035 roku liczba ludności w wieku produkcyjnym spadnie o 3,8 milionów - do 20,739 milionów w porównaniu do 24,545 milionów w 2007 roku. Populacja będzie się starzeć: do 2035 r. grupa wiekowa 60/65+ będzie wynosić 26,7 proc. populacji, podczas gdy udział grupy wiekowej 0-17 będzie wynosił zaledwie 15,6 proc. - czytamy w opracowaniu. Te dane w oczywisty sposób wpłyną na strukturę zatrudniania, która zmienia się relatywnie do tych proporcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Tomek
3 miesiące temu
Dzięki Studium Pracowników Medycznych i Społecznych odnalazłem swoje powołanie jako Technik masażysta. Praca ta nie tylko dostarcza mi ogromnej radości i spełnienia, ale także zapewnia stabilność finansową. Polecam każdemu, kto pragnie wybrać pewną i satysfakcjonującą ścieżkę kariery.
Zdegustowany
3 miesiące temu
Ale przecież dla młodych nie ma pracy, albo jest za najniższą krajową. I nic powyżej nikt nie chce zaproponować. Albo bezrobotni z grupami dzieci mają się bardzo dobrze, wszystko mają zapewnione: od mieszkań socjalnych po inne przywileje, do tego żebranie po domach czy na ulicy.
Nie wiem
3 miesiące temu
Ja chcę zostać w swojej firmie, ale też za pół roku będę mogła przejść na emeryturę. Jak to załatwić ,żeby nie zwalniać się z pracy, gdy osiągnę wiek emerytalny? Czy muszę rozwiązać umowę z pracodawcą, żeby złożyć wniosek do ZUS?
refleksja
3 miesiące temu
W 1970 r Afryka liczyła 300 mln mieszkańców . 50 lat później czyli w roku 2020 Afryka liczyła już pona 1,5 mld mieszkańców. Tam młodnieją a nie się starzeją.
nie zdąrzyli
3 miesiące temu
Z rocznika dla przykładu 1951, kiedy to urodziło się 527 tys Polaków na emeryturę przeszło około 95 tys . Gdzie się podziała reszta ?
...
Następna strona