Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Młodzi Polacy żyją ponad stan. Ich długi przekroczyły miliard złotych

17
Podziel się

W ciągu trzech ostatnich lat długi osób w wieku 18-24 lat wzrosły o połowę i przekroczyły barierę miliarda złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowe. 23-letni rekordzista zadłużył się na 3,5 mln złotych.

Młodzi Polacy nie myślą o własnych finansach.
Młodzi Polacy nie myślą o własnych finansach. (iStock.com, Kasparas Zube)
bDUqkwgl

W rozmowie z PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wskazał, że problemy finansowe ma co dwudziesty 18-24 latek, a jeszcze trzy lata temu miał je co 25. "Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia” – podkreślił Grzelczak.

W trzy lata zaległości młodych Polaków wzrosły o połowę, a średnie przeterminowane zobowiązanie wzrosło z 4,9 tys. złotych do niemal 7,1 tys. złotych. Rekordzista ma na koncie dług w wysokości 3,5 mln złotych. Rok wcześniej największy dług miał 22-latek w wysokości niecałych 1,9 mln złotych.

Niemal 526 mln złotych to pozakredytowe zaległości, a ponad 535 mln złotych – kredytowe. Razem młodzi mają ponad 1 miliard złotych zaległości.

bDUqkwgn
Zobacz także: Zobacz także: Długi Polaków mimo dobrej koniunktury. "Firmy sparaliżowane przez zatory płatnicze"

Najwięcej młodych dłużników znajduje się w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Eksperci BIG jako przyczyny takiego stanu rzeczy przedstawiają niewystarczającą edukację finansową młodych Polaków. Połowa z nich przyznaje, że ma niewielką wiedzę o osobistych finansach.

bDUqkwgt

Przez to żyją oni ponad stan, gdyż nie potrafią właściwie oszacować własnego budżetu. Analitycy powołali się przy tym argumencie na badania Quality Watch, z których wynika, że jedna czwarta młodych płaci za różne rzeczy zbyt dużo. Wydają przede wszystkim na sprzęt RTV i AGD (32 proc. badanych).

Eksperci zwrócili również uwagę na fakt, że młodzież nie posiada żadnych oszczędności, a zatem często jedyną możliwością sfinansowania własnych wydatków jest pożyczka.

bDUqkwgu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUqkwgO
KOMENTARZE
(17)
Marcin
2 lata temu
Bo młodzi słabo zarabiają to pożyczają. Wynajęcie mieszkania w średniej wielkości mieście to koszt 1500-2000zł. A jak płacą poniżej 3000 zł to jak mają odkładać. Niestety w Polsce na razie są słabe zarobki i ciężko cokolwiek odłożyć przede wszystkim ludziom którzy dopiero zdobywają pierwsze doświadczenie. Ja 10 lat temu w Anglii na start zarobiłem 8000 zł netto a w Polsce wtedy najniższa była 1200 zł netto. W naszym kraju zarobki poniżej 3000zł to jakiś koszmar. Kawalerka, jedzenie i to wszystko. Sam kiedyś to przerabiałem. Żyłem skromnie od wypłaty do wypłaty i gdy stare auto padło to musiałem 10 tyś pożyczyć na kolejne stare. Chodź 3 lata pracowałem w Polsce nie miałem ani grosza odłożonego. Gdy doszedł jeszcze kredyt to przerzuciłem się na ryż i rezygnowałem z mięsa. To było straszne. Dzisiaj też wielu młodych żyje w biedzie bo pracodawcy nie płacą im należycie. Często widzę oferty pracy za 2000 zł. To chore. Dajcie im szanse na życie bo wyjadą. Już dzisiaj wiele firm ma problem ze znalezieniem pracownika. Co nie ma wykwalifikowanego? Bo młodzi zamiast rozwijać się w zawodzie to wyjechali do byle jakiej roboty na zachód i jakoś nie chcą wracać.
BBB
2 lata temu
Kolega, z pracy duuuzoo lat młodszy mówi fajne masz auto też takie bym chciał. Ale nie za 10 lat dzisiaj, teraz. Pracowałam, odlozylam, nie wzięłam żadnego kredytu nigdy. Nigdy ponad stan. Śpię spokojnie, bez długów,komornikow.Dzisiaj jest tak nie jutro, za kilka lat, tylko tu i teraz. Dzisiaj jakoś to będzie, panstwo da. A później płacz i zgrzytanie zębów.
kil
2 lata temu
Jednocześnie rośnie poparcie dla PiS wśród młodzieży. Czyli dla partii, która rozdaje pieniądze, by kupić elektorat. PiS tworzy hordy nierobów z nastawieniem roszczeniowym do państwa.
bDUqkwgP
ewa
2 lata temu
No ktoś im te kredyty daje!!!! No i Kaczor Da, więc co tam.
lol
2 lata temu
jak się dzieciaki przyzwyczaiły do kieszonkowego 500+ to po skończeniu dzieciństwa dorosłość wychodzi bokiem, bo nikt nie da za darmo, a już się przecież do standardu życia z wysokiego kopyta przyzwyczaili. Niestety rozpieszczone, roszczeniowe pokolenie rośnie, które będzie wymagało od świata, że im będzie dobrze, a jak hajsu za mało to kolejna pożyczka czy inne kredyty i dalej się bawić można. Państwo powinno dać przynętę lub wędkę, ale nigdy nie rybę, bo taki mamy właśnie efekt.
...
Następna strona