Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Młodzi Polacy żyją ponad stan. Ich długi przekroczyły miliard złotych

18
Podziel się:

W ciągu trzech ostatnich lat długi osób w wieku 18-24 lat wzrosły o połowę i przekroczyły barierę miliarda złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowe. 23-letni rekordzista zadłużył się na 3,5 mln złotych.

Młodzi Polacy nie myślą o własnych finansach.
Młodzi Polacy nie myślą o własnych finansach. (iStock.com, Kasparas Zube)

W rozmowie z PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wskazał, że problemy finansowe ma co dwudziesty 18-24 latek, a jeszcze trzy lata temu miał je co 25. "Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia” – podkreślił Grzelczak.

W trzy lata zaległości młodych Polaków wzrosły o połowę, a średnie przeterminowane zobowiązanie wzrosło z 4,9 tys. złotych do niemal 7,1 tys. złotych. Rekordzista ma na koncie dług w wysokości 3,5 mln złotych. Rok wcześniej największy dług miał 22-latek w wysokości niecałych 1,9 mln złotych.

Niemal 526 mln złotych to pozakredytowe zaległości, a ponad 535 mln złotych – kredytowe. Razem młodzi mają ponad 1 miliard złotych zaległości.

Zobacz także: Zobacz także: Długi Polaków mimo dobrej koniunktury. "Firmy sparaliżowane przez zatory płatnicze"

Najwięcej młodych dłużników znajduje się w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Eksperci BIG jako przyczyny takiego stanu rzeczy przedstawiają niewystarczającą edukację finansową młodych Polaków. Połowa z nich przyznaje, że ma niewielką wiedzę o osobistych finansach.

Przez to żyją oni ponad stan, gdyż nie potrafią właściwie oszacować własnego budżetu. Analitycy powołali się przy tym argumencie na badania Quality Watch, z których wynika, że jedna czwarta młodych płaci za różne rzeczy zbyt dużo. Wydają przede wszystkim na sprzęt RTV i AGD (32 proc. badanych).

Eksperci zwrócili również uwagę na fakt, że młodzież nie posiada żadnych oszczędności, a zatem często jedyną możliwością sfinansowania własnych wydatków jest pożyczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
ANONIM
4 miesiące temu
Dać Polakom zarobki w milionach miesięcznie, to wtedy będzie się opłacać pracować, a nie za tysiące bo tysiące to śmieci i wogule sie za nie nie opłaca pracować, lub wygrać w totka, ale trzeba wysłać miliony kuponów żeby cokolwiek wygrać!!!
Oretyrety
4 lata temu
3x kawka dziennie, stołowanie się na mieście i wypady do kina/pubu co weekend i 500-800zł pęka miesięcznie.Do tego fajne ciuchy kupione na kartę kredytową i spirala się kręci.Potem "mamo, tato ratujcie z długów".
Tarzan
4 lata temu
Gimbaza z ratingiem AAA - apartament, audi, ajfon
Czeresnia
4 lata temu
Co za PiP dał mu kredyt !? 23 lata i 3,5 mln długu. 20 lat temu to było nie do pomyślenia. Chyba że w jakichś wałkach z półświatka. Niech się martwi ten co mu dał te pieniądze ... W obecnym standardzie, to jest to nie do spłacenia dla tak młodego człowieka. Niech nie jaki czerwono włosy artysta złoży upadłość i niech jeździ najnowszą wersją BMW. Tak można.
BBB
4 lata temu
Kolega, z pracy duuuzoo lat młodszy mówi fajne masz auto też takie bym chciał. Ale nie za 10 lat dzisiaj, teraz. Pracowałam, odlozylam, nie wzięłam żadnego kredytu nigdy. Nigdy ponad stan. Śpię spokojnie, bez długów,komornikow.Dzisiaj jest tak nie jutro, za kilka lat, tylko tu i teraz. Dzisiaj jakoś to będzie, panstwo da. A później płacz i zgrzytanie zębów.