Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Morawiecki grozi wetem unijnego budżetu. Minister finansów: pan premier ma rację

39
Podziel się

- Nie może być tak, że wprowadza się metodę kija i marchewki - mówi Tadeusz Kościński o proponowanym przez Brukselę mechanizmie "pieniądze za praworządność", który miałby obowiązywać w unijnym budżecie na lata 2021-2027. Premier Morawiecki już zagroził, że zawetuje budżet z takim mechanizmem.

Morawiecki grozi wetem unijnego budżetu. Minister finansów: pan premier ma rację
Morawiecki grozi wetem unijnego budżetu. Minister finansów: pan premier ma rację (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)
bDKgakcB

Premier wysłał listy do liderów Unii Europejskiej, w których poinformował, że Polska nie zgadza się na projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności - podało w czwartek RMF FM.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer potwierdza, że KE dostała taki list, a rzecznik rządu Piotr Mueller opublikował komunikat w tej sprawie. Jak napisał, premier podkreślił, że "uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane".

"Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE" - napisał Mueller.

bDKgakcD
Zobacz także: Deficyt budżetu. "Czekamy na pieniądze z UE, aby uruchomić inwestycje"

Podobnego zdania jest minister finansów Tadeusz Kościński, który w czwartek był gościem Polsatu News. - Myślę, że pan premier ma rację - mówił, oceniając list Mateusza Morawieckiego do europejskich liderów.

- Nie może być tak, że wprowadza się metodę kija i marchewki. Poza tym kto zdecyduje, czy praworządność jest, czy jej nie ma? To będzie jakiś urzędnik w Brukseli czy przewodniczący Komisji Europejskiej? - pytał Kościński. - Urzędnicy unijni są trochę oderwani od rzeczywistości - dodał.

bDKgakcJ

Minister był też pytany o przygotowanie polskiej gospodarki do koronakryzysu i ewentualne skutki drugiego, pełnego lockdownu. Jak tłumaczył, obecnie radzimy sobie lepiej niż podczas pierwszego zamknięcia gospodarki, jesteśmy przygotowani, a Polacy nauczyli się już funkcjonować w realiach pandemii. - Mamy pracę zdalną, a zakupy robimy przez internet - wymieniał Kościński.

Jak przypomniał, niezłe prognozy na przyszłość Polski ma nie tylko jego ministerstwo, ale także KE. Według resortu finansów ten rok zakończymy z recesją na poziomie 4,6 proc. PKB, z kolei według Komisji Europejskiej będzie to tylko 3,6 proc. To na tle innych europejskich krajów relatywnie dobry wynik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKgakde
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
obatel
4 miesiące temu
przecież jesteśmy najbardziej praworządni, dlaczego więc weto naszego premiera?
KOCHAM EURO
4 miesiące temu
Nie mogę uwierzyć kto nami rządzi? I dlaczego działa na szkodę polskiego społeczeństwa.
Zoom
4 miesiące temu
Ma rację .Łukaszenka czy Putin też by się nie zgodzili..Ta sama liga.
bDKgakdf
Andrzej
4 miesiące temu
Wy bandyci dzialacie na szkode polskiego narodu. Przestrzegac zasad prawa i nikt nie bedzie mial do was pretensji.
BBBBB
4 miesiące temu
POLEXIT NADCHODZI
...
Następna strona