Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Największe gospodarki czeka hamowanie. Te kraje pędzą w stronę recesji

14
Podziel się:

Wiele z przodujących gospodarek świata w ciągu roku wpadnie w recesję - twierdzi Rob Subbaraman, główny ekonomista firmy brokerskiej Nomura Holdings. Wynika to, jak wyjaśnił w telewizji CNBC, z zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne, by stłamsić gwałtownie rosnącą inflację. Ekspert wskazał kraje, które w najbliższych 12 miesiącach czekają problemy.

Największe gospodarki czeka hamowanie. Te kraje pędzą w stronę recesji
Przywódców największych gospodarek świata czeka walka z recesją (GETTY, Pool)

Stopy procentowe rosną. Nie tylko w Polsce. By walczyć z inflacją, podniosły je również banki centralne m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. To globalny trend, który - jak twierdzi wielu ekonomistów - zakończy się recesją. Spowolnienie gospodarcze czeka zarówno biedniejsze kraje, jak i bogate. W tym te najbogatsze.

Rob Subbaraman, główny ekonomista Nomura Holdings, stwierdził we wtorek na antenie amerykańskiej telewizji CNBC, że w USA recesja rozpocznie się już w czwartym kwartale roku. "Będzie płytka, ale długa" - powiedział ekspert.

Problemy gospodarcze czekają jednak nie tylko Amerykę. Subbaraman prognozuje, że recesja w ciągu najbliższych 12 miesięcy wystąpi też w strefie euro, Japonii, Kanadzie, Australii, Korei Południowej oraz Wielkiej Brytanii.

Coraz większa pewność pojawienia się spowolnienia gospodarczego - jak argumentuje Rob Subbaraman - wynika z tego, że wraz z globalną recesją zmniejszą się możliwości napędzania gospodarek eksportem. Jednocześnie zaznaczył, że w obecnej sytuacji po prostu trzeba przeboleć skutki rosnących stóp procentowych. Utknięcie w wysokiej inflacji skończy się bowiem jeszcze większym bólem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Adam
rok temu
Ale tutaj ostra polityka się dzieje, nikt się gospodarką nie interesuje :D
Ewa
rok temu
Ciągle ten sam troll pisowski pisze o opozycji, to już jest nudne. Tak, jak wróci opzycja to nie bedzie inwestycji , tak jakby teraz były, hahahahaha
I okazało
rok temu
Się że Tusk z Wincentemu nie mieli racji , a Belka i Balcerowicz ze swoją metodą wyprzedaży i schładzania gospodarki teraz POwinni przepraszać Polaków jeśli robili to z głupoty ,a jeśli na zlecenie to ponieść karę.
By gospodarki
rok temu
Nie hamowały potrzebne inwestycje i pomoc państwa dla przedsiębiorstw. Właśnie dla tego w czasie pandemii dzięki pomocy państwa w Polsce bezrobocie nie wzrosło ,a nawet spadło ,a wzrost gospodarczy był na poziomie 6 procent .Teraz okazało się że ta strategia to najlepsze rozwiązanie ,co sprawdziło się już w planie Grabskiego ,kiedy powstawała Gdynia ,COP ( centralny okręg przemysłowy) i inne inwestycje .Tak jak okazało się ,że jednak kapitał ma narodowość .
A matoły
rok temu
z oPOzycji chcą podwyższać podatki ,blokować inwestycje , i głoszą hasła typu ,, nie tankuję na Orlenie,, - tacy fachowcy na zlecenie albo Berlina ,albo Moskwy .