Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Nawet do 500 zł mandatu. Wchodzą nowe przepisy

43
Podziel się:

Jazda na hulajnodze elektrycznej w pasażerem? To już przeszłość. Nowe przepisy regulują wcześniej bezkarne poruszanie się pojazdami. Jak informuje Komenda Główna Policji, za złamanie przepisów grozi do kilkuset złotych kary.

Nawet do 500 zł mandatu. Wchodzą nowe przepisy
hulajnoga ehulajnoga e-hulajnoga hulajnoga elektryczna lime (money.pl, Rafał Parczewski)

To koniec z bezkarnym poruszaniem się hulajnogami elektrycznymi. Od czwartku obowiązują nowe przepisy, które regulują przemieszczanie się tymi pojazdami.

- Nowe przepisy, które weszły w życie, dają użytkownikom hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch szereg uprawnień, ale trzeba pamiętać o tym, że także nakładają obowiązki - tłumaczy  Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Za co możemy zostać ukarani? Jak tłumaczy Opas, w nowych przepisach przewidziano konsekwencje za niedostosowanie swojej prędkości na chodniku do tej, jaką. Przechodniom należy również ustępować pierwszeństwa.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Za nieustąpienie pieszemu na przejściu można otrzymać mandat w wysokości 350 zł. Dodatkowo, w trakcie jazdy nie wolno korzystać z telefonu. Trzymając w ręku słuchawkę lub mikrofon trzeba się liczyć z karą 200 zł.

Portfele użytkowników hulajnóg elektrycznych mogą też się skurczyć, gdy jadą z pasażerem.Opas przypomina, że za przewożenie innej osoby, zwierzęcia bądź ładunku grozi kara mandatu do 100 zł.

Koniec z bazkarnością również dla użytkowników, którzy przed jazdą spożywali alkohol. - Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 złotych - dodaje Opas.

Nowe regulacje wspominają też o miejscach, w których można parkować pojazdy. Otóż to zarządca drogi wyznacza specjalne punkty do parkowania hulajnogi elektrycznej.

Jeśli w pobliżu brakuje takiego miejsca, hulajnogę można zostawić na chodniku, trzeba jednak spełnić specjalne warunki. Pojazd trzeba zostawić jak najbliżej zewnętrznej części chodnika, równolegle do jego krawędzi, tak, aby pieszy miał co najmniej 1,5 metra szerokości do swobodnego przejścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Diesel
rok temu
Jazda na hulajnodze elektrycznej w pasażerem??? A mozna "W" pasazerem w samochodzie??
Luka
rok temu
Chodniki dla hulajnog , rowerów , brakuje jeszcze samochodów i motocykli . A GDZIE MIEJSCE DLA PIESZEGO !!!
kura
rok temu
Ja nie wiem czy nazywanie tych elektrycznych wozidełek hulajnogami ma jeszcze sens? Może stoinoga albo wozinoga?
adolf
rok temu
Już widzę radary na chodniku 😂😂😂
Marek
rok temu
Nowy przepis mówi, że jadąc hulajnogą po chodniku nie wolno przekraczać prędkości z jaką poruszają się piesi. To absurd! Przeciętny pieszy idzie z prędkością 4 km/h. Jadąc tak wolno utrzymanie równowagi dla wielu hulajnogowiczów będzie bardzo trudne, a dla niektórych wręcz niemożliwe! Po drugie, zachowanie takiej prędkości w ogóle stawia pod znakiem zapytania sens korzystania z hulajnogi! Tak więc zanosi się na to, że ten przepis, jak wiele innych, będzie po prostu martwy.
...
Następna strona