Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

NBP rozczarował rynek. Złoty od razu zareagował

387
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej w czwartek podniosła główną stopę procentową o 0,75 proc. do poziomu 5,25 proc. To najwyższy koszt pieniądza od 2008 r. Rynek w pierwszej reakcji zdaje się tą decyzją być rozczarowany. Złoty gwałtownie się osłabił.

NBP rozczarował rynek. Złoty od razu zareagował
Złoty reaguje na decyzję RPP. (East News, Wojciech Olkusnik)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) reaguje na dwucyfrową inflację. Do walki z nią wytacza kolejne ciężkie działa. Właśnie zdecydowała o ósmej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Główna stawka oprocentowania w NBP od maja wynosi 5,25 proc.

Stopy procentowe wzrosły o 0,75 pkt proc., wyznaczając nowe wieloletnie maksima. Ostatni raz stopa referencyjna przekraczała 5 proc. w 2008 roku. A w tym samym okresie 12 miesięcy temu była praktycznie zerowa.

RPP podnosi stopy. Złoty reaguje

Przed posiedzeniem 17 ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków oczekiwało, że RPP podwyższy stopy procentowe w maju, z czego 16 prognoz wskazywało na podwyżkę o 100 pkt bazowych, a jedna - o 75 pkt. bazowych.

Rynek wydaje się więc tą decyzją zawiedziony i tak też reaguje. Złoty w chwili ogłoszenia decyzji Rady gwałtownie się osłabił do euro o 0,6 proc., sięgając poziomu 4,68.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(387)
Emigrant
2 tyg. temu
Rubel sie umacnia a zlotowka na morde, to jak w koncu te sankcje na Rosje dzialaja ???
wrrrrr
2 tyg. temu
Nadszedł czas żeby wyciągać Złotóweczki z banków i lokować w grunty - jedyna bezpieczna lokata na czas hiperinflacji. Jak ktoś ma okazje kupić działki budowlane do 40-50 km od Krakowa, Wrocławia, Katowic poniżej 100 zł / m2 to chyba nie ma na co czekać, bo za chwilę i ceny gruntów wystrzelą. Mieszkania zahamowały wiec gdzieś bezpiecznie trzeba ulokować kasę, a giełda może i dobry kierunek ale jak ktoś nie ma pojęcia o akcjach to lepiej się nie pakować bo wtopi, a fundusze inwestycyjne - wiadomo - jak się załadowały śmieciowymi obligacjami PL to będą robić straty. Kupujcie grunty nie czekajcie aż wszystko tąpnie.
Madrala
2 tyg. temu
Co autor tego artykułu miał na myli? To tak na serio?
szenzi
2 tyg. temu
A czegóż spodziewaliście się po tym gostku! Toż on reprezentuje interesy partyi wabiącej się PIS a nie jakiegoś tam SUWERENA. Powinien stopy procentowe podnieść o 100-125 pkt bazowych a zrobił to co zrobił bo Yaro zwanym jako wuc narodu mógłby się na niego krzywo patrzeć.
FAZI
2 tyg. temu
Myślałem, że p. G. reprezentuje interesy Polski i Polaków, ale wygląda na to, że dba o interesy banków w Polsce !!!!! NIEŁADNIE !!!
...
Następna strona