Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Nestle chętnie reklamuje się w białoruskiej telewizji. "Kawa i batoniki obok maltretowanych ludzi"

13
Podziel się:

52 organizacje pozarządowe z 18 krajów apelują do szwajcarskiego koncernu spożywczego o wycofanie reklam z Białorusi. 33 proc. spotów nadawanych przez publicznego nadawcę dotyczy produktów tej firmy.

Nestle chętnie reklamuje się w białoruskiej telewizji. "Kawa i batoniki obok maltretowanych ludzi"
"Żadna inna zachodnia firma nie finansuje nieludzkiej propagandy w takim stopniu" - zaznaczono w apelu. (Bloomberg via Getty Images, Bloomberg)

Aktywiści z organizacji pozarządowych argumentują, że zlecając reklamy reżimowej telewizji, Nestle bezpośrednio finansuje propagandę białoruskiego dyktatora.

Jak podkreślono w liście do szwajcarskiej centrali koncernu, "Nestle umieszcza reklamy swojej kawy, batoników oraz karmy dla kotów obok przerażającego obrazu przestraszonych i maltretowanych przeciwników reżimu" Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz także: Białoruś. I tak źle, i tak niedobrze. Były szef MSZ mówi o Łukaszence

Jak przekonują organizacje pozarządowe, które podpisały się pod tym niezwykłym apelem, monitoring białoruskiej telewizji ujawnił skalę problemu. Okazało się, że co trzecia reklama pochodzi od Nestle.

"Żadna inna zachodnia firma nie finansuje nieludzkiej propagandy w takim stopniu" - zaznaczono w apelu.

Autorzy listu, wśród których jest m.in. szwedzka organizacja pozarządowa Oestgruppen, mający siedzibę w Polsce białoruski Narodowy Zarząd Antykryzysowy oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka, przypominają, że sytuacja mediów w Białorusi jest od lat alarmująca.

W rankingu wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic kraj ten zajął 158. miejsce na 180 państw. 18 maja zamknięty został najpopularniejszy niezależny portal Tut.be. W białoruskich więzieniach przebywa obecnie 25 pracowników mediów.

Jednym z nich jest działacz polonijny i dziennikarz Andrzej Poczobut. Według białoruskich śledczych miał "podżegać do nienawiści", podobnie jak inni zatrzymani działacze władz Związku Polaków na Białorusi.

Prokuratura twierdzi, że w swojej działalności "rehabilitowali nazizm" - za takie przestępstwo grozi kara od 5 do nawet 12 lat więzienia. Do rzekomej "rehabilitacji ustroju III Rzeszy" miało dojść podczas uroczystości upamiętniającej na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Zosia Samosia
2 lata temu
No to przestaję kupować produkty Nestle i jej spółek córek!
Mik
2 lata temu
Jak Nestle jest z szwjcarskie, to ja jestem chińczykiem. Oni są wyznania handlowego.
dosia
2 lata temu
Ja juz z firmy Nestle nic nie kupie.
Bareja
2 lata temu
Najgorsze jest to, ze emituja także reklamy w TVP. Od dziś nie kupuje produktów firmy, która finansuje dzielenie polskiego społeczeństwa.
Nick
2 lata temu
Nestle to europejska firma, więc ma pod górkę. Podobnie Shell, który zajmuje się wydobyciem ropy. Ostatnio sąd uznał, że Shell nie dość szybko czyni postępy w dziedzinie zielonej transformacji. Efekt jest taki, że Shell w ciągu kilku dni podjął decyzję o sprzedaży dużych złóż w USA. Może i Shell będzie teraz bardziej zielony, ale planeta nie, bo rope pompowała będzie inna firma.