Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KBB
|
aktualizacja

Nie będzie funduszu na testy dla seniorów. Sejm się nie zgodził

21
Podziel się:

Przez Sejm przeszła tzw. ustawa covidowa, regulująca w końcu wiele kwestii związanych ze zwalczaniem pandemii. Wśród przyjętych rozwiązań nie ma jednak funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób.

Nie będzie funduszu na testy dla seniorów. Sejm się nie zgodził
Przez Sejm przeszła tzw. ustawa covidowa, regulują m.in. obowiązek noszenia maseczek (PAP, Leszek Szymański)

Podczas głosowań w nocy z wtorku na środę Sejm odrzucił poprawkę Senatu zakładającą m.in. propozycję utworzenie Funduszu Pomocy - państwowego funduszu celowego, z którego finansowany byłby zakup testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 z przeznaczeniem dla pracowników ochrony zdrowia, pracowników pomocy społecznej, rodziców i opiekunów dzieci do 1. roku życia oraz osób w wieku powyżej 60 lat.

Uchwalona ustawa przewiduje za to między innymi przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią i zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za popełnione błędy.

Zobacz także: Jak roznosi się koronawirus? Naukowcy pokazali, jak to wygląda bez maseczki

W noweli przewidziano karanie grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń, np. dotyczących noszenia maseczek. Znalazł się w niej także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Nowela zakłada też m.in. ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Senat zaproponował do ustawy 41 poprawek.

Dlaczego nie będzie funduszu na testy?

Podczas sejmowej komisji zdrowia, która przygotowała rekomendacje dot. poprawek, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, uzasadniając negatywne stanowisku rządu do takiego rozwiązania, wyjaśniał we wtorek, że zgodnie z opiniami ekspertów przesiewowe testowanie w kierunku COVID-19 mija się z celem.

Podkreślał, że istniejące rozwiązania gwarantują osobom z objawami, a także tym podejrzanym o zakażenie wykonanie testów. Zwracał też uwagę, że dla pracowników medycznych jest już obecnie odpowiednia ścieżka postępowania. Tworzenie wyodrębnionego funduszu dla określonych grup nie ma – jak mówił - większej wartości, skoro finansowanie jest obecnie zapewnione.

Posłowie odrzucili również propozycję Senatu, nakładającą na samorządy medyczne obowiązek przekazywania list osób, które mogą być skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii. Posłowie nie zgodzili się by był to jedynie wykaz osób wykonujących dany zawód medyczny, bez wskazania, że mogą być skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Nie przeszła też poprawka, zgodnie by wydanie zarządzenia wojewody w sprawie użycia straży miejskiej do wspólnych działań z policją było dokonywane "za zgodą właściwego terytorialnego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta".

Posłowie poparli za to propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Posłowie w czasie głosowań poprali też m.in. poprawkę izby wyższej obligującą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do podwyższenia o co najmniej o 15 proc. wyceny świadczeń związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i uwzględnienia zasady, że przekazane środki, które nie zostaną wykorzystane do 31 grudnia 2020 r., nie podlegają zwrotowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Marzena
2 lata temu
Dlaczego nie piszecie o przymusowych szczepieniach (z zastosowaniem srodkow przymusu bezposredniego, jesli trzeba), zawartych w ustawie? Czy to mało ważna informacja?
emerytka
2 lata temu
Rządzący są starzy więc badają się codziennie i boją się, że dla nich nie starczy.
Cyrk
2 lata temu
Lekarze POZ za teleporady też dostaną 100%, jak zadzwoni pacjent z covid-śmiech na sali i trwonienie publicznej kasy do granic możliwości.
Megi
2 lata temu
Światu zależy na usunięciu starszego pokolenia , bo nie mają pieniędzy na wypłaty emerytur
Kropkanadi
2 lata temu
To straszne, wielki PISie! wykańczasz własny elektorat ! Rozumiem że to walka o przetrwanie za wszelką cenę.Cieszcie się - ludzie nie dadzą się tak długo trzymać w kagańcach.
...
Następna strona