Notowania

Nie będzie nowych programów społecznych - mówi wicepremier Jacek Sasin

500+, 300+, trzynaste emerytury, zerowy PIT dla młodych i tak dalej. Rządowe programy mnożą się jak grzyby po deszczu, ale więcej nie będzie. - Nie można ich mnożyć w nieskończoność - mówi w rozmowie z "DGP" wicepremier Jacek Sasin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jacek Sasin o programach społecznych: "nie można ich mnożyć w nieskończoność" (Fot: Marcin Obara)

- Kolejnych dużych transferów nie będzie. Ambitnych programów społecznych nie można mnożyć w nieskończoność - stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wicepremier Jacek Sasin. Nie wykluczył jednak, że jeszcze jakieś prospołeczne działania ze strony rządu będą się pojawiały, z pewnością jendak nie na taką skalę, jak w ostatnich czterech latach.

Rząd skupiał się będzie raczej na działaniach niezwiązanych z pieniędzmi. - Wyobrażam sobie aktywności niezwiązane bezpośrednio z transferem pieniędzy do obywatela. Na Stałym Komitecie Rady Ministrów przyjęliśmy np. oczekiwany program "Dostępność+", chcemy pomagać osobom potrzebującym opieki. Będziemy tu korzystać z funduszy europejskich - powiedział Sasin.

Dopytywany o 500+ dla niepełnosprawnych wicepremier zapewnił, że w ciągu tygodnia ministerstwo rodziny przygotuje projekt. - To program na mniejszą skalę finansową – będziemy na niego wydawać ok. 3 mld zł rocznie - stwierdził. Sasin dodał, że ten program będzie w połowie finansowany dzięki podatkowi od sieci handlowych, drugą połowę rząd chce pozyskać z daniny solidarnościowej.

Obejrzyj: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Co do 13. emerytur i rent rząd jeszcze nie wie, czy utrzyma ten program. Dowie się dopiero po wyborach parlamentarnych.

- Postaramy się przyjąć taką ustawę po wyborach parlamentarnych. Z drugiej strony, jeśli Polacy powierzyliby obowiązki rządzenia innemu obozowi, to nie chcielibyśmy wiązać mu rąk. Tym bardziej że mamy wątpliwości co do tego, czy nasi konkurenci będą umieć zarządzać finansami publicznymi tak dobrze jak my - powiedział w "DGP" Jacek Sasin.

Przypomniał też, że do końca kadencji rząd musi wywiązać się z jeszcze kilku obietnic, to m.in. dwie ustawy podatkowe, czyli zerowy PIT dla młodych oraz podwyższenia kosztów uzyskania przychodu i obniżenia PIT o 1 pkt proc. dla wszystkich z pierwszego progu podatkowego. Ta pierwsza ma wejść w życie jeszcze w sierpniu, druga najpóźniej w październiku.

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił też, że budżet udźwignie te zmiany, mimo że ma też do udźwignięcia pozostałe programy społeczne czy socjalne. - Mamy wysokie wpływy do budżetu. Nie ma powodów do obaw. Wpływy podatkowe do budżetu są o 100 mld zł wyższe niż w momencie, w którym obejmowaliśmy władzę - powiedział. Jak dodał, dochody rosną szybciej niż wydatki, dlatego możemy sobie pozwolić jako kraj na to, aby część pieniędzy została w kieszeniach obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rząd, jacek sasin, wicepremier, program rządu, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

ewaspewnie, wyborów nie będzie to po co

18-06-2019

mfTeraz rząd skupi się na łupieniu tych co pracują, w końcu ile kredytów można brać na plusy, nowe podatki? Opłaty? Ciekawe co wymyśla.

18-06-2019

neronDlazego PO nie mogła tak dbać o Polskę i Polaków jak PiS ???

Rozwiń komentarze (426)