Notowania

700+. Mateusz Morawiecki mówi o kolejnym sukcesie rządu PiS

O 700 złotych wzrosła płaca minimalna od kiedy rządzi PiS - pochwalił się we wtorek premier. - To projekt, którego nie zapowiadaliśmy, a z którego jesteśmy dumni - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- To nasze 700 plus - mówi o podwyżce płacy minimalnej Mateusz Morawiecki. (Fot: Marek Szandurski/East News)

Jego wypowiedź to komentarz do wtorkowej decyzji Rady Ministrów, która przyjęła propozycję resortu pracy, by w przyszłym roku podnieść płacę minimalną do poziomu 2450 zł.

Będzie to wzrost o 200 zł w porównaniu do tego roku i aż o 700 zł w porównaniu do czasu, w którym władzę obejmowało PiS. Tym samym ekipa rządząca może dopisać kolejny "plus" do listy realizowanych programów.

- To nasze 700 plus. Można powiedzieć, że w skali roku to trzynasta pensja dla najmniej zarabiających. Będzie to zmiana odczuwalna zwłaszcza po uwzględnieniu obniżki PIT do 17 procent - mówi Mateusz Morawiecki w filmiku opublikowanym na Twitterze.

Obejrzyj też: Wynagrodzenie minimalne rośnie. To i tak za mało, by przyciągnąć do pracy

- Skończyła się pewna era. Płaca minimalna nie oznacza już minimum zaangażowania ze strony państwa. Ustalona przez nas wysokość płacy minimalnej w 2020 roku to nominalnie największy wzrost w historii od denominacji w 1995 roku - dodaje premier.

Podwyżkę płacy minimalnej o 200 zł zapowiedziało pod koniec maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - wskazywali wówczas Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed.

Według pracodawców wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców.

Z kolei trzy największe centrale związkowe chciały, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna, gospodarka, wiadomości, pieniądze, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

Kate69Tak, tak, panie premierku idziemy a raczej biegniemy w kierunku Wenezueli

11-06-2019

xyz....a składka na zus o 300+

11-06-2019

wqtta mina mowi wszystko znowu wam cos podrzuce drugi sort w to uwierzy to norma dla pinokio

Rozwiń komentarze (1197)