Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Nie przepraszaj za wszystko bez powodu. W ten sposób szkodzisz sobie bardziej, niż może się wydawać

11
Podziel się:

Przesadne przepraszanie świadczy o braku wiary we własne opinie i może sprawić, że inni będą kwestionować twoją wiarygodność – przekonuje ekspertka w dziedzinie strategii behawioralnych i przywództwa. Wskazała też listę sytuacji, w których często przepraszamy, a wcale nie musimy.

Nie przepraszaj za wszystko bez powodu. W ten sposób szkodzisz sobie bardziej, niż może się wydawać
Nie musisz za wszystko przepraszać. Są profesjonalnie brzmiące zwroty, które warto zapamiętać (Getty Images, FangXiaNuo)

Mówienie "przepraszam" bez wyraźnego powodu do przeprosin wynika często z chęci okazania szacunku, zdobycia aprobaty lub uniknięcia konfliktu. I choć taka praktyka wydaje się raczej niewinna, może mieć naprawdę negatywny wpływ na naszą reputację – wyjaśnia Shadé Zahrai, ekspertka w dziedzinie strategii behawioralnych i przywództwa.

Zawsze zachęcam ludzi do zmiany swojego języka z przeprosin na wyrażanie wdzięczności. Poprzez docenienie innych i podziękowanie im, pozostawisz po sobie pozytywniejsze wrażenie – czytamy w artykule ekspertki opublikowanym w serwisie CNBC Make It.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawody, w których będzie brakować coraz więcej osób. Ich liczba się kurczy

Za co nie należy w pracy przepraszać? Podpowiada ekspertka

1. "Przepraszam, że musisz tak bardzo mi pomagać"

Używając takiego zwrotu, implikujesz, że udzielanie ci pomocy jest jakąś niedogodnością, a nawet ciężarem. Może to zniechęcić daną osobę do wspierania cię w przyszłości – czytamy.

Zamiast tego podkreśl pozytywny wpływ osoby, która ci pomogła, a także uznaj jej wkład. Ekspertka sugeruje użycie następujących wyrażeń:

  • "Doceniam, że poświęciłeś swój czas, aby przekazać mi swoją opinię."
  • "Twoje wsparcie wiele dla mnie znaczy. Bez ciebie nie udałoby mi się skończyć tego projektu."

2. "Przepraszam, jeśli za dużo mówię"

Użycie powyższej frazy zagłuszy odbiór tego, co naprawdę masz do powiedzenia. Jeśli zaczynasz czuć, że mówisz za dużo, zatrzymaj się i pozwól twojemu słuchaczowi przetrawić wszystkie informacje – radzi ekspertka.

Zamiast tego lepiej powiedzieć:

  • "Dziękuję za wysłuchanie. Doceniam, że mogę podzielić się z tobą moimi pomysłami."
  • "To, że chcesz mnie słuchać, wiele dla mnie znaczy."

3. "Przepraszam za moje emocje"

Może to zadziałać w drugą stronę i sprawić, że inni nie będą chcieli dzielić się z tobą tym, co naprawdę czują – przekonuje ekspertka. Według niej lepiej wyrazić uznanie wobec cierpliwości i empatii twojego rozmówcy, podkreślając równocześnie, że emocje są naturalną i ważną częścią każdej dyskusji.

  • "Dziękuję za wysłuchanie i zrozumienie mojego punktu widzenia. Naprawdę przejmuję się tą kwestią."
  • "Czuję się teraz przytłoczony, doceniam więc twoje wsparcie."

4. "Przepraszam za opóźnienie"

Jeśli to, że przegapiłeś jakiś termin, nie było związane z poważnymi niedogodnościami, wstrzymaj się od takiej formy przeprosin – tłumaczy ekspertka. Jak czytamy w jej artykule w serwisie CNBC, użycie powyższej frazy może sugerować, że zmarnowałeś czas drugiej osoby, przez co zostaniesz uznany za kogoś nieprofesjonalnego.

Zamiast podkreślać opóźnienie, pokaż, że cenisz czas drugiej osoby i doceniasz jej cierpliwość.

  • "Dziękuję za cierpliwość."
  • "Dziękuję, że zaczekałeś. Doceniam twoje zrozumienie."

5. "Przepraszam, ciągle coś mi nie wychodzi"

Przepraszanie za drobne błędy może sugerować, że brakuje ci zdolności lub kompetencji, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki – twierdzi Zahrai. Gdy mówimy o sobie w taki sposób, spada nasza pewność siebie. Co więcej, możemy wprawić naszego rozmówcę w zakłopotanie.

Zamiast tego lepiej powiedzieć:

  • "Twoje wskazówki były naprawdę pomocne. Potrzebowałem ich."
  • "Dziękuję, że pomagasz mi lepiej wykonywać moją pracę."
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Sufler czy Su...
12 miesięcy temu
Oh to mało: Wypróbujmy jeszcze: dziękuję że wykonujesz swoje obowiązki rzetelnie oraz dziękuję, że pieprząc głupoty nie odkleiłeś/aś się całkowicie od rzeczywistości
krys
12 miesięcy temu
Czy szefowie Państwa redakcji już przeprosili tych, którzy piszą takie bzdury za to, że płacą im tyle ile płacą?
Olo
12 miesięcy temu
taaak. strategii behawioralnych i przywództwa. Podsumowując; jeżeli kopnę kogoś w zadek, to powinienem powiedzieć; zechciej proszę bardziej uważać, gdzie sadowisz swoje 4 litery. Twoja nieroztropność mogłaby doprowadzić do urazu mojej nogi. Pełna kultura i opanowanie. A może zamiast tzw. przywództwa, to należy przyjąć w sercu miejsce na dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka zamiast preferować wyłącznie swoje osiągnięcia, może wykazać odrobine pokory a nie tylko pewności siebie. Zgnuśniejemy a może nie będzie postępu czy rozwoju? Może. Ale kto powiedział że postęp czy rozwój to działania typu "ja" i raczej "po trupach". Ekspansja może jest i efektywna ale z tego co się właśnie rysuje w przyszłości, ekspansja to ślepa uliczka. To wieczna ucieczka przed problemami.. Ekspansja to niestety nie jest rozwój przez ewolucję.
Muminek
12 miesięcy temu
Przepraszam za inflację.
Barbapapa
12 miesięcy temu
Przepraszam za 800 plus.