Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Niedziela handlowa 10 grudnia. Do której godziny będą otwarte sklepy?

15
Podziel się:

W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku sklepy będą otwarte, następna handlowa niedziela przypada 17 grudnia 2023 r. To efekt noweli ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zmiany obowiązują od wtorku. Co ważne, sklepy będą mogły być otwarte w pełnym wymiarze godzin.

Niedziela handlowa 10 grudnia. Do której godziny będą otwarte sklepy?
W niedzielę handlową 10 grudnia sklepy otwarte mogą być w pełnym wymiarze godzin (Adobe Stock, Syda Productions)

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi.

Niedziela 10 grudnia. Do kiedy otwarte sklepy?

W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Widzieliśmy cuda". Analityk mówi, co zatrzymało rajd ku 7 zł za litr benzyny

Co ważne, sklepy będą mogły być otwarte także po godzinie 14. Przypomnijmy, że rządowy projekt zakładał, że niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 24 na 10 grudnia, pod warunkiem jednak, że sklepy będą otwarte maksymalnie do 14.

Projekt został odrzucony przez sejmową większość i przeszedł ten, w którym nie ma już obostrzeń dotyczących godzin. To oznacza, że sklepy w niedzielę, 10 grudnia mogą być otwarte w pełnym wymiarze.

Serwis WP Finanse informuje, że sklepy ALDI w niedziele handlowe otwarte są w godzinach od 7.00 do 20.00 i tak też będzie w najbliższą niedzielę (10.12), a także w tę następną. W przypadku Biedronki godziny otwarcia sklepów mogą różnić się od siebie, jednak zdecydowana większość sklepów będzie pracowała w obydwie niedziele w godzinach 8-22

Lidl informuje na swojej stronie internetowej, że otworzy swoje sklepy zarówno 10 jak i 17 grudnia. Sklepy w większości przypadków będą otwarte między 8-21.

Zakaz handlu w niedziele. Najważniejsze zasady

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Niedzielny
3 miesiące temu
Niedziela handlowa powinna być przynajmniej jedna w miesiącu, wszyscy powinni mieć wybór czy chcą się spotykać z rodziną, czy iść do pracy dorobić, czy mieć możliwość zrobienia zakupow, bo właśnie niektórzy pracują do soboty, ogarniają rodzinę itp i nie mają czasu kupić sobie “spodni do roboty”..
gośćzigi
3 miesiące temu
Niedziele handlowe powinny być wszystkie a obsługę klientów powinni prowadzić tylko właściciele sklepów nie pracownicy!!!!Wtedy by było sprawiedliwie!!!!
Ala
3 miesiące temu
Wszystkie niedzielę zamknięte abyśmy mieli czas na rodzinę i odpoczynek praca w handlu to nie jest praca przy komputerze przy biurevzku ,to jest praca z ludźmi i my jako sprzedawcy powinniśmy mieć szkodliwe warunki .
LUCYFER
3 miesiące temu
A ja w porównaniu z politykami i ich wyborcami nie jestem chory psychicznie abym marnował życie w niedzielę w jakimś sklepie
Polak
3 miesiące temu
Tusk i Hołownia w niedzielę na kasy do marketów niech sobie dorobią i jeszcze niech sąsiadom z zachodu otworzą markety