Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Niedziela handlowa 16 czerwca - czy dziś sklepy są otwarte?

2
Podziel się:

W 2019 r. w Polsce niedziela handlowa to coraz większa rzadkość. Od stycznia zakupy możemy zrobić zazwyczaj jedynie w ostatni weekend. Sprawdź, czy dziś sklepy są otwarte.

Niedziela handlowa 16 czerwca - czy dziś sklepy są otwarte?
Niedziela handlowa 16 czerwca - czy dziś sklepy są otwarte? (PAP)

Niedziela handlowa 16 czerwca – czy dziś zrobimy zakupy?

Od stycznia br. niedziela handlowa przypada coraz rzadziej. Wszystko za sprawą zaostrzenia ustawy dotyczącej zakazu handlu.

Aktualnie zakupy zrobimy zazwyczaj jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem pozostają te miesiące, w które przypadają ważne święta, np. Wielkanoc i Boże Narodzenie, wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Dzisiejsza niedziela 16 czerwca jest więc niedzielą niehandlową. Tego dnia nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów, supermarketów i galerii handlowych.

Zobacz także: Zobacz: Zakaz handlu nie do ruszenia. Wicepremier: małe sklepy i tak by upadły

Niedziela handlowa - czerwiec 2019:

  • 30 czerwca

Niedziele niehandlowe - czerwiec 2019:

  • 2 czerwca
  • 9 czerwca
  • 16 czerwca
  • 23 czerwca

Niedziela handlowa a zakaz handlu. Zmiany od 2020 r.

Ustawa dotycząca niedzielnego zakazu handlu w Polsce obowiązuje od marca 2018 r. Początkowo niedziela handlowa przypadała dwa razy w miesiącu. Od stycznia 2019 r. zakaz został zaostrzony i zakupy zrobimy jeszcze rzadziej.

We wskazane niedziel zakazany jest nie tylko handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. logistyka, dystrybucja, przeładunki oraz magazynowanie. Z zakazu wyłączone z są np. stacje benzynowe, apteki i sklepy związane z obsługą turystów. Do wymienionych dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Jak informowaliśmy w połowie marca br. w Sejmie przedstawiciele handlu oraz parlamentarzyści podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem handlu.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu nie są potrzebne.

Jak wynika jednak z badań Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - odsetek osób popierających zakaz handlu zmniejsza się. Zakaz we wszystkie niedziele popiera tylko 32 proc. badanych, podczas gdy w listopadzie 2018 roku było ich 35 proc.

Zgodnie z ustawą od początku 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Wojtek
3 lata temu
Co za bzdurny tytuł artykułu. Wprowadza w błąd ze niby dzisiaj mają być otwarte Centra Handlowe :( co raz wiecej taki "błędów" na WP
Aleks
3 lata temu
Niedziele wolne od handlu