Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rolnicy wyszli na niemieckie autostrady. Stanął zakład VW, problemy z dostawami paliwa

138
Podziel się:

Niemiecki rząd, ratując budżet państwa na 2024 r., wprowadził szereg cięć, w tym dopłat dla rolników. Wywołało to fale oburzenia. W poniedziałek zaczęły się zapowiadane blokady dróg i autostrad w Niemczech. Media mówią o paraliżu. Protesty m.in. unieruchomiły produkcję w jednym zakładzie Volkswagena.

Rolnicy wyszli na niemieckie autostrady. Stanął zakład VW, problemy z dostawami paliwa
Niemieccy rolnicy blokują autostradę A12 do Berlina (PAP, CHRISTOPHER NEUNDORF)

Niemcy wprowadzili cięcia, aby ratować się przed wielomiliardową luką w budżecie państwa na 2024 r. Ograniczono dopłaty m.in. dla rolników, co wywołało ich ogromne oburzenie. W czwartek rząd złagodził swoje stanowisko, jak pisze "Deutsche Welle", Berlin zrezygnował np. ze zniesienia zwolnień z podatku od pojazdów silnikowych dla rolnictwa, ale to nie wystarczy.

W poniedziałek (8 stycznia) rano rolnicy w Niemczech rozpoczęli tydzień protestów, w których blokować będą ważne drogi. Ciągniki w wybranych miejscach gromadziły się od niedzieli wieczorem. Media ostrzegają przed "paraliżem". W części szkół protest może zmienić tryb nauki na zdalną.

"W Berlinie już od godz. 17.00 w niedzielę do godz. 22.00 w poniedziałek zamknięta będzie centralna ulica pomiędzy Bramą Brandenburską a rondem Grosser Stern w pobliżu siedziby Bundestagu i Urzędu Kanclerskiego. Planowana jest tam demonstracja z udziałem około 300 osób, a także ciągników. Z kolei w Hamburgu oraz w Bremie policja spodziewa się nawet 2000 ciągników, które najpewniej sparaliżują ruch na drogach" - relacjonował "DW" w niedzielę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Rolnicy blokują autostrady w Niemczech

Sytuację na niemieckich drogach na bieżąco relacjonuje "Bild". Dziennik informuje w poniedziałek rano, że np. na autostradzie A7 między Hamburgiem a Danią co drugi zjazd jest zamknięty. Zablokowana ma być także trasa A24, łącząca Hamburg z Berlinem.

Niemieckie media szczególnie ostrzegają przed paraliżem na sieci dróg na zachodzie kraju, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Chodzi głównie o trasy A1, A4 oraz A45. Problemy są też spodziewane na trasach dojazdowych do miasta Düsseldorf przez blokadę tunelu Rheinufertunnel.

"W Hesji policja ostrzega o poważnych utrudnieniach w ruchu na autostradach A3, A66, B54, B455 i B27. Rolnicy gromadzą się w czterech punktach spotkań, które mogą pomieścić setki traktorów" - relacjonuje "Bild".

Skutki blokady dróg przez niemieckich rolników

Niemieckie media na żywo relacjonują sytuacją na drogach. Głównie koncentrują się na autostradach. Serwisy podają np., że ciągniki w porannych godzinach szczytu blokowały prawie wszystkie wjazdy na autostrady A2, A9, A10, A11, A12, A13, A113 oraz A115 w Brandenburgii.

Lepiej nie jest w Dolnej Saksonii, gdzie rolnicy całkowicie zablokowali trasę A1. "Według policji, wszystkie trzy pasy w kierunku Hamburga zostały zablokowane przez około 100 traktorów na węźle Vechta. Spowodowało to niebezpieczne sytuacje na drodze i policja rozwiązała zgromadzenie" - pisze serwis tygodnika "Spiegel". Niemniej, wskutek blokady pracownicy zakładów Volkswagena w Emden nie mogli dostać się do pracy. Produkcja została wstrzymana.

Protesty odbywają się również w Berlinie. "Liczni rolnicy ze swoimi traktorami oraz kierowcy autobusów i ciężarówek ze swoimi pojazdami przybyli w poniedziałek rano pod Bramę Brandenburską" - relacjonuje serwis rbb24.

Problemów jest więcej. "Dostawy paliwa w niektórych częściach południowych Niemiec zostały w poniedziałek zakłócone, ponieważ rolnicy zablokowali drogi i autostrady w proteście przeciwko planowanemu wycofywaniu dotacji rolnych" - informuje Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
Olo
3 miesiące temu
Tusk im pomoże paru naszych jeszcze do pudła i jedzie tam porządki robić
Krzysztof
3 miesiące temu
Zmienia rzad i jak wywala Zielonych terrorystów sytuacja ma szansę na stabilizację.
!!!!!
3 miesiące temu
Dla rolników pieniędzy nie ma!!! Ale na wypasione zasiłki dla nielegalnych migrantów pieniądze zawsze są!!!
Skandal !!!
3 miesiące temu
Niemcy nie potrafią rządzić własnym krajem, a chcą rządzić całą UE!!!
Emocje
4 miesiące temu
Wczoraj był zamęt, niemal każdy główny zjad na autostradę był zablokowany. Polacy którzy jechali do pracy z Polski nie dotarli na miejsce. Spora część utkwiła w korkach, miejscami ciągnęły się kilkadziesiąt kilometrów.
...
Następna strona