Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Niemiecki land zatrudnia Polaków na potęgę. Zaczynają dominować

194
Podziel się

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracuje coraz więcej Polaków. W niektórych hotelach i restauracjach na wyspie Uznam Polacy stanowią już większość pracowników – donosi niemiecka rozgłośnia NDR.

Niemiecki land zatrudnia Polaków na potęgę. Zaczynają dominować
(East News, Adam STASKIEWICZ)
bDnQeODF

NDR powołuje się na aktualne statystyki dotyczące rynku pracy. Jak podaje Urząd Pracy w Greifswaldzie, ok. 7600 Polek i Polaków zatrudnionych jest w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i odprowadza składki na ubezpieczenie socjalne. To trzykrotnie więcej niż w roku 2013 – informuje rozgłośnia, cytując szefa Urzędu Pracy w Greifswaldzie Heiko Mirassa.

Zobacz: Niepokojące dane z niemieckiej gospodarki. "Bądźmy optymistami"

bDnQeODH

Według Mirassa większość polskich pracowników dojeżdża do pracy. Niektórzy jednak na stałe osiedlili się już w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Pomimo polepszenia się warunków pracy w Polsce i wzrostu płac, Polacy od lat chętnie podejmują pracę po drugiej stronie granicy – stwierdza Mirass.

Bez Polaków ani rusz

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Polacy pracują w niemal wszystkich branżach, najliczniej jednak w gastronomii, hotelarstwie i budownictwie. Wielu przedsiębiorców jest skazanych na Polaków dojeżdżających do pracy w Niemczech – czytamy na stronie rozgłośni NDR. Bez nich nie funkcjonowałyby hotele i restauracje na wyspie Uznam. „W niektórych placówkach w Ahlbeck, Heringsdorfie czy Zinnowitz to żadna marginalna liczba, tylko już większość pracowników” – donosi niemiecka rozgłośnia.

bDnQeODN

NDR zauważa jednak, że traci na tym polska gospodarka. Nad Wisłą brakuje dobrze wykształconych fachowców, którzy wybrali pracę w Niemczech. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach problem jeszcze się pogłębi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnQeODO
bDnQeOEi
Źródło:
KOMENTARZE
(194)
sigmapi
2 lata temu
no i dobrze - poznali sie na ludziach - szkoda tylko, ze Polak w Polsce nie moze za ta kase pracowac
ludź
2 lata temu
W Niemczech pracują Polacy w Polsce Ukraińcy taki już ten świat dziwny.
i super
2 lata temu
i dobrze ! przynajmniej wiedzą za jakie pieniadze pracują a nie za miskę ryżu
bDnQeOEj
BRONSON
2 lata temu
Nie obrażaj zwierząt kolego ,ludzie mają kredyty ,dzieci na wychowaniu i jeszcze podejmują decyzję żeby pracować za miedzą bo w naszym kraju tylko komorników się nabawią i ze stresu w wieku 40 lat zabiorą się z tego świata.
untag
2 lata temu
przynajmniej wiedzą za co pracują.
...
Następna strona