Notowania

Niemiecki land zatrudnia Polaków na potęgę. Zaczynają dominować

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracuje coraz więcej Polaków. W niektórych hotelach i restauracjach na wyspie Uznam Polacy stanowią już większość pracowników – donosi niemiecka rozgłośnia NDR.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Adam STASKIEWICZ)

NDR powołuje się na aktualne statystyki dotyczące rynku pracy. Jak podaje Urząd Pracy w Greifswaldzie, ok. 7600 Polek i Polaków zatrudnionych jest w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i odprowadza składki na ubezpieczenie socjalne. To trzykrotnie więcej niż w roku 2013 – informuje rozgłośnia, cytując szefa Urzędu Pracy w Greifswaldzie Heiko Mirassa.

Zobacz: Niepokojące dane z niemieckiej gospodarki. "Bądźmy optymistami"

Według Mirassa większość polskich pracowników dojeżdża do pracy. Niektórzy jednak na stałe osiedlili się już w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Pomimo polepszenia się warunków pracy w Polsce i wzrostu płac, Polacy od lat chętnie podejmują pracę po drugiej stronie granicy – stwierdza Mirass.

Bez Polaków ani rusz

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Polacy pracują w niemal wszystkich branżach, najliczniej jednak w gastronomii, hotelarstwie i budownictwie. Wielu przedsiębiorców jest skazanych na Polaków dojeżdżających do pracy w Niemczech – czytamy na stronie rozgłośni NDR. Bez nich nie funkcjonowałyby hotele i restauracje na wyspie Uznam. „W niektórych placówkach w Ahlbeck, Heringsdorfie czy Zinnowitz to żadna marginalna liczba, tylko już większość pracowników” – donosi niemiecka rozgłośnia.

NDR zauważa jednak, że traci na tym polska gospodarka. Nad Wisłą brakuje dobrze wykształconych fachowców, którzy wybrali pracę w Niemczech. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach problem jeszcze się pogłębi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, polska, polacy w niemczech, rynek pracy, praca
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2019

plDo domu kundle.

10-02-2019

sigmapino i dobrze - poznali sie na ludziach - szkoda tylko, ze Polak w Polsce nie moze za ta kase pracowac

10-02-2019

ludźW Niemczech pracują Polacy w Polsce Ukraińcy taki już ten świat dziwny.

Rozwiń komentarze (194)