Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Nord Stream 2. Putin "wychowuje" Ukrainę

60
Podziel się:

Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy - pisze niemiecki "Handelsblatt". Przywódca Kremla próby blokowania budowy gazociągu nazywa "głupią propagandą". Z kolei niemiecki dziennik zarzuca Putinowi, że ten "uważa innych za głupich", jeśli myśli, że nie widać w tym politycznych interesów Rosji.

Nord Stream 2. Putin "wychowuje" Ukrainę
Władimir Putin wykorzystuje Nord Stream 2 jako narzędzie do "wychowywania" Ukrainy (GETTY, Mikhail Klimentyev/TASS, Mikhail Klimentyev)
bEKKabSJ

"Kontrowersyjny rurociąg będzie odgrywał ważną rolę w europejskiej podróży prezydenta USA Joe Bidena. Przede wszystkim rząd niemiecki musi wyjaśnić, jaki jest jego stosunek do Rosji" - pisze "Handelsblatt", wskazując, że Nord Stream 2 jest "narzędziem wychowawczym" Rosji wobec Ukrainy.

- Gazociąg Nord Stream 2, który rząd USA zwalcza sankcjami i który wiele państw UE odrzuca, jest projektem czysto ekonomicznym, a wszystko inne to głupia propaganda - powiedział Władimir Putin na forum gospodarczym w Petersburgu, gdzie ogłosił, że Nord Stream 2 zostanie ukończony w ciągu dwóch miesięcy.

bEKKabSL

Mathias Brueggmann w komentarzu w niemieckim dzienniku gospodarczym stwierdził, że Władimir Putin użył "zdradzieckich słów", gdy mówił o tym, że "to wina Ukrainy, że za tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego do Europy Zachodniej otrzymuje tylko 1,5 mld dolarów zamiast 3-4 mld dolarów rocznie". Putin obwinił Ukrainę także za konflikt między Kijowem a Moskwą.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

Brueggmann zauważa, że Putin przytoczył dobrze znane argumenty. "Prezydent Rosji podaje fakt, że gazociąg jest krótszy niż tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego przez Ukrainę i Słowację lub przez Białoruś i Polskę. W przypadku Nord Stream 2, według Putina, nie będzie ryzyka związanego z danym krajem i nie będzie opłat tranzytowych" - czytamy.

bEKKabSR

Według publicysty Putin "tym samym stawia Nord Stream 2 wyraźnie w politycznym narożniku. Gazociąg przez Morze Bałtyckie jest 'narzędziem wychowawczym' wobec walczącej o niepodległość Ukrainy: ma ją ponownie zbliżyć do środka ciężkości polityki mocarstwowej - Kremla".

"Tak jak Moskwa przejmuje Białoruś za pomocą miliardowych pożyczek, tak samo próbuje wykorzystać pieniądze, aby ponownie zbliżyć Ukrainę do Rosji" - zauważa Brueggmann.

Jak podkreśla, trzeba wiedzieć, że wykorzystanie Nord Stream 2 służy właśnie celom geostrategicznym. "Putin i jego partnerzy mówią o 'projekcie czysto ekonomicznym' i myślą, że inni są tak głupi, by nie dostrzegać politycznych interesów Rosji".

bEKKabSS

Zdaniem "Handelsblatt" "rozsądnym posunięciem jest zrozumienie prawdziwych intencji stojących za rurociągiem i ocena, czy rzeczywiście leży on w interesie Europy.

Jak czytamy, kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z prezydentem USA Joe Bidenem będą musieli ponownie odpowiedzieć na to pytanie na marginesie spotkań G7, NATO i UE. "Merkel nie może się teraz z tego wykręcić. Sam Putin ujawnił polityczne jądro Nord Stream 2" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKKabTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
CZARNOWIDZ
3 miesiące temu
NIE INACZEJ - że USA stanie po stronie Niemiec a nawet i Rosji - Dla USA Polska jest do niczego nie potrzebna jedynie jako miejsce zbytu Broni - Złomu za Miliardy, który dla nich jest zbyteczny, przestarzały - Na terenie Niemiec Zachodnich przybywa Dziesiątki tysięcy Amerykanów z rodzinami - Polska miała być Mostem łączącym Rosji z Zachodem a Polska postawiła Mur - Miały być Miliardy za tranzyt Gazu przez Polskę - Liczą się interesy a nie Polityka - Kogo w Unii obchodzi, że Polska nie sprzedała za 1 000 000 jabłek - Jak Kraje Starej Unii robią interesy z Rosją nieobjęte sankcjami warte Setki Miliardów - Same Niemcy ponad 200 Miliardów - Po czyjej stronie te Kraje w Unii staną jak USA zacznie dogadywać się z Ruskimi a to tylko kwestia czasu - Tym bardziej że teraz w Polsce nie mają z kim rozmawiać - Ze wszystkimi Krajami skłóceni - Nawet dzieci wiedzą po za Polską, że w Polsce rządzi jedynie Jarek
Moniuszko
3 miesiące temu
Pan Prezydent Putin to wspanialy czlowiek i wybitny polityk !!!! Wykiwal ukraine i Polska bez mydla a rura mogla "leciec" przez Polske. Glupie Polskie ELYTY !!!!!
Trzeźwo myślą...
5 miesięcy temu
Głupcy!.Największy na świecie, kraj,globalne mocarstwo,b.duży rynek zbytu,przyjaźni, w większości, Polakom ludzie,blisko Polski, i co my robimy?-- Zamiast czerpać z tego korzyści, szukamy,dążymy do zwady z byle powodów.Rozbiory,wojna w 1920r oraz 17 wrzesień,oraz obecne b.złe stosunki z Rosją, to wina magnaterii!,sanacji!i głupców rządzących Polską po 89r!.-zawsze z tego powodu cierpieli zwykle, zwykli, biedni Polacy.,,Elita" która za te nieszczęścia była odpowiedzialna, uciekała z kraju i układała sobie wygodne życie za granicą.Co do 17 września 39r -gdyby nie ten genialny! /tragiczny dla wielu Polaków/manewr Stalina,Niemcy b.szybko doszli by do Uralu, a Polska na zawsze przestała by istnieć. Komu obecnie w Polsce //a szczególnie za granicą?!// zależy na ciągłym jątrzeniu w stosunkach Polsko-Rosyjskich !? - na pewno nie polskim prawdziwym patriotą i zwykłym obywatelom !!!.
bEKKabTn
Tom
5 miesięcy temu
Ja pitole,policzki ma jak nasza rodzynkowa,ten sam chirurg?
...
5 miesięcy temu
No to już po Ukrainie (za przyzwoleniem USA i Niemiec), pół Ukrainy wpadnie w łapy Rosji jak tylko skończą NS2. Będzie się działo...
...
Następna strona