Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska średniakiem w UE pod względem PKB. Wraca marzenie o drugiej Irlandii

10
Podziel się:

Kiedyś Donald Tusk wspomniał, że chciałby, żeby Polska była drugą Irlandią. Na pewno możemy jej zazdrościć tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2021 roku. Kilkukrotnie przewyższa statystyki naszego kraju.

Polska średniakiem w UE pod względem PKB. Wraca marzenie o drugiej Irlandii
Polska gospodarka spokojnie wychodzi z kryzysu (Zerbor | Eurostat)

W koronakryzysie rząd przedstawiał polską gospodarkę jako wzór do naśladowania dla innych krajów UE. Mówił o najłagodniejszym spadku PKB i dobrych prognozach w związku ze spodziewanym odbiciem gospodarczym.

Jak wygląda to wychodzenie na prostą? Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sprzed tygodnia pokazują, że początek roku był jeszcze dość niemrawy. W pierwszym kwartale polska gospodarka skurczyła się o 0,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jednocześnie urosła o 1,1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2020.

Na tle innych krajów europejskich nie są to zbyt imponujące liczby - wynika z opublikowanych we wtorek zbiorczych statystyk Eurostatu (europejski odpowiednik GUS). W nich wzorem może być Irlandia.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

Podczas gdy Polska kwartał do kwartału zanotowała wzrost PKB o 1,1 proc., irlandzka gospodarka urosła o prawie 8 proc. Tuż za nią plasuje się Chorwacja (prawie 6 proc. na plusie) i Estonia (prawie 5 proc.). Nasz kraj w zestawieniu jest dopiero w połowie stawki. M.in. za Słowenią, Litwą, Węgrami, Bułgarią czy Rumunią.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy słabszą gospodarkę od tych krajów, ale w pierwszym kwartale 2021 w porównaniu z końcówką 2020 roku dynamiką wzrostu wyraźnie od nich odstawaliśmy.

Optymiści zauważą jednak, że i tak w statystykach wypadamy lepiej niż bardziej zamożne kraje UE. Minimalnie wyprzedzamy Belgię i Szwecję.

Takie kraje jak Francja i Włochy nie mogą się pochwalić wzrostem PKB w skali kwartału. Z kolei Hiszpania, Dania czy Niemcy w pierwszym kwartale nawet zaliczyły regres.

Średnio w UE PKB w pierwszym kwartale spadł w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 o 0,1 proc. Gorzej wypadają kraje posługujące się walutą euro - tam spadek wyniósł średnio 0,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
brednie
3 lata temu
Irlandia? To przecież raj podatkowy. W dobrym czasie obniżyli podatki o połowę i ściągneli do siebie sporo obcych firm głównie z USA dla których są trampoliną do Europy.Ciekawe co zrobią jak firmy zwiną swoje siedziby bo produkcja jest gównie w Azji.
peepe
3 lata temu
POPIERAM projekt Polska DRUGĄ Irlandią! Pierwszy krok to POGONIENIE watykańskich okupantów z naszego kraju. Drugi krok to KONFISKATA MAJĄTKU kk w Polsce. W Irlandii zastanawiają się nad konfiskatą majątku kk po odkryciu ok 800 ciał w przyklasztornym SZAMBIE. Watykańczycy walczą o nienarodzonych ale te dzieci które się NARODZIŁY mają w głębokim poważaniu. W sierocińcu prowadzonym przez katolickie zakonnice zmarłe dzieci zakonnice wrzucały do przyklasztornego SZAMBA(ok. 800 ciał) pomimo tego, że DOSTAWAŁY KASĘ na ich katolicki pochówek na przyklasztornym cmentarzu! kasa jest najważniejsza
Siwek
3 lata temu
PKB na kredyt. Zadłużenie wzrosło o kilkaset miliardów a PKB ledwo na plusie. PKB to jest kwota jaka jest w obiegu. Jak zarabiam 2000 zł i wezmę kredyt ma 1000 zł to PKB będzie w tym miesiącu 3000 zł. A za miesiąc będę miał mniej niż 2000 bo trzeba będzie zapłacić pierwsza ratę.
Donald
3 lata temu
Nic dziwnego że tylko jeden procent skoro przedsiębiorcy grają na straty aby dostać kolejną tarcze
Dan
3 lata temu
Do tego mozna zestawić pkb na glowę i wtedy zobaczymy gdzie jestesmy w Europie.