Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Nowa odmiana koronawiursa. Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zamrożone

9
Podziel się:

Polska zamyka się na Wielką Brytanię przez wykrycie na Wyspach nowej odmiany koronawirusa. Osoby, które ostatnio podróżowały do tego kraju powinny zgłaszać się do sanepidu.

Nowa odmiana koronawiursa. Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zamrożone
Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone. Nowa odmiana koronawirusa (Getty Images, Leon Neal, Getty Images)

"Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycje Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby od wtorku 22 grudnia wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. "Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - napisał na Twitterze.

Sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii w poniedziałek ma zająć się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół ma się zebrać o godz. 10.00 - podał rzecznik rządu.

Zobacz także: Przedsiębiorcy na skraju bankructwa, a wiceminister swoje. "Dziękują nam za tarcze i pomoc"

Tłumy londyńczyków próbowały opuścić stolicę

W niedzielę na londyńskich dworcach pojawiły się tłumy usiłujące opuścić miasto przed godz. 00.01 czasu GMT (01.01 czasu polskiego), kiedy wszedł w życie zakaz podróży z wyjątkiem koniecznych przypadków.

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że jest to zachowanie "całkowicie nieodpowiedzialne", przyznał jednak, że większość ludzi stosuje się do poleceń obsługi. Wezwał do "ograniczenia kontaktów społecznych, wszędzie gdzie jest to możliwe ponieważ sytuacja jest śmiertelnie poważna".

Brytyjski rząd ogłosił w niedzielę, wkrótce po godz. 17 czasu polskiego, wprowadzenie tzw. poziomu czwartego restrykcji dla części kraju, m. in. w rejonie Londynu oraz środkowej i południowo-wschodniej Anglii.

To próba zahamowania szybkiego rozprzestrzeniania się nowej, bardzo groźnej mutacji koronawirusa oraz wzrostu liczby zakażonych i zmarłych.

Restrykcje przewidują m. in. zakaz spotykania się z osobami z innego gospodarstwa domowego, zamknięcie sklepów i firm, z wyjątkiem najbardziej niezbędnych, oraz zakaz przemieszczania się, zwłaszcza na duże odległości, z wyjątkiem absolutnie niezbędnych przypadków.

Wkrótce potem rozpoczął się szturm na londyńskie dworce kolejowe. Do godz. 20 czasu polskiego - jak informują media - nie było już biletów na połączenia międzynarodowe na wielu stacjach, w tym Paddington, Kings Cross i Euston.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan skrytykował rząd za "zbyt późne" ogłoszenie zaostrzenia restrykcji. Przypomniał, że wcześniej rząd zapewniał, że restrykcje zostaną złagodzone na okres świąt Bożego Narodzenia. Jego zdaniem zatłoczone stacje to "bezpośrednia konsekwencja chaotycznego sposobu ogłoszenia nowych restrykcji".

Poziomem czwartym restrykcji objętych jest ok. 21 mln osób. O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Polishbrit
3 lata temu
Borys już zadbał o to, żeby nie były organizowane protesty przeciwko Brexit. Oraz aby nikt z EU27 nie wykorzystał luki w prawie o Settled Status (Nowa rezydentura dla obywateli EU27), która polegała na wyjeździe do Uk na 1 dzień przed dzisiejszym Sylwestrem, aby kwalifikować się do Pre-Settled Status w najbliższym pół roku. A przy okazji utrudni to także staranie się o Settled Status tym brytyjskim Polakom, którzy jeszcze go nie nabyli i muszą mieć wymagany czas nieprzerwanej rezydentury. 3 tygodnie przymusowego pobytu w Polsce może zaważyć nas ich możliwości zdobycia statusu.
logiczny
4 lata temu
Za to odmrożone narodowe miliardy na zeszyt+ !!!
Antygona
4 lata temu
Nowa mutacja będzie się nazywać cov 21....plan się realizuje krok po kroku a ludzie zastraszeni i zmanipulowani spią
łorm
4 lata temu
Do tego kłamstwa :)) ktoś wypisuje, jak - Raport CBS w Denver wykazał, że władze zaliczają wszystkie osoby, które zmarły, u których wykryto koronawirusa w ciągu ostatnich 30 dni, jako „zgony z powodu choroby”, nawet jeśli „chorzy” zmarli z innych przyczyn, takich jak rany postrzałowe. Co więcej, jak powiedziała koroner Brenda Brock w wywiadzie dla lokalnych mediów, „Co najmniej dwóch na pięciu zmarłych z powodu COVID-19 to ludzie, którzy zmarli w wyniku ran postrzałowych”.
Sven
4 lata temu
Najbardziej żałosne jest to, że mają ludzi za nic. Wprowadzają nowe zakazy z dnia na dzień, powodując większy chaos. Strasza jak nie 4 fala to kolejna mutacją i to wszystko niby w trosce o nas, ale my zaraz nie będziemy mieli za co żyć! Dlaczego odgornie zamknięte firmy mają płacić jakiekolwiek opłaty? Skoro tak naśladujemy Europę to śladem Europy dajmy wsparcie firmom przez cały czas " pandemii".