Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa walka o zniesienie zakazu handlu w niedziele. "Ustawa jest szkodliwa"

Opozycja wraca do projektu ustawy znoszącego zakaz handlu w niedziele, ale gwarantującego pracownikom sklepów przynajmniej dwie niedziele wolne od pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)

Pisaliśmy w money.pl, że przeciwnicy handlu w niedziele zyskali nowe argumenty za zawieszeniem zakazu handlu w niedziele. Argumenty? Pomoc dla branży, więcej pracy dla pracowników, ale także zmniejszenie ruchu w inne dni tygodnia, przez co zakupy w czasie koronawirusa byłyby bezpieczniejsze.

Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca 9 organizacji, wystąpiła z postulatem otwarcia sklepów w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego zakończeniu.

O krok dalej idzie Koalicja Obywatelska, która wystąpi do marszałek Sejmu z wnioskiem o prace nad ustawą, która została złożona jeszcze na początku tej kadencji - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zgodnie z nią zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony. Osoby zatrudnione w handlu będą miały jednak zagwarantowane przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Obejrzyj także: Zakaz handlu do zawieszenia. Witucki uważa, że jest na to szansa

- Ta ustawa jest szkodliwa i to się nie zmieniło. Niemniej teraz, przy takich kłopotach branży handlowej, trzeba jej dać wszelkie sposoby, aby negatywne skutki zamrożenia gospodarki zmniejszać - mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, cytowana przez "Rzeczpospolitą". Posłanka tłumaczy, że chodzi o spadającą sprzedaż i względy bezpieczeństwa. - Więcej dni to więcej czasu - mówi Hennig-Kloska.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od ponad dwóch lat. W tym roku jest znacznie bardziej restrykcyjny niż w ubiegłym i zakupy będzie można zrobić w zaledwie kilka niedziel w całym roku.

W handlu pracuje ok 2 mln ludzi, z czego ponad 300 tys. w centrach handlowych
Zakaz handlu. Przez koronawirusa w sklepach mogą wrócić robocze niedziele

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

, nieBrawo tylko głosować na tych lewaków najpierw niedzielę pracujące później 70 lat i upragnioną emerytura,i pieniędzy nie ma i nie będzie, narodzie … Czytaj całość

02-06-2020

RolloZakaz handlu w niedziele to jest ograniczanie praw ludzi przez panstwo bez powodu

02-06-2020

DarasNo i to jest zdrowy kompromis w tych smutnych czasach. Niech wrócą niedziele handlowe, wiele osób chętnie pójdzie do pracy w taki dzień w dobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)