Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa walka o zniesienie zakazu handlu w niedziele. "Ustawa jest szkodliwa"

11
Podziel się

Opozycja wraca do projektu ustawy znoszącego zakaz handlu w niedziele, ale gwarantującego pracownikom sklepów przynajmniej dwie niedziele wolne od pracy.

Nowa walka o zniesienie zakazu handlu w niedziele. "Ustawa jest szkodliwa"
(money.pl)
bErSRGqd

Pisaliśmy w money.pl, że przeciwnicy handlu w niedziele zyskali nowe argumenty za zawieszeniem zakazu handlu w niedziele. Argumenty? Pomoc dla branży, więcej pracy dla pracowników, ale także zmniejszenie ruchu w inne dni tygodnia, przez co zakupy w czasie koronawirusa byłyby bezpieczniejsze.

Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca 9 organizacji, wystąpiła z postulatem otwarcia sklepów w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego zakończeniu.

O krok dalej idzie Koalicja Obywatelska, która wystąpi do marszałek Sejmu z wnioskiem o prace nad ustawą, która została złożona jeszcze na początku tej kadencji - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zgodnie z nią zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony. Osoby zatrudnione w handlu będą miały jednak zagwarantowane przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

bErSRGqf
Zobacz także: Obejrzyj także: Zakaz handlu do zawieszenia. Witucki uważa, że jest na to szansa

- Ta ustawa jest szkodliwa i to się nie zmieniło. Niemniej teraz, przy takich kłopotach branży handlowej, trzeba jej dać wszelkie sposoby, aby negatywne skutki zamrożenia gospodarki zmniejszać - mówi Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, cytowana przez "Rzeczpospolitą". Posłanka tłumaczy, że chodzi o spadającą sprzedaż i względy bezpieczeństwa. - Więcej dni to więcej czasu - mówi Hennig-Kloska.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od ponad dwóch lat. W tym roku jest znacznie bardziej restrykcyjny niż w ubiegłym i zakupy będzie można zrobić w zaledwie kilka niedziel w całym roku.

bErSRGql

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErSRGqG
KOMENTARZE
(11)
Realista
rok temu
Niech popracują przez 6 dni w tygodniu na galerii po 12 godzin, a później niech się zastanawiają, czy dokładać jeszcze jeden...
Kasia
rok temu
Tragedia w czasie pandemi handel powinien być otwarty krocejj bo to handlowcy są najbardziejarażeni a poza tym nawet teraz nie ma ludzi do pracy więc żadna laska że rząd da dwie niedzielę wolne w miesiącu a jak nie ma ludzi do pracy to bez wolnego dwa tygodnie no bo ja nie mam prawa do wypoczynku tragedia co się dzieje
ciągle to sam...
rok temu
Zakaz handlu w niedziele jest czystą złośliwością ze strony władzy, która na dyktat twardogłowych go wprowadziła. I tak ciągle wprowadzają jakieś nowe świeta. Mamy ich już 13 gdzie i tak obowiazuje absolutny zakaz handlu. Czyli średnio ponand 1=no świeto w miesiacu. Ale to mało, każą jeszcze świetowac absolutnie w dodatkowe dni w roku czyli 53 niedziele !!! A ludzie chcą pracować a nie świętować. Ażeby ciagle świętować to trezba jednak niestety wcześniej zarobić. To tylko budżetówka ma tak , że nie ważne ile dni przepracuje w miesiacu to i tak 100% wynagrodzenia dostanie. W początkowym okresie pandemii np. nauczcycieli nic nie robili, ale kase wzięli. Żyć nie umierać. Trzeba pomóc gospodarce i ludziom a nie ciągle im utrudniać we wszystkim.
bErSRGqH
Wolny69
rok temu
Jak pracodawcy chcą w niedzielę handlować to niech handlują osobiście a nie zmuszają pracowników, można ewentualnie zatrudnić ludzi, którzy uporczywie chcą robić zakupy w niedzielę. Będą mieli niedziele handlowe.
Jaca
rok temu
Jak tacy mądrzy jesteście to ciśnijcie urzędników żeby otworzyli urzędy w niedzielę. Ludzie pracują do późna i nie ma kiedy iść załatwić spraw urzędowych