Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Nowe otwarcie dla polskiego eksportu. Gowin ujawnia szczegóły

19
Podziel się:

We wrześniu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprezentuje finalną wersję polityki eksportowej Polski. Projekt ma zawierać rozwiązania dla branż i firm z największym potencjałem eksportowym – zapowiedział szef resortu Jarosław Gowin.

Nowe otwarcie dla polskiego eksportu. Gowin ujawnia szczegóły
We wrześniu poznamy finalną wersję polityki eksportowej Polski (Materiały prasowe, KPRM, P. Tracz)

Sam dokument ma być przedstawiony podczas wrześniowego forum ekonomicznego w Karpaczu - oznajmił w Katowicach Gowin. Wiceszef resortu Robert Tomanek podkreślił przy okazji, że rozwiązanie może zostać powoli wdrażane jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Jak dodał, prowadzone obecnie konsultacje służą temu, by istniejące i nowe instrumenty wspierania eksportu przerobić w zwartą i efektywną publiczną politykę eksportową, "skorelowaną" z polityką przemysłową.

W jego ocenie istotną rolę odegra tutaj dyplomacja ekonomiczna, a przedstawiciele resortu rozwoju będą przy tym chcieli wykorzystać nowoczesne instrumenty internetowe. W planach jest także utworzenie specjalnej platformy, która będzie zbudowana i zarządzana przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji do kojarzenia eksporterów.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Wszystko po to, by polskie firmy włączyły się w międzynarodowe "łańcuchy wartości" gospodarki cyfrowej i Europejskiego Zielonego Ładu.

Jak z kolei ocenił wicepremier Gowin, w czasach pandemii COVID-19 przemysł i eksport okazały się najsilniejszymi punktami polskiej gospodarki. - To dzięki nim w ubiegłym roku mieliśmy spadek PKB zaledwie o 2,7 proc., natomiast w tym roku nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie - dodał.

Zdaniem Gowina rozwój gospodarki należy dalej przyspieszać. Znaczącą rolę mają w tym przypadku odegrać nowoczesne produkty przemysłowe, które w jego ocenie mogą podbijać nie tylko polskie i europejskie, ale także światowe rynki.

W sukurs przychodzi mu Tomanek, który przewiduje, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu polskiego eksportu.

Jednym z elementów konsultowanej obecnie strategii eksportowej jest również dywersyfikacja aktywności w tym zakresie. - W tej chwili koncentrujemy się na eksporcie do krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Pora bardziej intensywnie eksportować na rynki pozaunijne – choćby po to, żeby nasz eksport był bezpieczniejszy – wyjaśnił Tomanek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
democracy in ...
3 lata temu
Żeby Gowin głosował za takim Czarnkiem. Hańba nad hańby. Albo jest Gowin zastraszany przez totalitaryzm Kaczynskiego ,albo sam z siebie jest małym człowiekiem...
democracy in ...
3 lata temu
Żeby Gowin głosował za takim Czarnkiem. Hańba nad hańby. Albo jest Gowin zastraszany przez totalitaryzm Kaczynskiego ,albo sam z siebie jest małym człowiekiem...
Polacy z Niem...
3 lata temu
Powiem wprost , czemu za Odrą jak się wjeżdża do Uni Europejskiej tam się wszystkim opłaca !!! Płacą już dzisiaj 15,50 - 24,00 Euro brutto za godzinę pracy dają dietę netto za każdy dzień pracy od 60 - 75 Euro , to co oni dotują tą produkcję ? Nie , a więc co się dzieje w Polsce to dalej jest NIEWOLNICTWO wprowadzone przez rządy Komuny , rządy KO - czytaj zawsze Izrael bis w Polsce - bo to oni zrobili z Polaków Niewolników za 5,00 zł brutto za godzinę pracy , to dzięki PiS Polskie rodziny trochę łapią oddech , ale powiem wprost stawka za godzinę pracy musi wynosić na dzień dzisiejszy 50 zł NETTO i miesieczny czas pracy tak jak jest w Unii Europejskiej 136 godzin , reszta godzin to nadgodziny , no i przerwa jest jedną 15 minut , lancz czyli obiad 45 minut nie wlicza się do czasu pracy !!!
Polacy z Niem...
3 lata temu
Sorry ale teraz Niemcy płacą 15,50 Euro brutto za godzinę pracy , do tego dochodzi 75 Euro diety za każdy dzień pracy - to max ale 68 Euro diety netto to też starczy na pełne utrzymanie i wynajęcie mieszkania , dwupokojowe to wydatek max 700 Euro miesięcznie !!! A więc nie piszcie bzdur , 10 Euro dostaje ten co sprząta ulice i psie kupy - cieć !!! Mam nadzieję że Izrael i USA wypłacą Polsce dewidendę za utratę rynku w Iranie , dziwię się że Polska dalej na kolanach , Niemcy i inne kraje Unii Europejskiej weszli na nasze miejsce .... to co jest grane ? !
Kryształ
3 lata temu
Ile Polska straciła po zerwaniu współpracy gospodarczej z Iranem na rozkaz Izraela i Ameryki??Na miejsce Polskich firm weszły Chińskie i Niemieckie