Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nowe prognozy dla Polski. PKB spadnie aż o 4,9 proc.

539
Podziel się

Instytut Finansów Międzynarodowych spodziewa się, że w 2020 roku światowa gospodarka skurczy się o 2,8 proc. W przypadku Polski będzie to jeszcze więcej, bo aż 4,9 proc. Obecny kryzys jest więc gorszy niż ten, który miał miejsce w 2009 roku.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,9 proc., wynika z najnowszych prognoz IIF.
PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,9 proc., wynika z najnowszych prognoz IIF. (Pixabay.com, Pixabay)
bEpUBkjp

Instytut Finansów Międzynarodowych (Institute for International Finance, IIF) opublikował nowy raport, w którym obniżył prognozę globalnego PKB w 2020 roku z 0,4 proc. na -2,8 proc.

- Oznacza to, że wstrząs wywołany COVID-19 jest gorszy niż kryzys w 2009 roku, kiedy globalny PKB spadł o 2,1 proc. – czytamy w raporcie.

Według prognoza IIF - która zakłada stabilizację i częściowe ożywienie drugiej połowie roku - spadek PKB dla wszystkich europejskich rynków wschodzących, do których należy Polska, wyniesie 4,7 proc. Polska gospodarka skurczy się natomiast o 4,9 proc.

bEpUBkjr
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Recesja dotknie także rynki rozwinięte, takie jak USA, gdzie PKB spadnie o 3,8 proc. W strefie euro spadek ten będzie większy i wyniesie 5,7 proc. Z kolei chińska gospodarka wzrośnie o 2,1 proc.

bEpUBkjx

Prognoza IIF dla Polski jest bardziej pesymistyczna niż przewidywania ekonomistów Banku Światowego, według których wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 proc.

Natomiast z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Z kolei zdaniem ministra finansów Tadeusz Kościńskiego, każdy miesiąc zamknięcia gospodarki może nas kosztować spadek dynamiki wzrostu PKB o 2 pkt proc

bEpUBkjy

Od 28 lat polska gospodarka nigdy nie spowolniła. Ostatni raz PKB Polski malało rok do roku w… 1991 roku. Wtedy PKB zaliczyło spadek w wysokości minus 7 proc.

Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Według optymistycznych szacunków, w 2020 roku PKB Polski jednak wzrośnie, choć wzrost ten będzie niewielki. Zdecydowanie przeważają jednak scenariusze, według których polski PKB spadnie o kilka procent. Np. analitycy Credit Agricole spodziewają się spadku o 2,1 proc., a analitycy Pekao o 4,4 proc.

Prognozy IFF są zatem dla Polski bardzo pesymistyczne. IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpUBkjz

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpUBkjS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(539)
Pawel
rok temu
Kazdy kto jest inteligentny wie, ze 500+ powinno zostac zawieszone na czas kryzysu. Ten kto jest za 500+ nienawidzi innych ludzi.
Młot na czaro...
rok temu
Z tamtego kryzysu wyszliśmy na plus, jeśli teraz się to powtórzy skrócimy dystans do najbogatszych.
Lis Kulka
rok temu
Prawdziwy raport o stanie państwa i PKB ustali pokraczny kulawiec, a Pinokio to samodzielnie może sobie ewentualne podłubać we własnym nosie. Rozwalić taką bogatą gospodarkę w miesiąc, prawdziwi miszczowie ekonomii.
bEpUBkjT
pycha i szmal
rok temu
pinokio gdzie sa te miliardy z vatu gdzie kasa zaoszczedzona o ktorej mowiles jeszcze niedawno.pewnie klamales bo epidemia pokazala jak rzadzisz i ze panstwo ma takie zasoby ze starcze moze na miesiac,a na dodatek juz drukujecie kase
Elo65
rok temu
Ten kryzys wcale niejest glebszy tylko rzad nie jest na nic przygotowany !!! Tak konczy sie rozdawnictwo , kolesiostwo , brak kompetencji i brak inwestycji !!! Trzeba zainwestowac jeszcze wiecej w TVPiSS i TV Trwam !!!!
...
Następna strona