Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowe prognozy dla Polski. PKB spadnie aż o 4,9 proc.

539
Podziel się:

Instytut Finansów Międzynarodowych spodziewa się, że w 2020 roku światowa gospodarka skurczy się o 2,8 proc. W przypadku Polski będzie to jeszcze więcej, bo aż 4,9 proc. Obecny kryzys jest więc gorszy niż ten, który miał miejsce w 2009 roku.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,9 proc., wynika z najnowszych prognoz IIF.
PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,9 proc., wynika z najnowszych prognoz IIF. (Pixabay.com, Pixabay)

Instytut Finansów Międzynarodowych (Institute for International Finance, IIF) opublikował nowy raport, w którym obniżył prognozę globalnego PKB w 2020 roku z 0,4 proc. na -2,8 proc.

- Oznacza to, że wstrząs wywołany COVID-19 jest gorszy niż kryzys w 2009 roku, kiedy globalny PKB spadł o 2,1 proc. – czytamy w raporcie.

Według prognoza IIF - która zakłada stabilizację i częściowe ożywienie drugiej połowie roku - spadek PKB dla wszystkich europejskich rynków wschodzących, do których należy Polska, wyniesie 4,7 proc. Polska gospodarka skurczy się natomiast o 4,9 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Recesja dotknie także rynki rozwinięte, takie jak USA, gdzie PKB spadnie o 3,8 proc. W strefie euro spadek ten będzie większy i wyniesie 5,7 proc. Z kolei chińska gospodarka wzrośnie o 2,1 proc.

Prognoza IIF dla Polski jest bardziej pesymistyczna niż przewidywania ekonomistów Banku Światowego, według których wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 proc.

Natomiast z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Z kolei zdaniem ministra finansów Tadeusz Kościńskiego, każdy miesiąc zamknięcia gospodarki może nas kosztować spadek dynamiki wzrostu PKB o 2 pkt proc

Od 28 lat polska gospodarka nigdy nie spowolniła. Ostatni raz PKB Polski malało rok do roku w… 1991 roku. Wtedy PKB zaliczyło spadek w wysokości minus 7 proc.

Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Według optymistycznych szacunków, w 2020 roku PKB Polski jednak wzrośnie, choć wzrost ten będzie niewielki. Zdecydowanie przeważają jednak scenariusze, według których polski PKB spadnie o kilka procent. Np. analitycy Credit Agricole spodziewają się spadku o 2,1 proc., a analitycy Pekao o 4,4 proc.

Prognozy IFF są zatem dla Polski bardzo pesymistyczne. IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(539)
Pawel
3 lata temu
Kazdy kto jest inteligentny wie, ze 500+ powinno zostac zawieszone na czas kryzysu. Ten kto jest za 500+ nienawidzi innych ludzi.
Młot na czaro...
3 lata temu
Z tamtego kryzysu wyszliśmy na plus, jeśli teraz się to powtórzy skrócimy dystans do najbogatszych.
Lis Kulka
3 lata temu
Prawdziwy raport o stanie państwa i PKB ustali pokraczny kulawiec, a Pinokio to samodzielnie może sobie ewentualne podłubać we własnym nosie. Rozwalić taką bogatą gospodarkę w miesiąc, prawdziwi miszczowie ekonomii.
pycha i szmal
3 lata temu
pinokio gdzie sa te miliardy z vatu gdzie kasa zaoszczedzona o ktorej mowiles jeszcze niedawno.pewnie klamales bo epidemia pokazala jak rzadzisz i ze panstwo ma takie zasoby ze starcze moze na miesiac,a na dodatek juz drukujecie kase
Elo65
3 lata temu
Ten kryzys wcale niejest glebszy tylko rzad nie jest na nic przygotowany !!! Tak konczy sie rozdawnictwo , kolesiostwo , brak kompetencji i brak inwestycji !!! Trzeba zainwestowac jeszcze wiecej w TVPiSS i TV Trwam !!!!
...
Następna strona