Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nowe świadczenie od 2024 r. Trzeba pamiętać o złożeniu wniosku

39
Podziel się:

Od 2024 r. rozpoczną się wypłaty świadczenia wspierającego. Skorzystają z niego osoby z niepełnosprawnością. Najpierw jednak muszą uzyskać orzeczenie lekarskie określające poziom wsparcia. Od niego jest uzależniona wysokość wypłaty, jaka trafi na konto świadczeniobiorcy.

Nowe świadczenie od 2024 r. Trzeba pamiętać o złożeniu wniosku
Świadczenie wspierające od początku 2024 r. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Longfin Media)

Świadczenie wspierające to nowe rozwiązanie pomocowe dla osób z niepełnosprawnością zaproponowane jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji. Przysługuje ono wyłącznie osobom pełnoletnim.

Świadczenie wspierające. Co trzeba zrobić, żeby je uzyskać?

Dla osób niepełnoletnich pozostaje świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie wspierające ma być dodatkiem np. do pobieranej już renty socjalnej.

Procedurom uzyskania świadczenia przyjrzał się serwis superbiz.se.pl. Jak czytamy, świadczenie wspierające to zakres ZUS-u. Aby zatem uzyskać pieniądze, należy złożyć wniosek, gdyż Zakład w tym przypadku nie działa z urzędu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Co istotne, nowe świadczenie nie przysługuje osobom znajdującym się pod opieką specjalistycznych placówek leczniczych. Chodzi tu np. o zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze lub domy pomocy społecznej.

Progi punktowe i kwoty przelewu świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające jest podzielone na kilka progów. W zależności od uzyskanej punktacji beneficjent może liczyć na następujące przelewy:

  • 635 zł – 40 proc. renty socjalnej: 70-74 punkty;
  • 953 zł – 60 proc. renty socjalnej: 75-79 punktów;
  • 1271 zł – 80 proc. renty socjalnej: 80-84 punkty;
  • 1906 zł – 120 proc. renty socjalnej: 85-89 punktów;
  • 2859 zł – 180 proc. renty socjalnej: 90-94 punkty;
  • 3495 zł – 220 proc. renty socjalnej: 95-100 punktów.

Punktację określa zespół medyczny, więc w tym przypadku konieczne jest odrębne postępowanie. Natomiast wniosek o ustalenie prawa do świadczenia należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna. To oznacza, że jeżeli potrzebujący ma uzyskać pieniądze od początku 2024 r., to powinien się pospieszyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
stary
miesiąc temu
a zasiłek 215,84zl b/z...
czytelnik
4 miesiące temu
Nie rozumiem tu czegos bylem w zusie to poinformowala meza ,ze oni nic nie wiedza na temat swiadczenia wspierajacego corka jest niepelnosprawna pobiera rente socjalna jest calkowicie nie zdolna do pracy i do urodzenia posiada orzeczenie oniepelnosprawnosci jest nie zdolna do samodzielnego funkcjonwania zeby zus w mojej miejscowosci nie byl w stanie poinformowac otym to zenada
Mirek
4 miesiące temu
Latania i załatwiania ale też mogą nie dać bo oni decydują
dalej nic nie...
5 miesięcy temu
Wiem że nic nie wiem. Autor chyba sam nie wie o czym pisze. Z całego procesu zna tylko nazwę świadczenia i to mu wystarczyło by napisać artykuł.
Daria
5 miesięcy temu
Znowu latania, załatwiania pomyśleli o rodzicu, który jest stary i ma dorosłe dziecko?
...
Następna strona