Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Są szczegóły nowego świadczenia. Wyniesie do 3,5 tys. zł

33
Podziel się:

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Jest ono efektem negocjacji między środowiskiem a rządzącymi, choć jego kształt odbiega od pierwotnej propozycji. Właśnie ukazało się rozporządzenie określające m.in. jego wysokość. Maksymalnie wyniesie 3,5 tys. zł.

Są szczegóły nowego świadczenia. Wyniesie do 3,5 tys. zł
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Resort opublikował propozycję rozporządzenia (Adobe Stock, stokkete)

Projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami opublikowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego treść przeanalizował portalsamorzadowy.pl. Nowy mechanizm wsparcia ma trafiać bezpośrednio do osób dorosłych z niepełnosprawnościami. To inaczej niż w przypadku świadczeń opiekuńczych (pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego), które trafiały do opiekunów takich osób.

Przed ukończeniem 18. roku życia natomiast osoby z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Zasady w tym wypadku się nie zmieniają. Oznacza to, że pieniądze będą przysługiwać po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

I tak od 1 stycznia 2024 r. wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności będą musiały wydać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Są między młotem a kowadłem". Poważny problem dla pracodawców w Polsce

I tak świadczenie wspierające wyniesie od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej brutto. Obecnie wysokość tej renty wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto. To oznacza, że kwota nowego świadczenia wyniesie od 635 zł do 3494 zł miesięcznie brutto, zależnie od oceny w skali potrzeby wsparcia.

Ta natomiast będzie ustalana na podstawie m.in. zdolności danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jak również wieku. Zrobią to wspomniane wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Resort publikuje projekt rozporządzenie

Nowy projekt rozporządzenia natomiast ma określić zasady i tryb powoływania członów wojewódzkiego zespołu do spraw ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Zgodnie z nim powołuje ich wojewoda na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego zespołu orzekającego. Kandydaci muszą być m.in. fizjoterapeutą, psychologiem, pedagogiem, pracownikiem socjalnym czy pielęgniarzem.

Ujednolicona i ustandaryzowana ma być też ocena poziomu wsparcia. Będzie ona przeprowadzana przy zastosowaniu:

  • formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności;
  • obserwacji;
  • wywiadu bezpośredniego;
  • oceny funkcjonowania.

Ustalenia poziomu potrzeby wsparcia dokonają składy dwuosobowe. Natomiast zainteresowani będą poinformowani o miejscu i terminie przeprowadzania czynności co najmniej na siedem dni wcześniej.

Konsultacje w sprawie projektu potrwają do 14 listopada.

Świadczenie inne od zapowiadanego

Jak pisaliśmy w money.pl, posłowie Prawa i Sprawiedliwości w trakcie prac sejmowych kompletnie zmienili pierwotny projekt wsparcia. Działo się to w dużym chaosie, gdyż politycy opozycji podnosili, że nie wiedzą, nad jakimi poprawkami głosują. Niewpuszczone na salę zostały też osoby z niepełnosprawnościami. Na posiedzenie komisji połączyły się zdalnie z jednego z sejmowych korytarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Anna
2 tyg. temu
Witam jestem po komisji i dzis dostalam 53 punkty no doslownie skandal mam rente socjalna z Zus plus zasilek pielegnacyjny na stale .Potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu a tu prosze 53 punkty mi dali to brak slow bede sie odwolywac pojde nawet do Sadu nie wiem dla kogo oni maja te pieniadze chyba dla swoich .
jak widać , Z...
miesiąc temu
świadczenie wspierające ! , ha ha dobre sobie , dla kogo . Stawiłem sie na tej NIBY KOMISJI i co ? . Siedzą dwie Panie , i zaczyna sie " jazda " , pytanie za pytaniem , obserwacja jak SB w dawnych czasach . Więc zaczynamy : dwie choroby przewlekłe / nieuleczalne / , pęknięty kręgosłup / ból nie do wytrzymania / plastry na plecach przeciwbólowe z Poradni Bólu / , brak płuc POCHP / stan ciężki / , stan przed nowotworowy żołądka / boli 24 h na dobę / , nowotwór nieokreślony jelita grubego / i to boli / , osteoporoza 3.0 / kości trzaskają przy gwałtownych ruchach / . TO CHYBA WSZYSTKO . I coooooo ? , jak to powiedzieć , gumno . " Szanowne damy " doszły do wniosku , ze pomoc ZERO . AHA , jeszcze tlenoterapia domowa . TO DLA KODO TO WSPARCIE , dla swoich . Norma - orzecznik jest od ELIMINOWANIA chorych aspirujących do świadczenia . Chętnie opowiedziałbym moje PIEREPAŁY z orzecznikami ZUS , MOPR i UW jakiemuś redaktorowi , niech wszyscy wiedza jak to wygląda . POZDRAWIAM NAIWNYCH . Powinni dopisac ! , PRZYZNAWANE PO SMIERCI .
Beata
2 miesiące temu
Ja pierdziu...ja jeszcze nigdy nie widziałam,zeby panstwo polskie coś dało komukolwiek, tym bardziej niepełnosprawnym. Chyba głodowe renty,zeby szybciej te osoby umarły? Jak płącić skłądki to nasze państwo jest pierwsze. ZUS to piramida finansowa, z kórego kto blizej "rządowego żłoba" się żywi. Za te nasze skąłdki co niby miały iśc na "ochronę zdrowia" to za nie p.Obajtek zgromadził w ciągu 8 lat taki majatek, jaki jemu i potomkom pozwoli na bogate życie jak gwiazda Holywood. Najpierw niech rozpie...lą ZUS a potem dają dotacje, ciekawe skąt wtedy będą kraśc?
Chory
4 miesiące temu
Co za bzdury pisza wsparcie mnie juz zus kielce pomogli zabrali rente w wieku 56lat co mialem na leki pobieralem rente 16 lat nagle stalem sie zdrowy tak orzecznicy w KIELCACH uzdrawiaja powinna byc kontrola z MINISTRSTWA ZDROWIA to wdedy mieli by renty ci co naprawde chorzy a daja po znajomosci i taka osoba ma rente i pracuje na czarno a w mojm przypadku nie mam na lekarstwa i co mam teraz umrzec to jest szok nikt mi nie pomoze
Ona
5 miesięcy temu
Popieram osobę, która napisała ,że po co mają być znowu jakieś komisję do oceny osób niepełnosprawnych . Przecież te osoby mają przyznane orzeczenia o niepełnosprawności . Znowu trzeba dać komuś zarobić, a chore osoby narażać na dodatkowy stres . Pieniądze zabrać rządzącym , którzy zostają powołani na dwa tygodnie po to żeby otrzymać ogromne odprawy. To właśnie te pieniądze należy podzielić dla opiekunów i niepełnosprawnych.
...
Następna strona