Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Świadczenie pielęgnacyjne w górę. Maląg: rozważamy możliwość dorabiania

157
Podziel się:

- Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i w związku z tym w tym roku wyniesie 2458 zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że "prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia".

Świadczenie pielęgnacyjne w górę. Maląg: rozważamy możliwość dorabiania
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Szefowa MRiPS w czasie wtorkowego briefingu w Warszawie powiedziała, że "renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą, czyli od 1 marca br. będzie wynosiła 1580 zł, podczas gdy w roku 2015 było to – 740 zł".

Zwróciła uwagę, że "osoby otrzymujące rentę socjalna mogą do swoich świadczeń podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach jak inni renciści".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Świadczenie pielęgnacyjne w górę

Maląg dodała, że "wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, w związku z tym będzie wynosiła 2458 zł (w 2022 r. było to 2119 zł - przyp. red.)".

Przypomniała, że jest ono przynależne opiekunom osoby niepełnosprawnej i od niego odprowadzane są składki".

Opiekunowie czekają na zmiany ws. dorabiania

Poinformowała, że "prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia". Jak zaznaczyła, rządowi zależy na tym, żeby "osoby z niepełnosprawnością podejmowały także zatrudnienie".

- Wspomagamy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością poprzez dofinansowanie wynagrodzeń. W tym roku przy znacznej niepełnosprawności to 2400 zł, umiarkowanej 1350 zł, lekkiej 500 zł – powiedziała minister Maląg.

W Senacie trwają prace nad przepisami ustawy, które pozwolą pracować osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Rząd podkreśla, że konieczna jest reforma orzecznictwa o niepełnosprawności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(157)
Jorg emeryt
1 tyg. temu
Ty już nic nie rozważ my Ci za wszystko zaplacimy przeczkolanko pisowska nieudacznica wy okradacie emerytów amowicie ze pomagacie .Płaciliśmy 18,25 podatek plus skladka zdrowotna a teraz płacimy 21 procent to jest wasz pomóc złodzieje Pisowskie a sobie miliony rozdajecie to co emerytów okradliscie.
Emerytka opie...
1 tyg. temu
A kiedy opiekunowie na emeryturach dostaną całe świadczenie pielęgnacyjne ? My pracowałyśmy i opiekowałyśmy się chorym dzieckiem ponadto odprowadzałyśmy składki .Jeżeli rząd chce wprowadzić możliwość pracy pobierającym świadczenie pielęgnacyjne to nam emertą należy się całe świadczenie .Nadmieniam ,że nie przy każdej. ON można podjąć pracę .A może tak zacząć od zmiany orzecznictwa i świadczenia pielęgnacyjne uzależnić od stanu niesamodzielności ON .Całkiem inaczej wygląda opieka nad małym dzieckiem jak opieka nad całkowicie niesamodzielną np.40 letnią ON.
1111
2 tyg. temu
Świadczenie pielęgnacyjne nie da się z tego wyżyć ktoś źle to obliczył .dziadostwo
ABC
2 tyg. temu
Uważam że Państwo powinno pomagać w pierwszej kolejności tym co na swoją trudną sytuację życiową nie mieli wpływu , bo ich los tak doświadczył! Okazuje się że w tym / o ironio / Prawym i Sprawiedliwym kraju dla takich ludzi nie ma pieniędzy a jak są to takie za które nie można godnie żyć !.....Dzisiaj 500+ dostają ludzie którzy w życiu sobie doskonale dają radę! Nawet Dyrektor banku który zarabia np. 40000zł według pisowskiej sprawiedliwości powinien dostać 500+ !!!!!! Wstyd ! Wstyd ! Wstyd !
Czxi
2 tyg. temu
A co z zasiłkiem ? Z 215 zł nawet nie opłacisz wizyty prywatnej bo z NFZ walka o szybki termin to walka przegrana. Wstyd w tak " dobrze rozwiniętym kraju" tak mieszają ludzi z gó***m. Porażką jest cały rząd nie tylko pis czy po wszystkich polityków powinni zwolnić i założyć na nowo
...
Następna strona